Wstrząsające morderstwo Gisberta

Gisberta Salce Júnior (znana w Portugalii jako po prostu Gisberta) była bezdomną transseksualistką, nosicielką wirusa HIV i narkomanką, trudniącą się prostytucją. Została znaleziona martwa 22 lutego 2006 r. w dole o głębokości 15 metrów, w niedokończonym budynku w Porto, drugim co do wielkości mieście Portugalii.

Jeden z uczniów przyznał się do popełnienia przestępstwa nauczycielowi i tego samego dnia znaleziono ciało. Sprawa szybko dotarła do mediów, które potraktowały Gisbertę w wyjątkowo uwłaczający sposób.

Do przestępstwa przyznała się grupa czternastu chłopców w wieku od 10 do 16 lat. Większość pochodziła z przykościelnego domu dziecka, choć finansowanego przez państwo. Z ich zeznań wyszły na jaw szczegóły tego strasznego czynu.

Ofiara była bardzo wątłego zdrowia, a ci chłopcy często ją nękali, obrażali i ścigali. Mówili sobie nawzajem, że „znają faceta z cyckami, który wygląda jak kobieta”. 15 lutego 2006 roku zaczęli organizować swoją grupę.

19 lutego grupa chłopców weszła do niedokończonego i opuszczonego budynku, w którym przebywała Gisberta, związała ją, zakneblowała i zaatakowała z ekstremalną przemocą, kopiąc i bijąc kijami i kamieniami. Grupa przyznała się również do wprowadzenia patyków do odbytu Gisberty, oraz do porzucenia jej na miejscu zdarzenia. Na jej ciele widniały również ślady poparzenia papierosami. 20 i 21 lutego wrócili na miejsce zdarzenia i kontynuowali tortury. Nad ranem 22 lutego wrócili w to samo miejsce i sądząc, że nie żyje, próbując ukryć zbrodnię wrzucili nieprzytomną ofiarę do dołu wypełnionego wodą, w którym ostatecznie Gisberta utonęła.

Spośród jej napastników tylko jeden miał ponad 16 lat i mógł zostać ukarany. Vitor Santos (który zdaniem swoich kolegów nie zaatakował ofiary, tylko obserwował pozostałych) został skazany na 8 miesięcy pozbawienia wolności za przestępstwo zaniechania pomocy . Pozostali zostali skazani na 13 miesięcy w zakładzie poprawczym. Do września 2007 r. wszyscy byli już na wolności.

Opracowała: Natalia Montewska

Linki:

https://www.bleedinglove.eu/the-memory-of-gisberta/

https://stoptransphobia.wordpress.com/tag/gisberta-salce-junior/

https://killerfiend.tumblr.com/post/179460741835/gisberta-salce-j%C3%BAnior-was-a-brazilian-transgender

https://tdor.translivesmatter.info/reports/2006/02/22/gisberta-salce-junior_porto-portugal_dfe8e432

https://kobiety-kobietom.com/news/art.php?art=3268

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Mordestwo
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments