Sprawa Tomka Komendy, niesłusznie oskarżonego o zabójstwo wówczas 15 letniej Małgosi zelektryzowała całe polskie społeczeństwo. Rozpoczęła także dialog publiczny na temat reformy w polskim systemie prawnym. 6540 dni piekła i noszenie łatki ,,gwałciciela” i ,,mordercy” wywołało wielką traumę u Tomka. Była to największa pomyłka polskiego sądownictwa, od czasów niesłusznego skazania na kare śmierci Zdzisława Marchwickiego okrzykniętego ,,Wampirem z Zagłębia”. Ale zacznijmy od początku.
Sylwester z 1996/97 . 15 letnia wówczas Małgosia bawi się na zabawie z okazji zakończenia starego roku. Gdy nie wraca do domu rodzice zgłaszają zaginiecie córki na policji. Po kilku dniach poszukiwań policja znajduje ciało nastolatki. Została ona w brutalny sposób zamordowana. Podczas sekcji znaleziono ślady nasienia. Jednak badania DNA wtedy były jeszcze w powijakach, więc nie można było rozsądzić do kogo należy to DNA. Wielu świadków potwierdziło, że dziewczyna wyszła w towarzystwie wówczas 23 letniego Tomasza Komendy. Potwierdzają to także kamery monitoringu. Dla ojca dziewczyny sprawa jest jasna. Ponadto miały potwierdzać to znalezione na ciele Małgosi ślady zębów. Jak mówi patomorfolog dr Jerzy Kawecki w wywiadzie dla Polska The Times mogło dojść do ,,omyłki pisarskiej” lub mówiąc po ludzku- sąd źle zinterpretował wnioski biegłego. Spowodowało to nieodwracalne konsekwencje dla Tomka Komendy, który automatycznie stał się głównym podejrzanym, a dla niektórych nawet winnym.
Na początku roku 2000 we wczesnych godzinach porannych Tomek Komenda został aresztowany. Presja mediów na wymiar sprawiedliwości. Jednak sąd opierał się tylko na śladach uzębienia i monitoringu. W 2001 r. Sąd Rejonowy we Wrocławiu skazał Tomka Komendę na 15 lat pozbawienia wolności za zabójstwo Małgosi w Miłoszycach w nocy z 31 grudnia 1996 na 1 stycznia 1997r. 2 lata po wyroku Sąd Apelacyjny o dziwo zwiększył wymiar kary dla Tomka Komendy z 15 do 25 lat pozbawienia wolności. Wywołało to sprzeciw rodziny skazanego. Próbowali różnych dróg, ale pomoc przyszła dopiero po wielu latach. Jak opowiadał sam Tomek Komenda inni więźniowie bili go, kopali, linczowali go, a on sam próbował trzykrotnie popełnić samobójstwo. Jednak nie zrobił tego, gdyż świadomość, że rodzina walczy o niego dawała mu nadzieje.
Zwrot nastąpił w 2016 r. kiedy prokuratura wróciła do sprawy. Tym razem nie opierała się na wąskim kręgu dowodowym, ale sprawdzała także inne osoby nie powiązane ze sprawą. Wówczas doszło do nich, że Tomek Komenda jest niewinny,a na ich liste podejrzanych trafili: Ireneusz M. i Norbert B. Policja szybko zainteresowała się Ireneuszem M. Powód był banalny- miał w kartotece gwałty oraz napady na tle seksualnym. Rozpoczęto ponowne przesłuchania i analizy materiału dowodowego. Ponadto w trakcie przesłuchań Ireneusz M. wskazywał na elementy, które mógł znać tylko sprawca zbrodni- np. czarne rajstopy i białe skarpetki z charakterystycznym wzorem, które wystawały spod kozaczków.
Dało to podstawy do aresztowania Ireneusza M. w związku z podejrzeniem o zabójstwo Małgosi K. w Miłoszycach w sylwestrową noc z 1996 na 1997 r. Rozpoczęto także starania o anulowanie wyroku Tomaszowi Komendzie. Optowali za tym dwaj funkcjonariusze policji- Dariusz S. i Robert T. 15 marca 2018 r. Sąd Najwyższy Rzeczpospolitej Polskiej uchylił wykonywanie kary przez Tomasza Komendę, a 16 maja 2018 r. tenże Sąd oficjalnie uniewinnił Tomasza Komendę od zarzucanego czynu. Za radą swoich adwokatów uniewinniony już Tomek Komenda stara się o odszkodowanie od Państwa za niesłuszne oskarżenie, skazanie i osadzenie w zakładzie karnym. W staraniach pomaga mu były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. Kwota, o której mowa wynosi 18 mln 811 tys. 500 zł za 6540 dni lub 18 lat pobytu za kratkami. Zaś 4 dni temu (tj 20 sierpnia 2020 r.) Sąd we Wrocławiu zadecydował o pozostawieniu w areszcie głównego podejrzanego Ireneusza M., zaś jego rzekomego wspólnika Norberta B. wypuszczono na wolność, choć nie skreślono go z listy podejrzanych.
Zbrodnia miłoszycka wpłynęła na polskie społeczeństwo. Zainspirowała również Jana Holoubka, syna słynnego aktora Gustawa Holoubka do nakręcenia filmu pod tytułem : ,,25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, zaś Kazik Staszewski napisał do tego filmu utwór pt. ,,25 lat niewinności”. Film ma swoją premierę 18 września 2020 r. Zapraszam na niego bardzo serdecznie.
,, Gdzie jest prawo
Gdzie uczciwość,
gdzie ukryta sprawiedliwość.
Jak to mówią ludzie prości.
25 lat niewinnosci.”
Kazik Staszewski ,,25 lat niewiności”
Źródła:
1. https://www.youtube.com/watch?v=QbWoSyuelEI
2. https://www.spidersweb.pl/rozrywka/2019/11/28/tomasz-komenda-film-25-lat-niewinnosci/
3. https://wroclaw.naszemiasto.pl/sprawa-gwaltu-w-miloszycach-podejrzany-w-sprawie-tomasza/ar/c1-4966308
4. https://polskatimes.pl/tomasz-komenda-siedzial-niewinnie-bo-sad-zle-zrozumial-lekarza/ar/c15-14930168