Seryjny morderca z Cypru

Seryjny morderca z Cypru

W historii Cypru, do tej pory nie było żadnego seryjnego mordercy. Wydawać by się mogło, że tak już zostanie, wiadomo bowiem, jak bardzo rozwinęła się technologia, umożliwiająca skutecznie walczyć z tego typu przestępstwami. Mamy do dyspozycji badania DNA, możemy ustalić indywidualny profil sprawcy, oczywiście jest tego znacznie więcej, lecz nie to jest tematem tego artykułu. Cypr jest państwem położonym na wyspie o tej samej nazwie a położonej we wschodniej części Morza Śródziemnego. Liczba ludności, jaka zamieszkuje to państwo to nieco ponad milion mieszkańców. Od maja 2004 roku jest także członkiem Unii Europejskiej.

To właśnie tam żył i mieszkał 35-letni Nicos Metaxas, oficer cypryjskiej Gwardii Narodowej i pierwszy w historii tego kraju, seryjny morderca. Sprawa nie wyszłaby na jaw, gdyby nie turysta, który podczas wycieczki do kopalni Mitsero mieszczącej się nieopodal Nikozji, zauważył ciało unoszące się na powierzchni wody, w jednej z zalanych jaskiń. Oficerowie zidentyfikowali kobietę jako 38-letnią mieszkankę Filipin, Mary Rose Tiburcio, która wraz z 6-letnią córką zaginęła w maju 2018 roku. Nieopodal kopalni zostały znalezione także rozkładające się zwłoki innej kobiety, 28- letniej Arian Lozano…

Pierwszy seryjny morderca z Cypru, ofiar szukał na portalu randkowym, a jego ofiarami padło w sumie 5 kobiet oraz 2 dziewczynki. Na ofiary wybierał cudzoziemki, które pracowały głównie jako sprzątaczki albo tak jak było to w przypadku Mary Rose Tiburcio, jako pomoc domowa. Wszystkie ofiary, tego bezwzględnego mordercy, były zgłoszone jako osoby zaginione, mimo to cypryjska policja nie robiła nic, by je odnaleźć. Ustalenie mordercy nie było dla śledczych dużym wyzwaniem, o czym najlepiej świadczy fakt, że został on zatrzymany kilka dni po przypadkowym odnalezieniu zwłok. Nicos Metaxas, przyparty do muru przyznał się do popełnienia 7 morderstw, co pomogło odnaleźć szczątki wszystkich jego ofiar, które wrzucał do „czerwonego jeziora” na terenie opuszczonej kopalni pirytu w Mitsero, a także do szybu kopalni. Jak ustalili śledczy, pierwszego zabójstwa dopuścił się we wrześniu 2016 roku, zaś ostatniego w sierpniu 2018 roku.

W wyniku tej sprawy wyszły na jaw nieprawidłowości i opieszałość cypryjskiej policji, co mogło w dużej mierze przyczynić się do liczby ofiar. Minister sprawiedliwości Jonas Nikolau, podał się do dymisji, gdyż jak stwierdził jest to dla niego kwestia „sumienia i zasad”, a nieprawidłowości, do których doszło, w tym śledztwie są odzwierciedleniem nie tylko opieszałości policji, ale też „pewnej percepcji i postaw społecznych”, które są ujmą dla wszystkich. Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis odwołał ze stanowiska szefa policji, Zachariasa Chrysostomu. Podkreślił w liście wyjaśniającym ta decyzję napisał, że to na szefie każdej organizacji spoczywa odpowiedzialność za działania podwładnych. Podkreślił, że zaniedbania policji, jeśli chodzi o śledztwa w sprawie osób zaginionych mogły się przyczynić do tych „odrażających zbrodni, które wstrząsnęły cypryjskim społeczeństwem”. Wcześniej także prezydent spotkał się z dyplomatami z Filipin, Wietnamu, Indii i Sri Lanki, by „przeprosić w imieniu państwa i narodu Cypru” za zbrodnie seryjnego mordercy. Zapewne wpływ na tą decyzję miały także protesty pod pałacem prezydenckim zagranicznych pracowników, którzy utrzymują przemysł hotelarski. Uczestnicy protestów zwracali uwagę na „seksistowskie i rasistowskie” postawy wobec kobiet przyjeżdżających z innych państw i pracujących jako gospodynie domowe lub na innych słabo opłacanych stanowiskach pracy.

Na rozprawie sądowej, mężczyzna płakał i żałował tego co zrobił. Wyrok sądu, jaki zapadł w sprawie pierwszego seryjnego mordercy z Cypru to siedmiokrotne dożywocie.

Na Cyprze od 1990 roku policji nie udało się wyjaśnić 80 zniknięć kobiet przybyłych tam w poszukiwaniu lepszego jutra…

Opracował: Jan Kryński

Źródła:
https://www.wprost.pl/swiat/10212083/seryjny-morderca-zabijal-kobiety-z-zagranicy-poszukiwania-cial-trwaja-mieszkancy-organizuja-protesty.html
https://forsal.pl/artykuly/1410619,cypr-seryjny-morderca-odpowiedzialny-za-smierc-7-imigrantek-zostal-zatrzymany.html
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24897970,wylowili-7-ofiare-pierwszego-seryjnego-mordercy-z-cypru.html

Seryjny morderca z Cypru, w rękach policji


https://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/seryjny-morderca-z-cypru-uslyszal-wyrok-sad-nie-mial-litosci/j23htyx
https://wydarzenia.interia.pl/swiat/news-cypr-seryjny-morderca-skazany-na-siedmiokrotne-dozywocie,nId,3062598
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-pierwszy-seryjny-morderca-w-historii-cypru-ofiary-poznawal-p,nId,2952856

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments