Neda – medialna śmierć

Neda Agha-Soltan ( ur. 1982, zm. 20 czerwca 2009 w Teheranie) – była Iranką, której zabójstwo podczas zamieszek po wyborach w Iranie w 2009 zostało nagrane i opublikowane w Internecie (m.in. w serwisie YouTube). Jej śmierć dla niektórych stała się symbolem opresji rządzących wobec opozycji irańskiej.

Neda – studentka filozofii, w momencie zabójstwa, uczestniczyła razem z jej nauczycielem muzyki w proteście w Teheranie. Amatorskie nagranie przedstawiające moment śmierci Nedy zostało przesłane na portale YouTube oraz Facebook, i bardzo szybko rozpowszechniło się w Internecie wraz z następującym opisem:

„Data: 19:05, 20 czerwca, 2009, Miejsce: skrzyżowanie ulic Khosravi oraz Salehi. Młoda kobieta, która stała nieopodal wraz z jej ojcem (później zidentyfikowany jako jej nauczyciel muzyki – Hamid Panahi) obserwowała zamieszki, gdy została zastrzelona przez członka bojówki Basij, znajdującego się na dachu cywilnego domu. Miał on czyste pole strzału, i nie mógł chybić, celował prosto w jej serce. Jestem lekarzem, więc pośpieszyłem, by ją ratować. Jednakże impet kuli był tak duży, że ta rozerwała się w ciele kobiety, która zmarła w ciągu następnych 2 minut. Główny protest odbywał się ok. 1 kilometra dalej, na głównej ulicy, i niektórzy z protestujących uciekali przed gazem łzawiącym w kierunku ulicy Salehi. Film został nakręcony przez mojego przyjaciela, który stał za mną. Proszę, powiadomcie o tym Świat.”

Uznaje się, że ostatnimi słowami wypowiedzianymi przez Nedę były: „Ja płonę, ja płonę”. Jej śmierć została stwierdzona w czasie przejazdu do teherańskiego szpitala Shariati.

Neda była dla swych rodziców drugim z trzech dzieci. Z młodszym bratem, który po jej śmierci na znak żałoby przestał strzyc włosy i brodę, była bardzo silnie związana emocjonalnie. Studiowała filozofię islamską na Uniwersytecie Azad, ale zrezygnowała po drugim semestrze z nauki, ponieważ bóg o którym wykładali na uniwersytecie nie był bogiem w którego ona wierzyła. Neda uczyła się języka tureckiego, mając nadzieję, że pewnego dnia pomoże jej to w pracy przewodnika zagranicznych wycieczek.

Na HBO GO można obejrzeć dokument opowiadający o tych wydarzeniach pt „Dla Nedy”.

Opracowała: Natalia Montewska

Linki:

http://100photos.time.com/photos/death-of-neda

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments