Rodney James Alcala (ur. 23 sierpnia 1943 r.) jest gwałcicielem i seryjnym zabójcą, skazanym na śmierć w Kalifornii, w 2010 r. za pięć morderstw popełnionych w latach 1977–1979, choć uważa się, że ilość jego zbrodni może dochodzić nawet do ponad 100.
Czasami jest nazywany „Mordercą z „Randki w ciemno”” ze względu na swój występ w 1978 roku w amerykańskim programie telewizyjnym „Randka w ciemno” w czasie, gdy dokonywał swoich zbrodni.
Prokuratorzy twierdzą, że Alcala „bawił się” swoimi ofiarami, dusił je, aż straciły przytomność, a następnie czekał, aż ją odzyskają, czasami powtarzając ten proces kilka razy, zanim w końcu je zabił.
Śledczy znaleźli kolekcję setek zdjęć kobiet i nastoletnich chłopców sfotografowanych przez Alcalę i spekulują, że mógłby być odpowiedzialny za wiele innych morderstw w Kalifornii. Jest także podejrzanym w co najmniej dwóch nierozwiązanych sprawach morderstw w Nowym Jorku. Władze porównały go do Teda Bundiego i obawiają się, że wraz ze wzrostem liczby dowodów może okazać się jednym z najbardziej płodnych seryjnych morderców w historii Ameryki.
Alcala urodził się w San Antonio w Teksasie. On i jego siostry zostali wychowani przez jego matkę na przedmieściach Los Angeles. Jego ojciec porzucił rodzinę. Dołączył do armii Stanów Zjednoczonych w 1960 r., gdzie pełnił funkcję urzędnika. W 1964 r psychiatra wojskowy zdiagnozował u niego antyspołeczne zaburzenie osobowości i został zwolniony z wojska z przyczyn medycznych.
Alcala popełnił swoją pierwszą znaną zbrodnię w 1968 roku: kierowca w Los Angeles był świadkiem, jak zwabił ośmioletnią dziewczynkę – Tali Shapiro do swojego hollywoodzkiego mieszkania. Dziewczyna została znaleziona w mieszkaniu zgwałcona i pobita stalowym prętem, ale Alcala uciekł na wschodnie wybrzeże i zapisał się do nowojorskiej szkoły filmowej pod nazwiskiem „John Berger”. Latem pracował na obozie artystycznym dla dzieci w New Hampshire, używając nieco innego pseudonimu „John Burger”.
W 1971 r. został aresztowany i ekstradowany z powrotem do Kalifornii. Został zwolniony warunkowo po 34 miesiącach w 1974 r. Niecałe dwa miesiące później Alcala został aresztowany za naruszenie warunków zwolnienia warunkowego i podanie marihuany 13-letniej dziewczynce, która twierdziła, że została porwana. Po raz kolejny został zwolniony warunkowo po odbyciu dwóch lat wyroku.
W 1977 r., pomimo swojej kryminalnej przeszłości i statusu przestępcy seksualnego, został zatrudniony przez Los Angeles Times. W tym okresie Alcala przekonał także dziesiątki młodych kobiet, że jest profesjonalnym fotografem mody, i sfotografował je do swojego „portfolio”. Większość tych zdjęć pozostaje niezidentyfikowana, a policja obawia się, że niektóre kobiety mogą być także jego ofiarami.
Robin Samsoe, 12-letnia dziewczynka z Huntington Beach w Kalifornii zaginęła gdzieś między plażą a klasą baletową 20 czerwca 1979 roku. Jej rozkładające się ciało znaleziono 12 dni później u podnóża Los Angeles. Następnie policja znalazła jej kolczyki w szafce w mieszkaniu Alcali.
W 1980 r. Alcala został osądzony i skazany na śmierć za morderstwo Samsoe, ale jego wyrok został uchylony przez Sąd Najwyższy Kalifornii. W 1986 roku został ponownie skazany na śmierć, ale panel dziewiątego sądu apelacyjnego po raz kolejny obalił jego wyrok.
Podczas przygotowywania trzeciego postępowania karnego w 2003 r. śledczy z hrabstwa Orange dowiedzieli się, że DNA Alcali, pobrane na podstawie nowego prawa stanowego pasuje do nasienia pozostawionego na miejscu dwóch morderstw dokonanych w Los Angeles. Kolejna para kolczyków znaleziona w szafce Alcali pasowała do DNA jednej z dwóch ofiar. bDodatkowe dowody, w tym kolejny przypadek dopasowania DNA w 2004 r., doprowadziły do oskarżenia Alcali o morderstwa czterech kolejnych kobiet: 18-letniej Jill Barcomb, zabitej w 1977 r., Georgii Wixted, zabitej w jej mieszkaniu na Malibu w 1977 r , 31-letniej Charlotte Lamb zgwałconej i uduszonej w El Segundo w 1978 r .; oraz Jill Parenteau, 21-latki, zabitej w jej mieszkaniu w Burbank w 1979.
W 2009 r. Alcala ponownie stanął przed sądem. Na trzecim procesie Alcala, działając jako swój własny obrońca, powiedział przysięgłym, że był w Knott’s Berry Farm, kiedy Samsoe została porwana. W ogóle nie odniósł się do pozostałych czterech zbrodni. Poprosił ich jeszcze tylko by oszczędzili mu kary śmierci, mówiąc, że sami zostaliby zabójcami, gdyby wysłali go do celi śmierci W marcu 2010 r. Alcala został skazany na śmierć po raz trzeci. Sędzia powiedział, że Alcala ma „nienormalne zainteresowanie młodymi dziewczynami”.
W 1978 r. Alcala – który już wtedy zabił co najmniej dwie kobiety – został przyjęty jako uczestnik „Randki w ciemno”, mimo że był zarejestrowany jako przestępca seksualny. Gospodarz Jim Lange przedstawił go jako „… odnoszącego sukcesy fotografa, który zaczął, gdy jego ojciec znalazł go w ciemni w wieku 13 lat. Między sesjami może się zdarzyć, że skacze ze spadochronem lub jeździ na motocyklu”. Wygrał randkę z Cheryl Bradshaw, która następnie odmówiła pójścia z nim na tę randkę, zgodnie z opublikowanymi raportami, ponieważ uznała go za „przerażającego”. Jed Mills – mężczyzna który siedział obok Alcali na scenie jako „Kawaler nr 2”, opisał go później jako „bardzo dziwnego faceta” z „dziwacznymi poglądami”.
Podczas pobytu w więzieniu napisał książkę „You, Jury” w 1994 roku, w której podkreśla swoją niewinność w sprawie Samsoe i wskazuje innego podejrzanego. Złożył także dwa pozwy przeciwko kalifornijskiemu systemowi karnemu odnośnie poślizgnięcia się i upadku oraz o brak diety niskotłuszczowej.
Alcala nadal utrzymuje swoją niewinność i obecnie pozostaje w celi śmierci w więzieniu stanowym San Quentin.
W kwietniu 2010 r. Departament Policji w Huntington Beach opublikował 120 zdjęć Alcali w celu zidentyfikowania niektórych kobiet i ustalenia, czy któreś z nich mogą być dodatkowymi ofiarami.
Opublikowała: Natalia Montewska
Linki:
https://murderpedia.org/male.A/a/alcala-rodney.htm
https://www.focus.pl/tag/rodney-james-alcala
https://latimesblogs.latimes.com/lanow/2010/03/serial-killers-photos-could-indentify-more-victims-police-flooded-with-calls.html
https://www.thesun.co.uk/news/worldnews/8312900/rodney-alcala-dating-game-serial-killer/