Pier Paolo Pasolini

Pier Paolo Pasolini (5 marca 1922 r. – 2 listopada 1975 r.) był włoskim reżyserem filmowym, poetą, pisarzem i intelektualistą, pracował też jako aktor, dziennikarz i postać polityczna . Pozostaje kontrowersyjną osobowością we Włoszech ze względu na poruszanie w swojej twórczości tematów tabu i związek z partią komunistyczną.

Konflikty z prawem aż 33 razy zaprowadziły go przed sąd, choć zawsze z werdyktem uniewinniającym. Pasolini był wrogiem publicznym. Zarzuty się powtarzały: homoseksualizm, nieobyczajność, napaści oraz nieustanne oskarżenia o niszczenie ładu moralnego i religijnego. W swoim filmie „Twaróg” z udziałem nieprofesjonalnych aktorów odtworzył ostatnie chwile życia Jezusa. W jego filmie Chrystus umiera na krzyżu dlatego, że przejadł się tytułowym twarogiem. Pasolini spełniał się w roli prowokatora, adwersarza i był świadom ryzyka. W jednym z wywiadów poeta wyznał: „wolę być niesłusznie skazany niż tolerowany”. Był znaną postacią w europejskiej literaturze i sztuce filmowej. Jego morderstwo wywołało oburzenie we Włoszech, a jego okoliczności nadal są przedmiotem gorącej debaty.
„Przed człowiekiem stoją tylko dwie możliwości: albo wyrazi samego siebie i umrze, albo pozostanie nieśmiertelnym, ale niemym. Umrzeć jest absolutną koniecznością, ponieważ dopóki żyjemy, jesteśmy pozbawieni sensu. Jedynie dzięki śmierci nasze życie jest wykorzystane do wyrażenia siebie.” – Pier Paolo Pasolini
Pasolini został zamordowany 2 listopada 1975 r. na plaży w Ostii. Kilkakrotnie przejechano go jego własnym autem. Wiele kości zostało złamanych, a jego jądra zostały zmiażdżone przez coś, co wyglądało na metalowy pręt. Mężczyzna miał zmiażdżoną klatkę piersiową, złamaną szczękę i nos. Sekcja zwłok wykazała, że jego ciało zostało częściowo spalone po śmierci. Przestępstwo było postrzegane jako zabójstwo w stylu mafijnym i bardzo mało prawdopodobne, aby zostało popełnione tylko przez jedną osobę. Przyjaciele reżysera sugerowali też, że artysta mógł mieć dosyć życia i sam zainscenizował swoje odejście…
Giuseppe (Pino) Pelosi (1958–2017), wówczas siedemnastoletni został przyłapany na prowadzeniu samochodu Pasoliniego i przyznał się do morderstwa. Jednak twierdził, że to Pasolini był napastnikiem, a on się bronił przed gwałtem ze strony reżysera. Gdy zorientował się, że chyba zabił człowieka, wsiadł do jego samochodu i uciekł w kierunku Rzymu. Wersja Pelosiego od początku budziła jednak wątpliwości. Na jego ubraniu nie znaleziono śladów krwi, a pod paznokciami nie stwierdzono śladów naskórka ofiary. W samochodzie był za to sweter, który nie należał ani do mordercy, ani do ofiary. Został skazany w 1976 r na dziewięć lat więzienia. Dwadzieścia dziewięć lat później, 7 maja 2005 r., Pelosi wycofał swoje zeznanie, które, jak powiedział, zostało złożone pod groźbą przemocy wobec jego rodziny. Twierdził, że trzy osoby „z południowym akcentem” popełniły morderstwo, nazywając Pasoliniego „brudnym komunistą” .
Reżyser Bernardo Bertolucci w dokumencie „Walking with Pasolini” stwierdza wprost, że za śmiercią reżysera stała rządząca wówczas Chrześcijańska Demokracja. Tej tezy jednak nigdy nie udowodniono, a zagadka morderstwa nie została dotąd rozwiązana. Ostatni film Pasoliniego „Salo, czyli 120 dni sodomy” zadebiutował na ekranach 10 stycznia 1976 r., wywołując olbrzymi międzynarodowy skandal.
Inne dowody ujawnione w 2005 r. Sugerują, że Pasolini został zamordowany przez wyłudzacza. Świadectwo jego przyjaciela Sergio Citti wskazało, że niektóre rolki filmu zostały skradzione, a Pasolini planował spotkanie ze złodziejami 2 listopada 1975 r. Prywatne śledztwo, które przeprowadził Citti ujawniło dodatkowe dowody, w tym zakrwawiony drewniany kij i świadka, który powiedział, że widział grupę mężczyzn wyciągających Pasoliniego z samochodu, ale sędziowie odpowiedzialni za sprawę stwierdzili, że nowe dowody były niewystarczające, aby prowadzić dalsze dochodzenie w sprawie.
Opracowała: Natalia Montewska
Linki:
https://www.theguardian.com/world/2014/aug/24/who-really-killed-pier-paolo-pasolini-venice-film-festival-biennale-abel-ferrara
https://www.thelocal.it/20141203/new-dna-twist-to-pasolini-murder-mystery
https://ilglobo.com/news/the-violent-death-of-inconvenient-intellect-pier-paolo-pasolini-33313/
https://romethesecondtime.blogspot.com/2014/10/pasolini-remembered-ostia-murder-site.html

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Mordestwo
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments