Odra – rzeka śmierci?

Odra – rzeka śmierci? Jak żadna inna rzeka w Polsce, pochłania wciąż kolejne życia. Oddaje ciała samobójców, osób które uległy wypadkom, ofiar morderstw…

Ostatnią jej ofiarą był Maciej Aleksiuk. Ostatnią, ale nie jedyną. Ile jeszcze żyć odbierze Odra?

Odmęty rzeki mogły pochłonąć nawet setki istnień…

Co sprawia, że w jej toni ginie tyle ludzi? Strome, źle zabezpieczone brzegi? Wartki prąd? Brawura? Wypadki? Samobójstwa? Czy też może być miejscem ukrycia zwłok?

Mimo, że nie są prowadzone żadne statystki dotyczące przypadków śmiertelnych związanych z tą rzeką, to w czasie luźniej (nieautoryzowanej) rozmowy, pracownik WOPR przyznał mi, że faktem jest, iż w porównaniu np. z Wisłą, w Odrze rocznie ginie najwięcej osób. Tego artykułu nie należy traktować jako pełnego, rzetelnego opracowania, ponieważ ofiar wyłowionych z Odry jest znacznie więcej niż opisane poniżej, a zebranie pełnej ilość materiałów mogłoby zabrać miesiące, a może nawet lata. Wystarczy wpisać zapytanie w Google, aby odnaleźć setki publikacji o ofiarach tej rzeki.

A ile było ich przed dobą Internetu? Czy Odra jest rzeką przeklętą?

Studenci:

Maciej Aleksiuk
Młody mężczyzna zaginął pod koniec września tego roku. Ostatni raz był widziany w klubie X-Demon we Wrocławiu. Poszukujący go policjanci przeczesywali fosę miejską i Odrę przy mostach Mieszczańskich. Ciało odnaleziono oraz wyłowiono z rzeki 3 października na wysokości ul. Celtyckiej. Jako pierwszy zobaczył je przechodzień. Przyczynę zgonu ustalą w najbliższym czasie biegli, po przeprowadzeniu sekcji zwłok.

Maciej D.
Mężczyzna był studentem Akademii Wojsk Lądowych. W połowie października 2018 roku wybrał się ze znajomymi do jednego z lokali gastronomicznych na terenie wrocławskiego rynku. Tam doszło do nieporozumienia oraz bójki, w której Maciej odniósł lekkie obrażenia ciała, niezagrażające jego życiu i zdrowiu, co potwierdził kierowca taksówki, z którym później podróżował. Ostatni ślad za Maciejem D. urywał się w rejonie Mostów Mieszczańskich. Jego dryfujące ciało po kilku dniach zauważył przechodzień w rejonie ul. Kurkowej. Po przeprowadzonej sekcji zwłok prokuratura poinformowała, że bezpośrednią przyczyną śmierci mężczyzny było utonięcie. Nie ma dowodów na to, aby ktoś przyczynił się do śmierci Macieja D.

Dawid Woźniak
19-letni młody mężczyzna studiował i mieszkał w akademiku we Wrocławiu. 6 marca 2018 roku Dawid zaginął. Około godziny 19.00wyszedł od znajomych, ale do akademika nigdy nie dotarł. Miesiąc później, przy Moście Piaskowym, niedaleko Wyspy Słodowej, z Odry wyłowiono jego zwłoki. Pływający na powierzchni wody kształt, przypominający ludzkie ciało, zauważył przechodzień.

Student z Ukrainy
Student Akademii Morskiej z Ukrainy zaginął w nocy 23 stycznia 2016 roku. Poszukiwania trwały blisko miesiąc. Policja na podstawie monitoringu ustaliła, że przebywał na Wałach Chrobrego i wszystko wskazuje na to, że doszło do nieszczęśliwego wypadku. Płetwonurkowie wyłowili jego zwłoki z rzeki pod Trasą Zamkową.

Piotr „Ponczek” Luciński
Był studentem Politechniki Wrocławskiej, zaginął 19 stycznia 2013 roku około godziny 4 rano w okolicach Ostrowa Tumskiego. Piotr wracał z klubu, gdzie wraz z przyjaciółmi świętował, bo dzień wcześniej obronił dyplom z mechaniki i budowy maszyn. Na chwilę oddalił się od znajomych i przepadł bez wieści . Jego ciało wypłynęło pięć miesięcy później w pobliżu miejscowości Uraz, 12 kilometrów przed Brzegiem Dolnym.

Odra we Wrocławiu

Maj 2020 – przy wrocławskim ZOO, w okolicach kładki Zwierzynieckiej, wyłowiono ciało. Przechodnie zauważyli przy brzegu rzeki plecak oraz pozostawione rzeczy i zawiadomili odpowiednie służby. Nurkowie z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, po przeszukaniu dna rzeki, wydobyli na brzeg ciało mężczyzny.
Czerwiec 2020– na wysokości mostu Dmowskiego policja wyłowiła z Odry ciało starszej kobiety. Wykluczono udział osób trzecich. Po raz kolejny nie wiadomo czy było to wypadek, czy samobójstwo.
Sierpień 2019– przy moście Uniwersyteckim, w pobliżu Wyspy Słodowej, jeden ze spacerowiczów zauważył dryfujące w rzece ciało. Denatem okazał się 57-letni mężczyzna. Nie wiadomo czy był to nieszczęśliwy wypadek, czy udana próba samobójcza.
Czerwiec 2018 – w rejonie ul. Osobowickiej wyłowiono ciało mężczyzny.
Maj 2018–w okolicy Jazu Opatowice we Wrocławiu wyłowiono ciało mężczyzny.
Lipiec 2016 – policjanci wyłowili z Odry ciało mężczyzny. Znaleziono je w pobliżu wyspy Bielarskiej, blisko restauracji Barka Tumska i ul. Drobnera.
Styczeń 2015– na wysokości mostu Pomorskiego policjanci zauważyli unoszące się w wodzie ciało martwego mężczyzny. Został zidentyfikowany jako 66-letni mieszkaniec Wrocławia.
Lipiec 2014– wyłowiono zwłoki kobiety z kanału Różanka na Odrze.
Lipiec 2013– w okolicach ul. Pasterskiej wyłowiono ciało. Zwłoki mężczyzny w wodzie zauważyła osoba, która płynęła Odrą.
Lipiec 2013– przy moście Pokoju znaleziono ludzkie ciało. Jak się okazało, była to poszukiwana 77-letnia kobieta.

Tajemnicza śmierć Dariusz Górala

Dariusz mieszkał z rodziną w Kaliszu. Do Wrocławia przyjechał do pracy w firmie informatycznej. Wieczorem 26 marca był na Rynku z kolegami z pracy oraz partnerami biznesowymi z Anglii. O godzinie 23.16 rozstali się na pl. Solnym. Kilkadziesiąt minut wcześniej pan Dariusz wysłał do żony esemesa, że wraca do domu.

Co się z nim działo później? Kilkudniowe poszukiwania skoncentrowały się nad fosą pomiędzy ul. Piotra Skargi a Świdnicką, bo tam doprowadziły poszukiwaczy psy tropiące. Dziś wiemy, że to był fałszywy trop. Dariusz Góral do godziny 3 nad ranem był w nocnym klubie w Rynku. To klub Burleska, działający identycznie, jak kluby należące kiedyś do znanej sieci Cocomo. Na tego typu kluby często klienci skarżą się, że wydają w nich duże pieniądze, nie pamiętając jak do tego doszło.

W czasie śledztwa policjanci przeanalizowali monitoring z klubu. Nie wynika z niego, by Dariusz Góral dziwnie się zachowywał czy też wdał się z kimś w bójkę. Około 3 w nocy wyszedł z lokalu i skierował się w stronę domu. Potem kamery miejskiego monitoringu nagrały go na pl. Nankiera, ulicy Purkyniego i Krasińskiego. Na tej ostatniej ulicy został nagrany po raz ostatni, kilkanaście minut po godzinie 3 w nocy. Co się z nim dalej działo? Jak wpadł do Odry? Tego nie wiadomo. Nie ma żadnego nagrania, które by ten moment pokazywało.

Zwłoki Dariusza Górala znaleziono w Odrze przy Bulwarze Dunikowskiego, 70 metrów od przystani statków pływających z turystami po rzece. Ciało leżało 2 metry od brzegu.

Odra w Szczecinie

Październik 2020 – zwłoki kobiety wyłowiono w szczecińskich Podjuchach. Znajdowały się w wodzie w okolicach mostu kolejowego.
Luty 2020– dryfujące ciało starszego mężczyzny przy wyspie Bielawa zauważył bosman Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na kamerach monitoringu.
Październik 2017 – nurkowie wyłowili z Odry zwłoki poszukiwanego od rana mężczyzny. Ciało zostało odnalezione naprzeciwko Dworca Głównego PKP w Szczecinie.
Styczeń 2017 – w pobliżu mostu Długiego zostało wyłowione ciało mężczyzny.
Maj 2016 – w okolicy Trasy Zamkowej policjanci wyłowili ciało starszego mężczyzny. Policja wykluczyła udział osób trzecich.
Wrzesień 2013 – nad jeziorem Dąbie znaleziono zwłoki.
Marzec 2013 – z rzeki wyłowiono zwłoki w głębokim stadium rozkładu. Był to starszy mieszkaniec Pogodna, który zginął kilka miesięcy wcześniej.
Kwiecień 2011 – z Odry wyłowiono ciało (dokładna lokalizacja nie została podana).
Luty 2009 – z Odry wyłowiono martwą 59-letnią kobietę. Jej ciało było przywiązane sznurkiem do nabrzeża. Policja wyjaśnia okoliczności jej śmierci.
Wrzesień 2008 – w okolicy śluzy na Zaciszu, niedaleko ulicy Kochanowskiego, wyłowiono ciało 88-letniego mężczyzny, który zaginął w okolicy Krzyków. Nie znane są jeszcze dokładne okoliczności śmierci.

Samochody w Odrze

Szczecin

Pod koniec lutego 2012 roku w Szczecinie na ulicy Jana z Kolna, na wysokości szczecińskich Wałów Chrobrego w centrum miasta do Odry wpadł Seat Ibiza. W aucie był tylko kierowca.

Samochód leżał na dnie Odry 20 metrów od brzegu. Pojazd ugrzązł w mule zalegającym na dnie rzeki, dlatego strażacy mieli problem z jego wyciągnięciem. W tym miejscu Odra ma od 6 do 8 metrów głębokości. Auto udało się wyciągnąć dopiero po kilku godzinach.
Ofiarą był 53-letni mieszkaniec Szczecina. Śledczy mieli ustalić, dlaczego mężczyźnie nie udało się zahamować, zanim samochód runął do wody.

Dobrzyń Wielki

We wrześniu 2012 roku sternik barki płynącej Odrą pod Dobrzyniem Wielkim zauważył w wodzie samochód.
Na miejsce wysłano specjalistyczną grupę wodno-nurkową strażaków, która wydobyła z wody fiata cinquecento. Auto było puste.

Dopiero po kilkudziesięciu minutach, niedaleko miejsca, gdzie znajdował się samochód, na brzegu, znaleziono ciało mężczyzny. Lekarz stwierdził zgon.

Policja odnalazła właścicielkę samochodu, która stwierdziła, że pożyczyła go innej osobie – mówi podinsp. Jarosław Dryszcz z zespołu prasowego opolskiego komendanta wojewódzkiego policji.

Ojciec i córka

W sierpniu 2010 roku, nieopodal miejscowości Wielobłota, ojciec i córka cieszyli się wakacjami. Mężczyzna wszedł do wody przy zatoczce Odry, żeby się ochłodzić. Woda w tym miejscu wygląda spokojnie, choć wcale taka nie jest. 8-letnia dziewczynka weszła za nim. Mężczyzna zaczął płynąć w stronę środka rzeki. Jego córka popłynęła za nim, jednak nagle straciła ojca z oczu. Zaczęła płynąć w stronę zatoczki, żeby wydostać się z wody. Półtora metra przed brzegiem dziewczynka została wciągnięta pod wodę. Pomimo próby pomocy obecnych przy brzegu wędkarzy, dziewczynka utonęła.
Wkrótce ich ciała odnaleźli wędkarze…

Inne ofiary

Wrzesień 2020 – niedaleko lasu za Starym Otokiem wędkarze zauważyli zwłoki mężczyzny. Natychmiast powiadomili policję. Ciało zostało wyciągnięte z rzeki.
Wrzesień 2020 – jeden z wędkarzy przebywających nad Odrą w okolicy Głogowa, na wysokości portu rzecznego zauważył dryfujące w wodzie ciało. Jak się okazało należało ono do 70-letniej pani Danuty. Kobieta w tajemniczych okolicznościach opuściła mieszkanie. Zostawiła w domu dokumenty i po prostu zniknęła.
Wrzesień 2020 –na wysokości Ciechowic, w pobliżu przeprawy promowej, wędkujący tam mężczyzna zauważył pływające w Odrze zwłoki kobiety.
Maj 2020 –ciało mężczyzny znaleziono kilkaset metrów za brzeską mariną przy ul. Nadbrzeżnej.
Grudzień 2019 – w Regalicy, na wysokości Mostu Cłowego, odnaleziono dryfujące ciało mężczyzny. Nieoficjalnie mówi się, że było obciążone kamieniami. Policja i prokuratorzy sprawdzają, czy mogło dojść do przestępstwa.
Kwiecień 2015 –w kanale w miejscowości Bielinek koło Cedyni wyłowiono ciało mężczyzny w zawansowanym stadium rozkładu.
Marzec 2014 –4 marca w Odrze w okolicy ul. Połbina zostało znalezione ciało mężczyzny. Był to Paweł Więckowski, który zaginął we Wrocławiu w nocy z 25 na 26 stycznia, około godz. 1.30. Ostatni raz widziano go na Starym Mieście w okolicach ul. Kazimierza Wielkiego i Ruskiej.
Marzec 2012 –ciało mężczyzny z raną postrzałową głowy zatrzymało się na terenie elektrowni pod Brzegiem Dolnym.
Kwiecień 2011 – w kanale Odry w gminie Krosno Odrzańskie znaleziono ciało 66-letniej kobiety, która była poszukiwana od kilku dni.
Sierpień 2003 – na brzegu Odry, w okolicach ujścia Nysy, niedaleko Gubina, znaleziono ciało zamordowanego mężczyzny. Jego tożsamości nie udało się ustalić do dnia dzisiejszego.

Urban Legend – ciekawostka

Przeglądając fora w poszukiwaniu materiałów, trafiłam na dwie ciekawe legendydotyczące „krwiożerczości” Odry. Najistotniejszy dla mnie był fakt, że więcej osób zauważyło tę zależność. Jedna z historii mówi o tym, że ludność niemiecka uciekająca z tych terenów przeklęła Odrę, żeby tych, co przyjdą na ich miejsce wciągała, aż spłacą swój dług krwi za zajęcie i wyrzucenie ich z tych terenów. Druga, przypominająca trochę prasłowiański sen, mówi o dawnym bóstwie, które karmi się krwią niewiernych.

Odra

Takich tragicznych historii jest więcej. Rzeka odbiera życie każdemu, kto ją zlekceważy. Jest cichą uśpioną śmiercią. Porwane przez nurt ciało, rzeka jest wstanie dopiero oddać po wielu miesiącach. Nie należy lekceważyć Odry.

Zawsze i wszędzie pamiętajcie o zachowaniu bezpieczeństwa i pod żadnym pozorem nie wchodzicie do wody pod wpływem alkoholu. Bo Odra was złapie i już nie wypuści…

Czy Odra jest przeklęta? Czy jest rzeką śmierci?

Opracowała GoSia Niec
Korekta Magdalena Kot

Źródła:

Maciej Aleksiuk
https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Maciej-Aleksiuk-nie-zyje.-Zwloki-zaginionego-znaleziono-w-Odrze-we-Wroclawiu

Maciej D.
https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-znaleziono-cialo-w-odrze-to-21-letni-student-akademii-wojsk-,nId,2648099
https://wiadomosci.wp.pl/sa-wyniki-sekcji-zwlok-21-letniego-studenta-przyczyna-smierci-bylo-utoniecie-6348106333533825a

Dawid Woźniak
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/wroclaw/wroclaw-czy-cialo-wylowione-z-odry-to-dawid-wozniak-mial-zolte-buty/20egq2k

Student z Ukrainy
https://radioszczecin.pl/1,334364,mezczyzna-wylowiony-z-odry-to-poszukiwany-ukrain&idf=354160

Piotr „Ponczek” Luciński
https://swidnica.naszemiasto.pl/tag/piotr-ponczek-lucinski

Tajemnicza śmierć Dariusz Górala
https://gazetawroclawska.pl/jak-zginal-dariusz-goral-jak-znalazl-sie-w-odrze-prokuratura-skonczyla-sledztwo/ar/c1-14364683

Samochody w Odrze
https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-policja-ustalila-tozsamosc-kierowcy-ktory-utonal-w-odrze,nId,436920
https://nto.pl/strazacy-wydobyli-z-odry-auto-w-poblizu-znaleziono-cialo-mezczyzny/ar/4522745

Ojciec i córka
https://gazetalubuska.pl/mlody-mezczyzna-z-8letnia-coreczka-utopili-sie-w-odrze-znamy-dramatyczne-szczegoly-tragedii-w-miejscowosci-wieloblota-zobacz/ar/7863500

Odra we Wrocławiu
https://wroclaw.wp.pl/wroclaw-cialo-kobiety-wylowione-z-odry-trwa-ustalanie-okolicznosci-tragedii-6519518313727617a
https://wydarzenia.interia.pl/dolnoslaskie/news-wroclaw-z-odry-wylowiono-cialo,nId,2584378
https://gazetawroclawska.pl/tag/zwloki-w-odrze-wroclaw
https://www.wroclaw.pl/cialo-mezczyzny-wylowiono-z-odry

Inne ofiary

Brzeg: w Odrze znaleziono zwłoki mężczyzny


https://www.radio90.pl/z-odry-wylowiono-zwloki-kobiety-cialo-zauwazyl-wedkarz.html
https://gazetawroclawska.pl/z-odry-wylowiono-cialo-skejta-to-ofiara-egzekucji/ar/540427
https://wroclaw.naszemiasto.pl/pawel-wieckowski-z-wroclawia-nie-zyje/ar/c1-2732104
http://www.zielona-gora.po.gov.pl/index.php?id=51&ida=10320
https://lubuskie.naszemiasto.pl/znaleziono-kobiete-ktora-zaginela-nad-odra-w-miejscowosci/ar/c1-851936
https://glogow.naszemiasto.pl/glogow-pani-danuta-nie-zyje-to-jej-cialo-znaleziono-w-odrze/ar/c1-7898433

Odra w Szczecinie
https://wszczecinie.pl/aktualnosci,makabryczne_odkrycie_w_odrze_znaleziono_dryfujace_cialo,id-33477.html
https://szczecin.naszemiasto.pl/tag/zwloki-w-odrze-szczecin
https://wiadomosci.onet.pl/szczecin/szczecin-z-odry-wylowiono-cialo-mezczyzny/yxcypfv
https://24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/utonal-w-odrze/
https://gs24.pl/szczecin-ratownicy-wopr-wydobyli-z-odry-cialo-starszego-mezczyzny-nie-jest-znana-jego-tozsamosc/ar/c1-14803712
https://gs24.pl/szczecin-strazacy-wylowili-z-odry-cialo-mezczyzny/ar/5431370
https://szczecin.tvp.pl/28784097/z-odry-wylowiono-cialo-mezczyzny
https://radioszczecin.pl/1,412817,zwloki-kobiety-wylowiono-z-rzeki
https://szczecin.naszemiasto.pl/szczecin-zwloki-w-odrze-trwa-ustalanie-tozsamosci-denata/ar/c16-1794529
https://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/1,34939,17711716,Z_Odry_wylowiono_cialo__Moglo_przebywac_w_wodzie_od.html

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments