Piękny morderca – „Anioł Śmierci”

Carlos Eduardo Robledo Puch (ur. 22 stycznia 1952 r.), znany również jako „Anioł śmierci” i „Czarny anioł”, jest argentyńskim seryjnym zabójcą. Został skazany za jedenaście morderstw, jedną próbę zabójstwa, siedemnaście napadów, współudział w gwałcie i jedną próbę gwałtu, nadużycie seksualne, dwa porwania i dwie kradzieże.

15 marca 1971 r. Robledo Puch i jego wspólnik Jorge Antonio Ibañez obrabowali dyskotekę Enamor, kradnąc 350000 pesos. Przed ucieczką Puch, używając pistoletu zabił właściciela dyskoteki i nocnego stróża podczas snu.

9 maja tego samego roku, o godzinie 4 rano Puch i Ibañez włamali się do sklepu z częściami zamiennymi w Vicente López. W jednym z pokoi znaleźli parę ze swoim nowo narodzonym dzieckiem. Robledo Puch zastrzelił mężczyznę i postrzelił kobietę, która doznała tylko obrażeń postrzałowych. Ibañez próbował zgwałcić ranną kobietę. Przed ucieczką z 400000 pesos, Robledo Puch strzelił w kierunku łóżeczka w którym leżał noworodek, ale nie trafił.

24 maja 1971 r. zabili nocnego stróża w supermarkecie.

13 czerwca 1971 r. Ibañez zgwałcił 16-letnią dziewczynę na tylnym siedzeniu skradzionego samochodu, po czym Robledo Puch zabił nastolatkę, strzelając do niej pięć razy. 24 czerwca 1971 r. pojechali w to samo miejsce i powtórzyli przestępstwo – Ibañez próbował zgwałcić 23-letnią kobietę, którą następnie zabił Robledo Puch, strzelając siedem razy.

5 sierpnia 1971 r. Ibañez zginął w wypadku samochodowym. Robledo Puch uciekł z miejsca zdarzenia bez szwanku.

15 listopada 1971 r. Robledo Puch i jego nowy wspólnik, Héctor Somoza, zaatakowali supermarket w Boulogne i urządzili w nim strzelaninę.

Między 17 listopada 1971 r. a 24 listopada 1971 r. włamali się do dwóch salonów samochodowych i zamordowali strażników, kradnąc ponad 1 000 000 pesos.

1 lutego 1972 r. Robledo Puch i Somoza włamali się do sklepu z narzędziami. Zabili stróża i próbowali otworzyć sejf kluczami, które przy nim znaleźli. Nie byli w stanie tego zrobić i rzekomo w momencie zamieszania, podczas którego Robledo Puch był czymś zaskoczony, zastrzelił Somozę. Aby utrudnić lub uniemożliwić identyfikację ciała przez śledczych policji, wziął palnik i spalił twarz zmarłego wspólnika. Po otwarciu sejfu tym samym palnikiem zabrał znalezione tam pieniądze i uciekł z miejsca zdarzenia. Został aresztowany 4 lutego 1972 r. Po tym, jak jego dowód tożsamości znaleziono w kieszeni spodni Somozy. Puch właśnie skończył 20 lat.

Został osądzony w 1980 r. I skazany na dożywocie, maksymalny wyrok w Argentynie, który miał odbyć się w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Sierra Chica. Temat psychopatycznego mordercy-narcyza o twarzy dziecka nie schodził z czołówek gazet przez wiele miesięcy. Prasa nadała mu wymowne pseudonimy – Anioł Śmierci i Czarny Anioł. W jednej chwili Carlos Robledo Puch zyskał sławę gwiazdy filmowej i stał się celebrytą.Pewność siebie i buta nie opuszczały go do końca. Ostatnie słowa, jakie wypowiedział przed ogłoszeniem wyroku, brzmiały: „To była farsa. Osądziliście i skazaliście mnie już na starcie”.

Część zawartości akt psychiatry, który go badał, przedstawiona na rozprawie, brzmiała: „Robledo Puch pochodzi z dobrego i kompletnego domu, w którym nie było niesprzyjających okoliczności bytowych, czy moralnych. Nie było też żadnych ekonomicznych ograniczeń, biedy, ucieczek z domu, braku pracy, osobistego nieszczęścia, choroby, konfliktów, przeludnienia lub rozwiązłości”.

W lipcu 2000 r. uzyskał prawo do zwolnienia warunkowego; nie złożył jednak o nie wniosku. Natomiast w dniu 27 maja 2008 r. Robledo Puch złożył wniosek o zwolnienie warunkowe. Sędzia, który go rozpatrzył, odmówił zwolnienia warunkowego, uważając go za zagrożenie dla społeczeństwa. W listopadzie 2013 r. poprosił o rewizję wyroku lub, w przeciwnym razie, o wykonanie egzekucji śmiertelnym zastrzykiem, mimo że kara śmierci nie była legalna w Argentynie. Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości odrzucił zarówno wniosek o rewizję, jak i wniosek o wykonanie kary śmierci.

Do 2020 roku Robledo Puch spędził już ponad 48 lat w więzieniu, co czyni go najdłużej przebywającym za kratami więźniem w Argentynie.

W 2018 roku ukazał się film biograficzny o jego życiu, pod tytułem „Anioł”.

Opracowała: Natalia Montewska

Linki:
https://murderpedia.org/male.R/r/robledo-puch.htm
https://peoplepill.com/people/robledo-puch/

https://www.serargentino.com/en/people/the-worst-thing-about-us/robledo-puch-the-biggest-serial-killer-in-the-country

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments