Zakatowali – bo wzięli go za geja

Jody Dobrowski był 24-letnim studentem i asystentem kierownika baru, zamordowanym w parku Clapham Common w południowym Londynie. 14 października 2005 roku około północy został skatowany na śmierć pięściami i kopniakami przez dwóch mężczyzn, którzy wzięli go za geja i zmarł rano 15 października.

Badania przeprowadzone w St. George’s Hospital w południowym Londynie wykazały, że Dobrowski miał obrzęk mózgu, złamany nos i rozległe siniaki na szyi, kręgosłupie i pachwinie. Jego rodzina nie była w stanie go zidentyfikować z powodu tak bardzo zniekształconej twarzy i musiał zostać rozpoznany na podstawie odcisków palców.

Dobrowski urodził się w Stroud, w Gloucestershire. Studiował biomedycynę I przeniósł się do Londynu w 2001 roku. Tam dostał pracę jako kierownik show w klubie „Battersea Jongleurs” – flagowym miejscu słynnej sieci klubów komediowych. Kilka tygodni przed morderstwem Dobrowski otrzymał stanowisko asystenta kierownika w oddziale klubu „Camden Lock”. W wywiadzie dla „The Times” bramkarz klubu, w którym pracował Dobrowski, powiedział: „Gdybyś spotkał tego człowieka, wiedziałbyś, że jest młodym mężczyzną o miłej twarzy, który nigdy nie powiedział nikomu nieprzyjemnego słowa, nawet pijakom, którzy przyszli z ulicy.” Po skazaniu Pickforda i Walkera rodzina Dobrowskich wydała wspólne oświadczenie, opisując go jako:„ inteligentnego, zabawnego, pracowitego i pięknego człowieka, którego życie zostało brutalnie i bezlitośnie przerwane”.

Ostatnie godziny życia Dobrowskiego nie są do końca jasne. W piątek 14 października 2005 r. odwiedził przyjaciół w Clapham i opuścił ich dom około 22.15 i był dziesięć minut spacerem od parku Clapham Common. Jego zabójcy wędrowali po Clapham Common po pijackiej libacji. Sędzia, Brian Barker, powiedział, że para udała się do Clapham Common specjalnie po to, by popełnić akt „homofobicznej zbrodni”. Dobrowski skrzyżował swoją ścieżkę z dwoma mężczyznami, którzy automatycznie uznali, że jest gejem, ponieważ park Clapham Common jest znanym miejscem przebywania gejów.

Policja twierdzi, że zanim Pickford zaczął bić Dobrowskiego nastąpiła krótka wymiana zdań. Walker przyłączył się do ataku. Jeden ze świadków, który interweniował, został ostrzeżony i powiedzieli mu: „Nie lubimy tu ciot i dlatego możemy go zabić, jeśli chcemy”. Następnie kontynuowali atak przez nieznany czas, a według świadków nieustannie rzucali homofobiczne obelgi. Pozostałe obrażenia były tak poważne, że patolog nie był w stanie określić, ile razy został uderzony, ale zidentyfikował 33 obrażenia głowy, twarzy, uszu i szyi. Trzeba go było rozpoznać po odciskach palców. Funkcjonariusz policji, który przybył na miejsce zbrodni, opisał go jako „krwawą, spuchniętą miazgę”. Był nieprzytomny, gdy został znaleziony we wczesnych godzinach rannych w sobotę 15 października, i zmarł w wyniku odniesionych ran w szpitalu. Pickford bił go tak mocno pięścią, że złamał sobie kości w dłoni. Po ataku Walker nieustannie sprawdzał telegazetę pod kątem wiadomości o morderstwie. Tydzień później personel hostelu skontaktował się z policją i obaj zostali aresztowani.

Thomas Pickford i Scott Walker, przyznali się do zabójstwa Dobrowskiego w dniu 12 maja 2006 r. i zostali skazani na dożywocie 16 czerwca 2006 r. Obaj mężczyźni byli zamieszani w atak na homoseksualnego mężczyznę, na dwa tygodnie przed zabójstwem Dobrowskiego. Był to przełomowy przypadek w Wielkiej Brytanii, gdzie do skazania zabójców wykorzystano art. 146 ustawy o sprawiedliwości w sprawach karnych z 2003 r. Ustawa uprawnia sądy do nakładania surowszych wyroków za przestępstwa motywowane orientacją seksualną ofiary.

„To był akt polityczny. To był akt terroryzmu. Jody nie był pierwszym człowiekiem, który został zabity, terroryzowany, pobity lub poniżony za to, że jest homoseksualny lub za to, że jest postrzegany jako homoseksualny. Niestety, nie będzie ostatnim człowiekiem, który poniesie konsekwencje homofobii, która ma charakter endemiczny w tym społeczeństwie. Jest to nie do przyjęcia. Nie możemy tego zaakceptować. Żadne inteligentne, zdrowe ani rozsądne społeczeństwo nie byłoby w stanie tego zrobić.” – Sheri (Matka ofiary)

Opracowała: Natalia Montewska

Linki:

https://www.telegraph.co.uk/men/thinking-man/11934107/Why-Jody-Dobrowski-is-a-name-we-must-never-forget.html

https://meanshappy.com/lgbtq-heroes-jody-dobrowski-he-was-24-when-he-was-murdered/

10 years on… remembering Jody Dobrowski

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Mordestwo
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments