Morderstwo Seleny…

Selena (ur. 16.04.1971) była amerykańską piosenkarką, meksykańskiego pochodzenia, która karierę zaczęła już jako dziecko, śpiewając w rodzinnym zespole. Selena była pierwszą gwiazdą Tejano która zdobyła nagrodę Grammy i jedyną latynoską kobietą która otrzymała w 2001 roku nagrodę Golden Eagle Award na cześć jej pozytywnego wpływu na miliony ludzi. W latach 90’tych była największą gwiazdą muzyki Tejano, a jej koncerty przyciągały dziesiątki tysięcy ludzi. Była piękna, młoda i szczęśliwa.

Zdobywała wyróżnienia, poślubiła gitarzystę swojego zespołu, otworzyła kilka butików, w których sprzedawała ubrania własnego projektu i planowała wydanie pierwszej w całości anglojęzycznej płyty.

W 1991 roku w domu rodziny Seleny pojawiła się była pielęgniarka – Yolanda Saldivar, która nazywała się największą fanką Seleny. Zaproponowała ojcu Seleny stworzenie fanklubu. Dzięki przynależności do niego fani artystki mieli otrzymywać drobne upominki, jak chociażby zdjęcia. Wkrótce z konta butików zaczęły znikać pieniądze i ważne dokumenty. Yolanda utrzymywała, że nie wie co się z nimi stało, ale postara się je odnaleźć. Jedna z kobiet pracujących w butiku Seleny odkryła że w domu Saldivar wszystkie ściany ma oklejone zdjęciami Seleny. W lutym 1995 zaczęły napływać skargi od fanów którzy nie otrzymywali zamówionych pakietów, Yolanda obiecała wszystko naprawić. Mimo że ukradła pieniądze Seleny kontynuowała pracę ponieważ musiała wyjaśnić zniknięcie dokumentacji.

30 marca 1995 roku Selena wraz z mężem – Chrisem poszła porozmawiać z Yolandą która wyjaśnić miała zniknięcie dokumentów. Kiedy Selena i Chris wrócili do domu tej nocy odkryli że mimo wszystko wielu ważnych dla biznesu dokumentów nadal brakuje.

„Wiedziała, że kiedy Selena wyjdzie z tego pokoju jej świat się skończy. Ona albo wróciłaby do bycia nikim, albo poszłaby do więzienia za defraudację.” – Carlos Valdez (Prokurator, oskarżyciel w sprawie Yolandy Saldivar)

31 marca Selena sama kolejny raz poszła do Yolandy która zamieszkiwała w motelu „Dayss Inn” by z nią porozmawiać. Yolanda powiedziała Selenie że została zgwałcona podczas pobytu w Meksyku. Piosenkarka zawiozła ją do szpitala, gdzie okazało się, że Yolanda wszystko zmyśliła. Gdy wróciły do motelu pokłóciły się. Selena powiedziała Yolandzie że nie może jej więcej zaufać. Gdy chciała wyjść z pokoju i skierowała się do drzwi Yolanda wyjęła pistolet i wycelowała do Seleny. Selena próbowała uciec, ale Saldívar strzeliła jej w prawe ramię, odcinając tętnicę. Kula wyleciała powyżej prawej piersi. Selena zaczęła biec i przebiegła 123 metry, docierając do recepcji, z krzykiem. Yolanda wyszła z pokoju z pistoletem jeszcze w ręku i przez moment goniła Selenę, nazywając ją „suką”, a potem kilku świadków zeznało, że wyglądała, jakby miała zamiar znowu strzelać. Selena pobiegła do hotelowej recepcji i zanim zemdlała, powiedziała: „Zamknij drzwi! Ona będzie strzelać do mnie jeszcze raz! „Jeden z pracowników hotelu – Ruben DeLeon, uklęknął obok niej i udało mu się ją ocucić. Zapytał ją: „Proszę pani, kto cię postrzelił?” Te słowa były ostatnimi, które wypowiedziała:”Yolanda Saldívar, w pokoju nr 158.”.”

Kiedy przyjechało pogotowie stwierdzono zgon, ale serce Seleny zaczęło na krótko bić i zrobiono jej transfuzję krwi. Na kolejne nie zgodził się jej ojciec Abraham. Została postrzelona o godzinie : 11:48 , zmarła w szpitalu w Corpus Cristi o 13:05 z powodu zbyt dużej utraty krwi. Miała 23 lata. Yolanda zamknęła się w swoim samochodzie na dziewięć godzin, grożąc że zastrzeli się z broni, z której wcześniej zabiła Selenę. Kiedy po dwudziestej pierwszej funkcjonariuszom udało się ją wyciągnąć z auta spytała kilkukrotnie: „Czy Selena naprawdę nie żyje ?”.

Podczas procesu sądowego kilkukrotnie zmieniała swoje zeznania. Mówiła między innymi, że Selena sama się postrzeliła, próbując zabrać jej broń, że pistolet przypadkowo wystrzelił, jak również, że to siebie chciała zabić. Sąd nie wierzył w jej wyjaśnienia, zwłaszcza że jako dyplomowana pielęgniarka nie próbowała nawet pomóc Selenie. Została skazana na karę dożywotniego pozbawienia wolności z możliwością warunkowego zwolnienia po 25 latach.

„Jechałem do Corpus dzień po tym, jak została zabita, gdy zauważyłem, że wiele samochodów na autostradzie miga reflektorami. Pamiętam, że pomyślałem: „To dziwne. Czy jest jakieś święto?”, a następnie powoli dotarło do mnie: „To dla Seleny.”.” – Ramiro Burr (Recenzent muzyczny „San Antonio Express”)

Opracowała Natalia Montewska

Źródła:

https://www.texasmonthly.com/the-culture/dreaming-of-her/

https://www.eonline.com/news/1083993/inside-selena-quintanilla-s-tragically-brief-life-and-enduring-legacy
https://en.wikipedia.org/wiki/Murder_of_Selena

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments