Tajemnica Richard Edwards

„Richey był mistrzem tekstu i traktował słowa piosenek jako własny sposób artystycznego wyrazu. (…) Był genialny. Wiecie, ten koleś czytał sześć pieprz*nych książek tygodniowo!” – Dean Bratfield

Richard James Edwards (ur. 22 grudnia 1967) był walijskim muzykiem, kompozytorem, autorem tekstów i gitarzystą, członkiem zespołu Manic Street Preachers. Miał wiele problemów emocjonalnych i psychicznych – już od dzieciństwa zmagał się z depresją i zaburzeniami odżywiania, również w dorosłym życiu przechodził ciężkie depresje, a ból emocjonalny zagłuszał, gasząc papierosy na swoim ciele i tnąc się. Zszokował media, gdy zapytany przez dziennikarza o to, w jakim kierunku zmierza muzyka zespołu, wyciął sobie na ręce napis: „4 real”. Richey twierdził, że nie jest osobą, która może to wykrzyczeć, a gdy koncentruje się na bólu wszystkie problemy stają się banalne. W wywiadach zapewniał też, że jeżeli chodzi o samobójstwo, to nigdy nawet o nim nie myślał. Wiele osób, które go znały, twierdzi też że nigdy nie był typem samobójcy. 21 grudnia 1994 roku po raz ostatni wystąpił na żywo z zespołem. Wcześniej przebywał w zakładzie psychiatrycznym. Jak twierdzili ludzie z jego otoczenia w 1995 był już w znacznie lepszej formie.

Richey zaginął 1 lutego 1995 roku po wymeldowaniu się o siódmej rano z londyńskiego hotelu. Miał 27 lat. Od tego momentu nigdy więcej nie skontaktował się z zespołem, przyjaciółmi, ani rodziną. Szybko ustalono, że od dwóch tygodni wypłacał codziennie po 200 funtów ze swojego konta, a zaraz po wyjeździe z hotelu z Londynu, widziano go w okolicy jego mieszkania. Znaleziono w nim jednak jego paszport i karty kredytowe. 3 lutego jego rodzina zamieściła anons w jednej z walijskich gazet, w którym prosili, by się do ich odezwał.

Taksówkarz z Newport twierdził że rzekomo 7 lutego odebrał Edwardsa z hotelu King’s. Kierowca poinformował, że pasażer mówił z walijskim akcentem i zapytał, czy mógłby położyć się na tylnym siedzeniu. W końcu dotarli do Blackwood i dworca autobusowego, ale pasażer rzekomo powiedział „to nie jest to miejsce” i poprosił o zabranie na dworzec kolejowy Pontypool. Wysiadł na stacji paliw Severn View w pobliżu Aust, South Gloucestershire i zapłacił 68 funtów gotówką.

Według ustaleń policji Richey 15 lutego odebrał z warsztatu samochód, który porzucił dwa dni później koło okrytego niesławą mostu na rzece Severn – jednego z ulubionych miejsc samobójców w Wielkiej Brytanii. Samochód miał rozładowany akumulator i wszystko wskazywało na to, że był zamieszkiwany. Znaleziono w nim opakowania po jedzeniu i torebkę ze zdjęciami rodziny Edwardsa. Samobójstwo miało być efektem jego depresji i niełatwego charakteru. Jednak jego ciała nigdy nie odnaleziono, nie pozostawił żadnego listu pożegnalnego. Z kolei policja zaniedbała śledztwo – nie wzięła pod uwagę stanu psychicznego Edwardsa, uznając że dorosły człowiek ma prawo zniknąć. Nie przejrzeli też wszystkich nagrań z monitoringu, stwierdzając, że próbowanie zidentyfikować kogoś na ich podstawie, to nonsens.

Rachel Elias – siostra Edwardsa wyznała w jednym z wywiadów, że już od czasów szkolnych Richey miał obsesję na punkcie „zniknięcia doskonałego”. W późniejszym czasie powstała również teoria, że Edwards cierpiał na zespół Aspergera i zniknięciem próbował poradzić sobie z chorobą.

Richard został oficjalnie uznany za zmarłego 23 listopada 2008 roku, ze względu na przedłużające się śledztwo. Jego, ani jego ciała nie odnaleziono do dziś.

„Jeżeli ktoś zostawia samochód pod mostem Severn, to albo chce powiedzieć: „Odchodzę” albo „Chcę, żebyście myśleli, że odszedłem i zostawili mnie w spokoju na zawsze”.” – Dean Bratfield

Opracowała: Natalia Montewska

Linki:
https://allaboutmusic.pl/podwojne-standardy-felieton/
https://tvn24.pl/magazyn-tvn24/mam-sklonnosc-do-destrukcyjnych-pomyslow-powiedzial-i-zniknal-bez-sladu,197,3447
https://muzyka.interia.pl/alternatywa/news-manic-street-preachers-gdzie-jest-richey-james-edwards,nId,1668766
https://muzyka.interia.pl/wiadomosci/news-richey-edwards-zaplanowal-swoje-znikniecie-pojawily-sie-nowe,nId,2806802
https://www.penguin.co.uk/articles/2019/jan/withdrawn-traces-richey-edwards-day-of-disappearance/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments