Mord w kinie

Zapewne każdy z nas kojarzy sprawę strzelaniny w kinie Century Aurora 16 Moview trakcie seansu filmu „Mroczny Rycerz Powstaje”. Do tej tragedii doszło w 2012 roku w Kolorado. James Holmes zastrzelił wtedy 12 osób (w tym 3-miesięczne dziecko) oraz ranił 70 uczestników.

Osoba, która tego dokonała, posłużyła się bronią palną, o którą w Stanach Zjednoczonych nie jest ciężko. Pobudki, jakie kierowały zamachowca i są znane dzięki pamiętnikowi, jaki prowadził. „Obsesja zabijania prześladuje mnie od dzieciństwa. Z wiekiem się pogłębiła i stała się bardziej realistyczna” – zanotował Holmes w pamiętniku.
Sprawa, którą dziś przedstawię, nie ma nic wspólnego z tamtą tragedią, poza jednym: do obu tych zdarzeń doszło w kinie.

Tuż przed Bożym Narodzeniem, 23 grudnia ubiegłego roku w Szczecinie, podczas jednego z seansów doszło do ataku przez nożownika na dwóch mężczyzn. Napastnik został zatrzymany przez widzów, a jeden ze świadków tego zdarzenia zrelacjonował to tymi słowami: „Pracownicy kina zaczęli krzyczeć: ochrona, ochrona! Z sali wybiegło parę osób. Jedna była zakrwawiona”. Policjanci w trakcie wyprowadzania go z centrum handlowego musieli skuć mu ręce i nogi, a także założyć specjalny kask, który uniemożliwiał mu zrobienie krzywdy funkcjonariuszom lub samemu sobie.

Pierwszy poszkodowany miał rany na szyi, klatce piersiowej i ramionach. Był przytomny, został przewieziony do szpitala. – U drugiego z mężczyzn doszło do zatrzymania akcji serca. Miał rany szyi i uda. Był reanimowany na miejscu. W stanie krytycznym został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł. Na szczęście nikt więcej w tym ataku nie ucierpiał, gdyż motywem nie była chęć zabijania bezbronnych ludzi, lecz zazdrość.

Okazuje się, że 26-letni Michel F. dobrze znał jedną ze swoich ofiar. Wiedział, że mężczyzna, którego planował zaatakować, wybiera się do kina na seans. Kupił bilet na ten sam film i zasiadł na sali kinowej. Do ataku doszło podczas wyświetlania filmu „Grinch”. Na sali były też dzieci w wieku 8-10 lat. Jak wynikało z relacji świadków, mężczyzna zaatakował przed emisją filmu, w czasie bloku reklamowego. Michel F. usłyszał zarzut zabójstwa jednego z mężczyzn i usiłowania drugiego. Został zatrzymany na miejscu zdarzenia, sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu – oskarżony na salę rozpraw został doprowadzony z aresztu.

Jak podała prokuratura, mężczyzna nie był wcześniej karany, a w toku śledztwa „nie ustosunkował się do treści stawianych jemu zarzutów” i odmówił składania wyjaśnień. Według nieoficjalnych informacji jest obywatelem Niemiec, który od dawna pracuje w Szczecinie. Podobno kilka dni przed zabójstwem został pobity lub uderzony przez 30-latka, którego potem zabił w kinie. Znajomi Michela F. twierdzą, że był wyszydzany, co dodatkowo negatywnie mogło nastawić go do przyszłej ofiary. Podczas śledztwa prokuratura wystąpiła o zbadanie napastnika czy podczas ataku był poczytalny. Nie wiadomo, czy w sądzie zdecydował się złożyć wyjaśnienia, gdyż proces odbywał się za zamkniętymi drzwiami. Jednak samo to, w jakich okolicznościach doszło do zbrodni, dwa lata temu wstrząsnęło Polską.

Sąd Okręgowy w Szczecinie nie znalazł żadnych okoliczności, które mogłyby działać na korzyść Michela F. – Wymierzył oskarżonemu o dokonanie w dniu 23 grudnia 2018 r. w jednym ze szczecińskich kin zabójstwa mężczyzny oraz usiłowania zabójstwa drugiego mężczyzny, który został ciężko ranny, karę dożywotniego pozbawienia wolności – poinformował sędzia Michał Tomala z Sądu Okręgowego w Szczecinie. – Ponadto zasądził od oskarżonego dla osoby najbliższej zmarłemu oraz pokrzywdzonego zadośćuczynienie za doznaną krzywdę w wysokości po 100 tys. zł.

Opracował: Jan Kryński
Korekta: Aleksandra Jursza

👉Zostań naszym patronem i wspomóż nasz rozwój:
https://patronite.pl/Anatomiazła
…Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy – jesteście częścią nas!!🤝

Źródła:

https://tvn24.pl/pomorze/szczecin-atak-nozownika-w-kinie-jedna-osoba-nie-zyje-ra894891-2403048

Sąd w Szczecinie wydał wyrok w sprawie zabójstwa w tamtejszym kinie. Do zdarzenia doszło pod koniec 2018 roku. Oskarżony usłyszał surową karę


https://www.tvp.info/44999701/proces-ws-zabojstwa-w-kinie-morderca-byl-partnerem-jednego-z-zaatakowanych
https://gs24.pl/szczecin-czy-nozownik-z-multikina-byl-poczytalny-w-chwili-ataku/ar/13874063
https://wiadomosci.onet.pl/szczecin/szczecin-wyrok-dla-nozownika-z-kina/bern6jy?utm_source=wiadomosci.onet.pl_viasg_wiadomosci&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Mordestwo
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments