Golden Gate- przeklęty most

„Wszyscy balansujemy na niewidzialnej cienkiej linie, możemy się poślizgnąć w każdej sekundzie i stanąć oko w oko z egzystencjalnym horrorem, który drzemie w naszym umyśle” – Matt Haig (z książki „Dość dobre powody, aby pozostać przy życiu”)

Główny projektant mostu Golden Gate, inż. Joseph Strauss uważał, że samobójstwo na tym moście nie jest ani prawdopodobne, ani możliwe. Niestety bardzo się mylił. Obecnie Golden Gate nazywany jest mostem samobójców… Do 2012 roku z rzeki wyłowiono ponad 1400 ciał.

Statystyki mówią, że jest to najbardziej śmiercionośny most w historii. Zdaniem psychiatrów most Golden Gate powoduje wśród samobójców jakieś, niewyjaśnione „fatalne zauroczenie” i w jakiś niezwykły sposób wzmacnia decyzje o dokonaniu samobójstwa. Wprowadzono szereg środków, aby zniechęcić ludzi do skakania, w tym telefony zaufania i patrole służb ratowniczych. W 2014 roku zamontowano siatkę poniżej mostu.

W sierpniu 1937 roku – trzy miesiące po zakończeniu budowy mostu, 47-letni weteran I wojny światowej Harold Wobber, pojechał autobusem na most Golden Gate. Ruszył przez most, zdjął płaszcz i kamizelkę, rzucił je stojącemu nieopodal mężczyźnie i oświadczył: „Tutaj wysiadam. Mam zamiar skoczyć”. Tamten złapał mężczyznę w pasie, ale Wobber zdołał się uwolnić i przeskoczył przez poręcz.

W 1945 roku z mostu skoczyli pięcioletnia Marilyn DeMont i jej ojciec. Kiedy dziecko stało tuż za balustradą mostu, jej ojciec, 37-letni August DeMont, nakazał jej skoczyć, a potem poszedł jej śladem. W samochodzie znaleziono prostą notatkę mówiącą: „Ja i moja córka popełniliśmy samobójstwo”.

W 1954 roku Charles S. Gallagher Sr., po powrocie z dwutygodniowego urlopu powiedział swoim współpracownikom, że wychodzi na krótko po kawę. Zamiast tego pojechał na północną stronę mostu Golden Gate, zaparkował i skoczył. Cztery dni później 24-letni syn Gallaghera, Charles S. Gallagher Jr., pojechał tym samym sedanem należącym do ojca w to samo miejsce i skoczył z mostu. Student medycyny – Gallagher, Jr. zostawił notatkę, w której było napisane: „Przykro mi… Chcę dotrzymać tacie towarzystwa”.

28 stycznia 1993 r. Steven Page zamordował swoją żonę Nancy, a następnie wyrzucił córkę Kellie z mostu Golden Gate, po czym sam skoczył z mostu. Zastrzelił żonę około dziesiątej rano, następnie zostawił wiadomość dla swojej teściowej, by odebrała 9-letniego pasierba ze szkoły. Po zabiciu żony, pojechał ze swoją 3-letnią córką Kellie na most Golden Gate. Policjanci pilnujący ruchu na autostradzie zwrócili uwagę na niesiony przez niego pakunek i dostrzegli, że to małe dziecko. Po tym, jak policjanci podeszli do niego z powodu jego dziwnego zachowania, Page wyrzucił Kellie przez balustradę, a następnie sam wspiął się na barierkę i zeskoczył.

26 sierpnia 1993 r. Roy Raymond, założyciel Victoria’s Secret, zmarł po skoku z mostu Golden Gate, w wieku 46 lat.

Marissa Imrie 17 grudnia 2001 roku wyszła ze szkoły po pierwszej lekcji. Wezwała taksówkę i powiedziała kierowcy, że chce pojechać do miejskiego akwarium. Kierowca spytał ile ma lat i dlaczego, nie jest w szkole. Skłamała że ma osiemnaście lat, choć w rzeczywistości była o cztery lata młodsza. Po godzinie jazdy dojechali w okolice mostu Golden Gate. Marissa zapytała taksówkarza, czy zatrzyma się, a ona resztę drogi przejdzie pieszo. Zapłaciła mu, wręczając 150 dolarów i poszła w stronę mostu. Kierowca obserwował ją we wstecznym lusterku, zdziwiony, że idzie w przeciwnym kierunku. Marissa uśmiechnęła się do robotników pracujących na moście, którzy powiedzieli jej dzień dobry, zatrzymała się w pobliżu latarni, położyła na ziemi swój portfel, przeszła przez barierkę i skoczyła.

Raul Aladdin Alarab, który przeżył upadek z Golden Gate w 1988 roku, zmarł 19 marca 2003 roku, kiedy skoczył z mostu w proteście przeciwko inwazji Stanów Zjednoczonych na Irak. Alarab, którego ojciec urodził się w Iraku, był 44-letnim agentem nieruchomości z Kensington w Kalifornii, który wspiął się na balustradę po wschodniej stronie mostu. Przywiązując jeden koniec liny do mostu i owijając drugi koniec liny wokół swoich ramion, Alarab zażądał następnie rozmowy z mediami. Policjanci próbowali nakłonić go do zejścia, podczas gdy on czytał oświadczenie potępiające wojnę rozpoczętą wcześniej tego dnia. Skończywszy wypowiedź, puścił linę i spadł do wody. Jego ciało zostało odzyskane niemal natychmiast, ale Alarab nie przeżył upadku.

11 maja 2004 roku z mostu skoczył Gene Sprague. Gene był bezrobotny i cierpiał na depresję. Mówił swoim przyjaciołom, że ma myśli samobójcze, ale nie brali tego na serio, bo ciągle to powtarzał. Jak wspominała jego babcia, kiedyś powiedział nawet swojej matce o tym, że chce odebrać sobie życie. Po tym, jak jego matka zmarła na raka, zaczął myśleć o samobójstwie niemal obsesyjnie. 11 maja 2004 pojechał na most Golden Gate, przeszedł przez barierkę, siedział na niej przez chwilę, a potem, stojąc tyłem do rzeki, wyprostowany odchylił się do tyłu i spadł. Leciał przez cztery sekundy, nie wykonując w trakcie upadku najmniejszego ruchu. Miał 34 lata.

Clive Barry 8 stycznia 2007 roku miał wolny dzień w szkole. Widział się matką i planowali spędzić razem popołudnie. Później, gdy jego matka drzemała, szesnastolatek pojechał rowerem w pobliże mostu i skoczył do rzeki. Już dwa lata wcześniej próbował się zabić, jedząc trutkę na szczury. W liście prosił rodziców, by nie obwiniali się za jego śmierć, bo byli wspaniałymi, kochanymi rodzicami i nie ma w tym ich winy. Dodał, że planował to od trzech tygodni.

Siedemnastoletnia Casey Brooks wyszła z domu o 5:00 rano, 29 stycznia 2008 roku. Kamery przy moście zarejestrowały ją, gdy przyjechała w pobliże Golden Gate i wysiadła z auta. Zapaliła papierosa, przeszła przez balustradę i skoczyła do wody. W domu zostawiła liścik o treści: „Samochód jest zaparkowany obok mostu Golden Gate. Przepraszam”. Jej ciała nigdy nie odzyskano.

25 maja 2011 roku na most pojechała 55-letnia Barbara Sue Beaver. Stojąc na moście wysłała sms-a do swojego przyjaciela – Dennisa Morella, w którym prosiła, by zaopiekował się jej psem. Około 20:07, skoczyła z mostu do rzeki. W jej domu znaleziono notatkę, w której napisała tylko: „Jestem zbyt leniwa, by ciągnąć to dalej”.

Osiemnastoletni Kyle Gamboa 20 września 2013 roku jak każdego ranka uruchomił komputer. Przeczytał wiadomości od kolegów, potem obejrzał zabawny filmik na YouTube, a następnie wpisał w Google hasło: „Golden Gate Bridge”. Kliknął w pierwszy odnośnik – był to link do sześciominutowego filmu na YouTube, opowiadającego o samobójstwach na moście. Odtworzył go pięć razy. O 8:55 rozłączył się z internetem, wsiadł do swojej białej Toyoty i odjechał z domu, zostawiając plecak i śniadanie. O 11:00 przejechał przez most Golden Gate, potem zawrócił, wjechał na most i zaparkował. Wysiadł z auta, podszedł do barierki i przechylił się przez nią. Krzyknął: „Juhu!” i skoczył. Jak mówili świadkowie – wszystko trwało może 10 sekund.

Opracowała: Natalia Montewska

Linki:

https://en.wikipedia.org/wiki/Suicides_at_the_Golden_Gate_Bridge

https://www.youtube.com/watch?v=4-o-xS9Ec0c

https://www.newyorker.com/magazine/2003/10/13/jumpers

https://medium.com/@ennyman/a-lesson-from-29-golden-gate-suicide-attempts-a42f4ef3f970

Gif z samobójstwem Gene’a Sprague: https://64.media.tumblr.com/2ad4c51f1379d587518677f2871fc7be/tumblr_ncsnepfuyb1sh06nto2_400.gifv

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments