Waflował się z gadem

Kto zabił?

Wiele razy na naszej stronie był poruszany temat tajemniczych samobójstw, morderstw i innych niewytłumaczalnych zgonów. Podobnie będzie i w tym artykule, dotyczącym morderstwa w jednej z cel wrocławskiego więzienia przy ulicy Kleczkowskiej. 29 maja 2013 roku, 34-letni Rafał Markiewicz został znaleziony martwy w celi, odsiadując wyrok za morderstwo. Czy było to samobójstwo?

Zdecydowanie nie, gdyż starał się o wcześniejsze zwolnienie warunkowe, by zaopiekować się bratem, sparaliżowanym kilka miesięcy wcześniej w wypadku i wymagającym całodniowej opieki. Dzień przed tą tajemniczą śmiercią, denat był na rozprawie sądowej dotyczącej przedterminowego opuszczenia więzienia. Po 3 latach prokuratura umorzyła śledztwo, a sprawca najprawdopodobniej uniknął kary. Dzięki dziennikarzom „Superwizjera” udało ustalić się kilka ciekawych faktów, mogących rzucić zupełnie inne światło na tą niecodzienną sprawę.

Rafał Markiewicz, pseudonim „Gołota” odsiadywał wyrok 25 lat pozbawienia wolności po tym, jak w wieku 20 lat wraz z dwoma kompanami zabił człowieka, bo nie chciał on wziąć z nimi udziału w napadzie na sklep. „Gołota” związał się z kilkudziesięcioosobowym gangiem, przemycając z Holandii heroinę, kokainę i marihuanę o łącznej wartości 20 milionów złotych. Uzyskanymi pieniędzmi obracał nawet w więzieniu. Jak podaje „Superwizjer”, pożyczał pieniądze na procent więziennym funkcjonariuszom. Więzienie przy ulicy Kleczkowskiej we Wrocławiu nie cieszy się najlepszą reputacją, choćby z tego względu, że w podobnym czasie, kiedy zmarł Rafał Markiewicz, kilku strażników zostało skazanych za korupcję i handel nielegalnymi artykułami w pracy.

Dziennikarze dotarli również do policjanta rozpracowującego układ we wrocławskim zakładzie karnym. Informacje, jakie uzyskali, mogą być sporym zaskoczeniem: „Jeżeli w zakładzie karnym w porze nocnej dzieje się taka sytuacja, a młody, wysportowany człowiek, który ubiega się o warunkowe zwolnienie… To mi jakby dało dużo do myślenia. Że coś tutaj musiało być i trzeba przyjąć tę najgorszą wersję, że to nie był nieszczęśliwy wypadek, tylko faktycznie zaangażowanie osób trzecich. I udział osób trzecich, które miały w tym jakiś interes. Źródeł, które o tym sygnalizowały, było co najmniej kilka”. Udało się im również dotrzeć do akt sprawy, gdzie zapisano, że za śmierć „Gołoty” najprawdopodobniej odpowiadają osoby trzecie. Nie miał uszkodzonej czaszki. Bardzo silne uderzenie w kark spowodowało, że mózg zaczął puchnąć i Rafał umarł. Mógł jeszcze żyć po tym uderzeniu. Może kilka, może kilkanaście minut. Może nawet kilka godzin. Gdyby upadł sam, prędzej uderzyłby się w głowę, a nie niżej, w kark. Poza tym upadek „z wysokości człowieka” nie spowodowałby aż tak poważnych obrażeń mózgu. To opinia fachowca. Pokazaliśmy medyczne dokumenty ze śledztwa ekspertowi niezwiązanemu ze sprawą. Potwierdził, że najprawdopodobniej do śmierci Rafała ktoś się przyczynił.

W celi nie był sam, razem z nim znajdowało się 4 osadzonych za poważne przestępstwa. Poranek 29 maja 2013 roku, godzina 5.49. Za jedenaście minut pobudka i apel. Więźniowie muszą stanąć w szeregu i zameldować się funkcjonariuszom robiącym obchód. I właśnie wtedy – tak zeznawali świadkowie ze służby więziennej – skazani zgłosili, że znaleźli Rafała w toalecie, że nie daje znaku życia i zaczęli go reanimować. Z tego, co widzimy na monitoringu, wynika, że minęło kilka minut od godziny 5.49 do godziny, gdzie kilku funkcjonariuszy weszło do celi. Zobaczyli, jak koledzy reanimują Rafała. „Przejęliśmy reanimację od osadzonych. My wymienialiśmy się pomiędzy sobą przy reanimacji, do czasu przybycia służby zdrowia” – zeznał jeden ze strażników. Istnieje zapis z monitoringu korytarza z tamtego dnia, lecz ani śledczy, ani prokuratura nawet ich nie przejrzeli. Dlaczego? Czyżby życie tego bądź co bądź przestępcy nie było nic warte? Tego się zapewne nie dowiemy. Na nagraniu widzimy, że nie powiedział prawdy, stwierdzając „my”. Bo widać, jak on sam stoi na korytarzu i pali papierosa. Wcześniej biegnie do jednej z sąsiednich cel i wyprowadza z niej dwóch więźniów. Chwilę potem przychodzą z noszami pod celę 294. Potem przez kilka minut stoją na korytarzu i przyglądają się akcji ratunkowej. Ci dwaj więźniowie nie byli przesłuchani w śledztwie.

Prokuratura, gdyby zadała sobie choć odrobinę trudu i przejrzała zapis z kamer na kilka godzin przed śmiercią Rafała, na pewno nie skończyłaby postępowania. Musiałaby szukać odpowiedzi na kilka istotnych pytań dotyczących tej sprawy. Po pierwsze – co się działo w celi 294 wieczorem 28 maja 2013, czyli kilka godzin przed śmiercią Rafała. Po godzinie 20 dyżurujący funkcjonariusz zaczął bardzo się nią interesować. Widać, jak zagląda przez wizjer częściej niż do sąsiednich cel. I dłużej przygląda się temu, co widać w środku. Czy wtedy coś się mogło wydarzyć? Na to pytanie policja i prokuratura muszą znaleźć odpowiedź.

Więzienny lekarz zjawił się bardzo szybko. Wezwano też pogotowie z miasta, które stwierdziło zgon. Policyjny lekarz, który zaczął badać ciało Rafała, o godzinie 8.50 stwierdzi, że śmierć nastąpiła „od 5 do 7 godzin wstecz”. W śledztwie przesłuchano tylko więźniów z celi Rafała i strażników. Zaraz po uzyskaniu ekspertyzy wskazującej, że to najprawdopodobniej morderstwo, prokuratura umorzyła sprawę w 2016 roku. Uznali, że „najprawdopodobniej” to nie to samo co „na pewno”.

Opracował: Jan Kryński
Korekta: Aleksandra Jursza

👉Zostań naszym patronem i wspomóż nasz rozwój:
https://patronite.pl/Anatomiazła

…Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy – jesteście częścią nas!!🤝

Źródła:

https://wiadomosci.wp.pl/pozyczal-straznikom-pieniadze-wiezien-zginal-w-tajemniczych-okolicznosciach-6355493132072577a?c=96&nil=&src01=6a4c8
https://gazetawroclawska.pl/wroclaw-smierc-w-celi-zabojcow-nasze-sledztwo/ar/13931230
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24511569,superwizjer-pozyczal-wieziennym-straznikom-pieniadze-znaleziono.html
https://tvn24.pl/polska/smierc-w-celi-mordercow-jak-zginal-rafal-markiewicz-reportaz-superwizjera-ra914496-2312198
https://player.pl/programy-online/superwizjer-odcinki,337/odcinek-1151,S03E1151,131156
https://www.youtube.com/watch?v=-wvQv54qR44

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments