Żołnierz zabity we śnie…

Barry Winchell (31 sierpnia 1977 r. – 6 lipca 1999 r.) był żołnierzem piechoty w armii Stanów Zjednoczonych, którego zamordowanie przez innego żołnierza Calvina Glovera stało się punktem odniesienia w toczącej się debacie na temat polityki znanej jako „nie pytaj, nie mów”.

Pochodzący z Missouri Winchell zaciągnął się do wojska w 1997 r. i został przeniesiony w 1998 r. do Fort Campbell w Kentucky. W 1999 Fisher i inni koledzy z armii zabrali Winchella do klubu w Nashville, w którym występowali transseksualiści, gdzie Winchell spotkał transseksualistkę o imieniu Calpernia Addams .Zaczęli się umawiać, a Fisher zaczął rozpowszechniać plotki o jego związku. Następnie Winchell stał się celem nękania, a jego przełożeni z armii niewiele robili, by je powstrzymać.

Nękanie trwało do weekendu, kiedy Winchell i inny żołnierz, Calvin Glover, pobili się po tym, jak Winchell oskarżył przechwalającego się Glovera o oszustwo. Oboje pili piwo przez cały dzień. Glover został pokonany przez Winchella, a Fisher nękał Glovera potem za to, że został pobity przez „pieprzonego pedała jak Winchell”.

Następnego dnia, we wczesnych godzinach 5 lipca 1999 roku, Glover wyjął kij baseballowy z szafki Fishera i uderzył nim Winchella w głowę, gdy spał. Winchell zmarł z powodu licznych obrażeń głowy 6 lipca w Vanderbilt University Medical Center.

Glover został później skazany za zabójstwo Winchella. Fisher został skazany za mniejsze przestępstwa związane z utrudnianiem dochodzenia i obaj zostali uwięzieni w koszarach dyscyplinarnych Stanów Zjednoczonych. Fishera skazano na 12 lat i pół roku więzienia. Wyszedł z niego w październiku 2006 r. Glover odbywa karę dożywocia.

5 grudnia 2003 roku Winchella awansowano pośmiertnie na generała porucznika. O jego życiu, śmierci i prześladowaniu w wojsku opowiada powstały również w 2003 film pt „Dziewczyna żołnierza”.

Na HBO GO dostępny jest dokument dotyczący „Nie pytaj, nie mów”, zatytułowany „The strange history of don’t ask, don’t tell”. Zasada „nie pytaj, nie mów” zabraniała każdemu, kto „demonstruje skłonność lub zamiar zaangażowania się w aktywność homoseksualną”, odbywania służby w Siłach Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, gdyż „wytworzyłoby to niemożliwe do zaakceptowania ryzyko zagrażające wysokim standardom morale, porządku i dyscypliny oraz jedności formacji, które są podstawą potencjału wojska”. Przełożonym nie było wolno wprost o to pytać, ale też żołnierzom nie wolno było okazywać swoich skłonności. Osoby otwarcie zaangażowane w jednopłciową relację bądź otwarcie deklarujące nieheteroseksualną orientację narażone były na sankcje dyscyplinarne i usunięcie z sił zbrojnych. W 2010 roku prezydent Barack Obama podpisał ustawę znoszącą „Nie pytaj, nie mów”.

Opracowała: Natalia Montewska

Link do filmu: https://hbogo.pl/filmy/osobliwe-dzieje-zasady-nie-pytaj-nie-mowi

Linki:

https://www.vanityfair.com/news/2000/05/kentucky-murder-200005

http://beingbutmen.blogspot.com/2015/07/we-do-not-forget-july-6-1999-21-year.html

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Mordestwo
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments