Spaliła córkę żywcem!

Parveen Bibi była pochodzącą z Pakistanu kobietą, która chwaliła się podpaleniem żywcem swojej córki, w ramach honorowego zabójstwa.

Zeenat Rafiq – 18-latka rozgniewała swoją matkę, pobierając się z mężczyzną, którego sama wybrała. 10 czerwca 2016 r matka przywiązała dziewczynę do łóżka, z pomocą brata ofiary, po czym oblała ją naftą i podpaliła w domu rodzinnym w Lahore we wschodnim Pakistanie. Potem wybiegła na ulicę, chwaląc się, że zabiła swoją córkę. Krzyczała do sąsiadów, że zabiła nastolatkę za to, że przyniosła wstyd rodzinie i biła się przy tym w pierś.

Przestępstwem Zeenat w oczach matki było poślubienie Hassana Khana, mechanika samochodowego. Jego pochodzenie etniczne było główną przyczyną dezaprobaty rodziny – Khan jest Pasztunem, a Zeenat pochodziła z Pendżabu.

Mąż Zeenat, Khan, powiedział lokalnej stacji telewizyjnej Geo News, że uciekli a potem niechętnie pozwolił swojej żonie wrócić do domu rodzinnego po tym, jak jej rodzina obiecała, że zorganizują uroczystość i jej nie skrzywdzą. Powiedział: „Po czterech dniach od małżeństwa mieszkała ze mną, jej rodzina skontaktowała się z nami i obiecała, że po ośmiu dniach zorganizuje nam właściwe przyjęcie weselne. Wtedy moglibyśmy żyć razem. Zeenat nie chciała wracać do domu i powiedziała mi, że zostanie zabita przez rodzinę, ale później zgodziła się, kiedy jeden z jej wujów obiecał jej bezpieczeństwo”. Mówił też: „Rodzina Zeenat była bardzo zła. Często była bita przez matkę bez powodu. Matka wiedziała również o naszym romansie i raz brat pobił ją tak mocno, że miała trzy szwy na głowie.” Zabierając Zeenat obiecali, że odwiozą ją z powrotem i nawet włos jej z głowy nie spadnie.

8 czerwca 2016 roku matka i brat ofiary przywiązali dziewczynę do łóżka, oblali naftą i podpalili żywcem, a potem wyrzucili jej zwęglone ciało na schody. Siostra ofiary, Shazia, również obwiniała Zeenat za sprzeciwianie się matce, ale powiedziała, że namawiała matkę do zerwania z nią więzi zamiast zabijania jej. Funkcjonariusz policji powiedział, że Perveen i inni członkowie rodziny przyznali się do przestępstwa i że policja zabezpieczyła na miejscu ropę naftową. Matka nie żałowała tego, co zrobiła.

Shahida Khan, matka męża Zeenat mówiła: „Powinna istnieć sprawiedliwość. Jak mogli być tak bezduszni i zabić tę dziewczynę? Teraz była naszym dzieckiem; wyszła za naszego syna”. Kiedy zobaczyli jej ciało, okazało się, że na szyi miała też ślady duszenia. Zanim ją podpalili, była torturowana i umierała w sumie przez trzy dni.

Szkody dla „honoru” rodziny mogą obejmować ucieczkę, bratanie się z mężczyznami lub inne naruszenia konserwatywnych wartości. W większości przypadków ofiarą jest kobieta, a zabójcą jest krewny, który ucieka przed karą, prosząc członków rodziny o wybaczenie przestępstwa. Zgodnie z nowym prawem krewni mogą wybaczyć skazanym na śmierć – wówczas wyrok zamieniany jest na dożywocie. Prawie 1000 kobiet ginie co roku w Pakistanie w wyniku tak zwanych „zabójstw honorowych”.

16 stycznia 2017 roku sąd skazał brata ofiary – Aneesa Rafique na dożywocie za pomoc matce w zabiciu jego 18-letniej siostry. Z kolei Parveen skazano na karę śmierci.

Zeenat i Khan spędzili razem trzy dni jako mąż i żona, zanim jej rodzina przekonała ją, aby tymczasowo wróciła do domu.

Opracowała: Natalia Montewska

Linki:

Parveen Bibi Sentenced to Death for Daughter’s ‘Honor’ Killing


https://www.theguardian.com/world/2016/jun/08/pakistani-woman-burned-daughter-zeenat-rafiq-alive-marriage?fbclid=IwAR3-CreyME8qG8s-VtKuXXu6mqyGbKkyEaFbh9lOBRA9Ta7Hmu4eZPT_POo
https://wickedwe.com/parveen-rafiq/https:/www.dailystar.co.uk/news/latest-news/mum-burned-daughter-alive-honour-17091948?fbclid=IwAR2WF-LTRdUZ28zcU3sWWQPbOLFFv7IUkcZ–01P6RSD5Y-z4lOmogLKIco

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments