Ukradziona tożsamość….

James Arthur Hogue urodził się 22 października 1959 r. i wychował się w rodzinie z klasy robotniczej w Kansas City. Ukończył liceum w Waszyngtonie w 1977 r. Potem uczęszczał na uniwersytet University of Texas w Austin, ale wyjechał bez dyplomu. Uczęszczał również do Community College. Pod koniec lat siedemdziesiątych był studentem University of Wyoming, po czym porzucił naukę

We wrześniu 1985 r. Hogue, wówczas 25-letni, ukradł tożsamość zmarłego niemowlęcia i zapisał się jako uczeń do liceum w Palo Alto, jako Jay Mitchell Huntsman, 16-letnia sierota z Nevady. W dniu 7 października 1985 r. Hogue wziął udział w szkolnym wyścigu, który udało mu się wygrać ze znaczną przewagą, ale nie zgłosił się po odbiór nagrody, wzbudzając podejrzenia. Jason Cole, reporter opisujący wydarzenie odkrył kradzież tożsamości, a Hogue uciekł z miasta.

W 1987 r. Hogue złożył podanie na Uniwersytet Princeton, używając nazwiska Alexi Indris-Santana. Udawał samouka – sierotę z Utah, w którym wtedy mieszkał. Dokumenty aplikacyjne mówiły, że hoduje owce i czytuje filozofów. Miał zacząć naukę jesienią 1988 r., ale odroczył to o jeden rok, mówiąc władzom szkoły, że jego matka umiera. W rzeczywistości Hogue nie mógł studiować, bo przyznał się do posiadania skradzionego sprzętu rowerowego i został skazany na pięć lat więzienia.

Zwolniono go warunkowo po dziesięciu miesiącach, w marcu 1989 r. Natychmiast wyjechał do college’u, naruszając warunki zwolnienia warunkowego. Przez następne dwa lata żył jako Santana, był członkiem zespołu biegaczy i został przyjęty do Ivy Club, jednego z najbardziej ekskluzywnych klubów w Princeton.

Jego prawdziwa tożsamość została ujawniona, gdy rozpoznała go Renee Pacheco, była koleżanka z klasy z czasów liceum w Palo Alto. Skontaktowała się z reporterem Jasonem Cole’em, który po raz drugi ujawnił tożsamość Hogue’a.

26 lutego 1991 r. Hogue został aresztowany w klasie i oskarżony o fałszerstwo, kradzież i fałszowanie akt. W październiku 1992 r. Hogue przyznał się do kradzieży trzeciego stopnia, za wzięcie ponad 22 000 dolarów na stypendia i został skazany na dziewięć miesięcy więzienia. Odsiedział 134 dni. Zapytany przez policję o to, dlaczego to zrobił powiedział, że chciał tylko skończyć studia. Ludzie z uczelni wspominali, że był wybitnym biegaczem, na bieżni nie miał sobie równych i genialnym studentem. Chodził na siedem różnych zajęć, choć inni studenci wybierali maksymalnie pięć. Ze wszystkich przedmiotów miał najwyższe oceny.

W pewnym momencie w 1992 r. Hogue został na krótko zatrudniony w muzeum w Cambridge, jako etatowy katalogista. W tym czasie odbywał kurs mineralogii. W kwietniu 1993 r. muzeum odkryło, że zaginęły kamienie, okazy minerałów, mikroskopy i inne przedmioty o wartości 50 000 dolarów.

10 maja 1993 r. policja aresztowała Hogue’a w Somerville w stanie Massachusetts i oskarżyła go o kradzież. 26 maja 1993 r. policja pojechała do jego mieszkania w Somerville i odzyskała wart 600 dolarów sprzęt elektroniczny zgłoszony jako skradziony z firmy elektronicznej w New Jersey, gdzie Hogue pracował latem 1992 r. W czerwcu 1993 r. Hogue został oskarżony o dwa przypadki kradzieży. Kradzież Hogue’a była jedną z największych w historii Departamentu Policji Uniwersytetu Harvarda

Hogue naruszył warunki zwolnienia warunkowego, wracając do Princeton i kręcąc się po kampusie, używając imienia Jim MacAuthor; nie zapisał się oficjalnie, ale brał udział w zajęciach społecznych i jadł w stołówce. Po tym, jak rozpoznał go absolwent, został aresztowany 19 lutego 1996 r. przez policję okręgu Princeton, która później zwolniła go z własnej inicjatywy.

Hogue został zwolniony z więzienia w 1997 roku i zniknął. W 1999 r. Jesse Moss, reżyser realizujący film dokumentalny o nim, wyśledził go w Aspen w stanie Kolorado i zapewnił mu współpracę Gotowy dokument zatytułowany „Con Man” został wydany w 2003 roku. W tym okresie Hogue został co najmniej dwukrotnie aresztowany za kradzież.

W styczniu 2005 r. policja z nakazem przeszukała jego dom w hrabstwie San Miguel w Kolorado, znajdując 7 000 przedmiotów o wartości ponad 100 000 dolarów, skradzionych z pobliskich domów, w których Hogue pracował jako pracownik budowlany i mechanik. Został zatrzymany w Tucson w Arizonie 4 lutego 2006 r., gdy siedział w kawiarni Barnes & Noble, surfując po Internecie.

W 2007, Hogue przyznał się do kradzieży, w zamian za zmniejszenie wyroku i zniesienie dodatkowych zarzutów. Został zwolniony warunkowo w 2012 r.

3 listopada 2016 r. Hogue został aresztowany w Aspen na podstawie nakazu dotyczącego kolejnej kradzieży. Policja odkryła, że Hogue mieszka w nielegalnie zbudowanej, zakamuflowanej chatce na Aspen Mountain i jest w trakcie budowy drugiej nielegalnej konstrukcji na górze. Podczas aresztowania Hogue podał fałszywe nazwisko i może zostać oskarżony ponownie o podszywanie się.

Linki:

https://www.westword.com/news/fake-ex-teen-james-hogues-guilty-plea-is-latest-twist-in-life-of-lies-8473232

https://www.mercurynews.com/2017/02/09/palo-alto-high-school-con-man-james-hogue-his-bizarre-tale-continues/amp/

https://www.thedenverchannel.com/news/crime/james-hogue-nationally-known-con-man-with-long-criminal-past-arrested-by-aspen-police

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments