Historia zna wiele przypadków, w których kobiety zakochiwały się w skazańcu. Brutalni przestępcy, handlarze narkotykami, gwałciciele czy seryjni mordercy – mieli liczne grono wielbicielek – adoratorek…
Czy to tylko/aż fetysz??
Hybristofilia jest rzadką dewiacją seksualną dotykającą częściej kobiety niż mężczyzn. Do podobnych wypaczeń zaliczają kleptofilię, czyli doznawanie przyjemności seksualnej przy popełnianiu kradzieży lub do wszystkim dobrze znanej nekrofilii. Zjawisko występuje, kiedy obiektem pożądania seksualnego są najczęściej osoby, które popełniły przestępstwo. Mówi się także o „zespole Bonnie i Clyde’a”, od imion sławnej pary morderczych kochanków…
Kobiety zawierając małżeństwo, częściowo realizują swoje marzenia ocalenia człowieka. Niektóre współczują przestępcom i chcą ich uratować lub nawrócić, są też takie, które lubią dramatyczne sytuacje lub pragną sławy. Inni dostrzegają w mordercach dzieci i odczuwają potrzebę roztoczenia nad nimi opieki. Widzą siebie jako zagorzałych orędowników zniesienia kary śmierci. Bywają fanatyczki utożsamiające się ze „sprawą” o którą walczy w ich mniemaniu przestępca. Nie brak samotnych kobiet podatnych na destrukcyjne relacje dla których związek z mordercą to rodzaj próby samobójczej. Wydaje się, że niektóre kobiety chcą zostać bohaterkami. Same twierdzą, że chcą być najważniejszymi osobami w czyimś życiu…
Okazuję się, że ofiary nadużyć seksualnych są bardziej skłonne do hybristofili. Sheila Isenberg autorka książki: „Laleczki skazańców” tak pisała o nich:
„To małe zagubione dziewczynki, wychowane w nieprawidłowych rodzinach, w których były ofiarami surowych ojców o dyktatorskich zapędach, wspomaganych przez pasywne matki. Wyrastają z nich źle przystosowane do życia romantyczki, których wyidealizowana wizja miłości między kobietą a mężczyzną staje się tragiczną, nigdy niespełnioną pasją”.
Dlaczego kochamy zbrodniarzy?
Dlatego od zarania dziejów przestępcy potrafią zawrócić kobietom w głowach. A te zakochują się bez pamięci w kryminalistach, wysyłają do nich listy i czekają całymi latami na nich po drugiej stronie krat. Dlaczego tak się dzieje?
Mike Aamodt, psycholog z Radford University tłumaczy, że związek z kimś złym daje poczucie bycia rewolucjonistą, przełamującym tabu buntownikiem. Pozwala zmienić nudne, uporządkowane życie. Inni twierdzą, że kobieta instynktownie poszukuje „silnych genów”.
Z drugiej strony seryjny morderca przebywający w więzieniu jest dla kobiet ideałem – mogą go kontrolować i nie jest niebezpieczny. Wiadomo, gdzie jest, nie może zdradzić i jest zależny od wsparcia swojej ukochanej. Nie ma codziennych banalnych czynności związanych ze wspólnym życiem.
Zbrodniarze – kochankowie
„80 proc. Amerykanów uważa, że większość seryjnych morderców to dobry ludzie, tylko niektóre jednostki psuja im opinię” – komentował fascynację zbrodniarzami w jednym ze swoich lipnych sondaży filmowiec-satyryk Michael Moore.
„Jeśli twoje serce byłoby więzieniem, chciałabym dostać dożywocie” – pisała do Jeremy’ego Meeksa jedna z fanek.
Jeremy’ego Meeksa zastał aresztowany za członkostwo w gangu i nielegalne posiadanie broni, wielokrotnie karany. Meeksa był znany ze swojej brutalności… Dodatkową karą miało być dla niego upublicznieniem wizerunku… I wtedy stało się – został okrzyknięty: „najprzystojniejszy więzień świata”. Później w zapatrzone w niego kobiety pisały: „zbyt piękny, żeby był zły”. Mężczyzna nawet drobił się własnego fanpage z setkami tysięcy lajków i niezliczonymi fotomontażami, w których był przedstawiany jako kochanek lub był ubrany w markowy garnitur.
Do więzienia, w którym przebywał Charles Manson przychodziło wiele listów od oczarowanych kobiet. Pomimo poważnego wieku i dożywotniego wyroku zakochała się w nim także Aflon Elaine Burton (17 lat), której 9 lat później niemal udało się poślubić 80-letniego wówczas Mansona. W ostatniej chwili wyszło na jaw, że zależało jej na prawach do ciała małżonka, które po jego śmierci zamierzała wystawiać na widok publiczny.
Anders Behring Breivik jest autorem zamachu bombowego w Oslo i strzelaniny na wyspie Utoya. Łącznie zginęło 77 osób… I wtedy setki kobiet z całego świata zaczęły pisać do niego listy. Breivik nie ma prawa porozumiewać się ze światem zewnętrznym, nie dostaje więc listów, ale nie zniechęca to jego „fanek”…
Ted Bundy, seryjny amerykański morderca, gwałciciel i nekrofil, który przyznał się do ponad 30 zabójstw popełnionych w latach ’70, łatwo pozyskiwał zaufanie swoich ofiar – potrafił być elokwentny i uroczy. W czasie jego procesu salę sądową wypełniały kobiety wspierające Bundy’ego. Otrzymywał też setki listów miłosnych. Zanim usiadł na krześle elektrycznym zdążył się ożenić i spłodzić córkę. Wielu fanów uważa, że jego nazwisko przetrwało w rodzinnym serialu „Świat według Bundych”, choć twórcy twierdzą, że chodziło o zapaśnika King Kong Bundy’ego. Nie ma natomiast wątpliwości od kogo zapożyczył swój pseudonim muzyk Marylin Manson.
Richard Ramirez w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku znany był pod pseudonimem NightStalker. Wkradał się do domów, gwałcił kobiety i zabijał mężczyzn (13 ofiar śmiertelnych). W Ramirezie zakochały się nawet członkini ławy przysięgłych. Został skazany na karę śmierci, ale zmarł na raka w więzieniu.
Również polski morderca i pedofil Mariusz Trynkiewicz miał liczne grono „fanek”, które pisały do niego listy. Zabójca czterech chłopców, przebywający w Ośrodku Psychiatrii Sądowej w Gostyninie, znalazł wśród tego grona żonę…
Orientacja seksualna ma tu niewielkie znaczenie. Seryjny morderca i kanibal o homoseksualnej orientacji Jeffrey Dahmer dostawał listy zarówno od kobiet, jak i mężczyzn. Pojawiły się nawet w sprzedaży przedstawiające go figurki.
James Holmes, który podczas premierowego pokazu thrillera „Mroczny rycerz powstaje” zastrzelił w kinie 12 osób w i zranił 58, przedtem na portalu randkowym napisał „Czy odwiedzisz mnie w więzieniu”? Już kilka godzin po masakrze wielbicielki zaczęły komplementować jego wygląd. Niektóre – tak jak Holmes – ufarbowały włosy na rudo, by okazać mu wsparcie podczas rozpraw. Kobiety założyły na Facebooku stronę „James Holmes jest niewinny”.
Josef Fritzl przez całe lata więził w piwnicy i gwałcił własną córkę, która nie opuszczając piwnicy urodziła mu dzieci. Wielbicieli twierdziły, że Fritzl ma dobre serce i jedynie chciał ochronić córkę przez złem świata
Pop kultura
Zabójca, zwłaszcza seryjny, stał się ikoną masowej kultury w dużej mierze dzięki oscarowej kreacji Anthony’ego Hopkinsa w „Milczeniu owiec”. Genialny kanibal Hannibal Lecter jest tam przedstawiony niemal jak nadczłowiek. Na forach internetowych wielbicielki zachwycają się „tajemniczym wzrokiem” Lectera i krytykują zbyt mało realistyczne sceny gryzienia przez niego strażników…
W „Krzyżakach” widzimy jak skazanemu na śmierć Zbyszkowi z Bogdańca doznaję ostatnią szansy skazańca. Mógł ujść karze, jeśli wybrała go na męża niewinna panna, zarzucając na głowę nałęczkę w tej powieści była to Danusia. Znana jest w górach anegdota o młodym rozbójniku, którego wybrała wielce nieurodziwą, ale oddaną mu kochankę. Zrezygnowany zawołał do kata „Wieszaj, panie Jakubie”, co stało się powszechnie używanym powiedzeniem.
Gdzie szukać miłości?
W USA działają takie portale jak:
www.meet-an-inmate.com
www.writeaprisoner.com
Zamieszczają one ogłoszenia więźniów. Wyszukiwarka pomaga selekcjonować osadzonych według więzienia, w którym odbywają karę, preferencji seksualnych, wyznania, znaku zodiaku, popełnionego przestępstwa czy kary – na przykład: „w celi śmierci” lub „dożywocie”.
Co roku w USA kilkudziesięciu morderców przebywających w celi śmierci zawiera związek małżeński. Gdy w roku 1989 w stanie Nowy Jork zezwolono na zawieranie małżeństw więźniom odbywającym karę dożywocia, ożeniło się około 800 z nich. Wśród partnerek są piękne i wykształcone prawniczki i psycholożki. Niektóre porzuciły pracę i rodziny, by być blisko ukochanego przestępcy.
Czy to miłość czy tylko fetysz??
Opracowała: GoSia Nieć
Korekta Jan Kryński
David Buss Esej „Ewolucja zła”
Sheili Isenberg „Kobiety, które kochają mężczyzn, którzy zabijają”
Sheila Isenberg „Laleczki skazańców”
Część artykułu pochodzi z:
https://www.rmf24.pl/ciekawostki/news-zabijali-gwalcili-i-mieli-liczne-wielbicielki-hybristofilia-,nId,2158595
Źródła:
http://gazetaolsztynska.pl/610081,Dlaczego-kobiety-kochaja-drani.html
https://polskatimes.pl/hybristofilia-dlaczego-ustatkowane-kobiety-zakochuja-sie-w-lotrach/ar/13228846
https://natemat.pl/zdrowie/142871,co-sprawia-ze-kobiety-kochaja-przestepcow
https://www.tvp.info/5180138/kobiety-pisza-do-breivika