Zamordowali pare studentów -bo byli inni?

„To tragiczne zdarzenie wprawia w szok i wzburzenie, każdego kto o nim usłyszy. Nawet kiedy drapieżne zwierzęta polują i zabijają, robią w to w celu zdobycia pożywienia. Zachowanie tych chłopców zaprzecza ich człowieczeństwu.”

Sophie Lancaster w 2007 roku miała 21 lat i spotykała się od trzech lat z Robertem Maltby – studentem sztuki z Manchesteru. Oboje od wielu lat byli związani z gotycką subkulturą.

W sobotę 11 sierpnia 2007 roku, Sophie i Rob wracali do domu, około 1:30 nad ranem, idąc przez Stubbylee Park w Lancashire. Przy wyjściu z parku natknęli się na grupę pijanych nastolatków, którzy najpierw zaczęli za nimi iść, aż w końcu zaatakowali Roberta, powalając go na ziemię, w wyniku czego utracił przytomność. Potem zaatakowali Sophie, która stanęła w jego obronie. Dziewczyna widząc, że jej ukochany stracił przytomność, przykryła go własnym ciałem i objęła ramionami jego głowę. Sophie i Robert nie powiedzieli, ani nie zrobili niczego, co mogło sprowokować atak. Po prostu wyglądali inaczej.

Piętnastoletni świadek zdarzenia opowiadał że sprawcy: „Biegali po jej ciele, kopali ją w głowę i skakali po jej głowie”. Jeden ze świadków wezwał karetkę i powiedział, że sprawcy świętowali i cieszyli się z tego, co zrobili i mówili swoim znajomym, że „Zrobili coś zajebistego” i mówiąc: „Tutaj w parku są dwa dziwolągi, prawie martwe – musisz to zobaczyć – niezły syf!”.

Maltby zapadł w śpiączkę i miał krwotok wewnętrzny. Z czasem wyzdrowiał, ale nie pamiętał ataku, ani tego, co go poprzedziło. Lancaster została przewieziona do szpitala zakatowana i w śpiączce i personel szpitala ustalił, że jej stan nigdy się nie poprawi. Została odłączona od aparatury 24 sierpnia 2007 roku.

Policja Lancashire w sprawie zatrzymała pięciu sprawców i piętnastu świadków zdarzenia. Detektyw Mick Gradwell z policji w Lancashire powiedział, że było to jedno z najbardziej brutalnych morderstw, na jakie natknął się w swojej karierze: „Nie sądzę, by Herbert i Harris rozumieli, jak brutalny był to atak. Po prostu zrobili to bez zastanowienia, ale zdawało się, że im się to podobało i bezlitośnie kopali dwoje bardzo bezbronnych ludzi, którzy nie byli w stanie się obronić z powodu poziomu przemocy, jaką im wyrządzili … Jestem bardzo krytyczny wobec niektórych zaangażowanych rodziców. Naprawdę nie sądzę, że potraktowali całkowicie poważnie, jak odpychający był ten incydent …”. Powiedział, że kiedy Harris był wstępnie przesłuchiwany w sprawie napaści, „śmiał się i żartował” ze swoją matką.

Brendan Harris i Ryan Herbert zostali skazani na dożywocie. Trzej kolejni chłopcy otrzymali wyroki za udział w napadzie. Joseph i Danny Hulme zostali skazani na pięć lat i dziesięć miesięcy więzienia. Daniel Mallett na cztery lata i cztery miesiące.

O sprawie opowiada też film telewizyjny stworzony przez BBC – „Murdered for being different” – dostępny w całości, w oryginale na YouTube.

Opracowała: Natalia Montewska

Linki:
https://www.bbc.com/news/uk-england-lancashire-51448940
https://www.dailymail.co.uk/news/article-7987503/Killer-beat-Sophie-Lancaster-death-Goth-minimum-jail-term-reduced.html
https://www.mirror.co.uk/news/uk-news/teen-who-murdered-sophie-lancaster-21473371
https://www.theguardian.com/uk-news/2017/jun/15/robert-maltby-on-the-of-his-girlfriend-sophie-lancaster-the-goth-thing-was-an-oversimplification

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Mordestwo
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments