Matka zabiła synka, aby zemścić się na mężu i teściowej?

– Musiała być bardzo zdesperowana, skoro zabiła własne dziecko – mówił mieszkaniec gminy, w której doszło do morderstwa.

Pochodząca z Brazylii Andrea P. (36 lat) na Podkarpacie przybyła kilka lat wcześniej. Rozpoczęła pracę w filii swojej firmy w Przemyślu. Główna jej siedziba znajdowała się w Ameryce Południowej. Pobyt w naszym kraju, jakby się mogło początkowo wydawać, przyniósł pozytywne zmiany w życiu kobiety. Poznała tu swojego Piotra (37 lat), z którym wzięła ślub i zamieszkała w Śliwnicy, razem z jego matką oraz siostrą. Para doczekała się synka – Wiktora, któremu było dane żyć tylko dwa lata…

– Wydawało się, że małżeństwo jest szczęśliwe. Wspólnie chodzili na spacery, z troską zajmowali się dzieckiem – twierdzili sąsiedzi.

Nie wiadomo czy różnice kulturowe, czy jakieś inne czynniki miały wpływ na pojawienie się konfliktów w związku. Małżonkowie przestali się dogadywać. Do tego oliwy do ognia miała dolewać teściowa, która prawdopodobnie nie kryła się z niechęcią do swojej egzotycznej synowej.

– Zarzucała młodej matce, że źle wychowuje jej wnuka i źle traktuje jej syna – oznajmiła na początku śledztwa prokurator Marta Pętkowska.

Niechęć obu pań przybrała na sile, gdy „krnąbrna” babcia doniosła na młodszą kobietę do opieki społecznej i ośrodka interwencji kryzysowej. Piotr i Andrea ciągle się kłócili. W lutym 2018 roku sytuacja była wyjątkowo napięta. Wieczorem doszło do awantury. Głównym powodem kłótni miała być zazdrość kobiety i niechęć do, nawet krótkotrwałego, rozstania z ukochanym- jej partner zamierzał pojechać na szkolenie wojsk obrony terytorialnej. Ostatecznie zdecydował się na ten krok. Nie wiedział, że żona pod jego nieobecność postanowi skrzywdzić ich wspólne dziecko.
Niedługo, gdy zatrzasnęły się za nim drzwi, Andrea zrobiła coś strasznego…

Wzięła Wiktorka na kolana i sięgnęła po nóż. Jak w transie zadawała ciosy swojemu synkowi. Ostrze zatopiło się w jego ciałku aż osiem razy! Wywołała też pożar w swoim pokoju, aby, jak sugerują w jednym z tabloidów, w ten sposób zatrzeć ślady. Następnie zadała sobie kilka ran w brzuch. Prawdopodobnie próbowała popełnić samobójstwo.

Matkę i dziecko z płonącego domu miał wynieść mieszkający po sąsiedzku strażak. Kobieta i jej syn byli nieprzytomni. Wiktorek trafił w stanie agonalnym do szpitala. Lekarzom, mimo usilnych starań, nie udało się go uratować. Chłopczyk miał liczne rany klatki piersiowej – wykrwawił się…

Kobieta została aresztowana. Początkowo nie przyznała się do zarzucanego jej czynu. Po pewnym czasie zdecydowała się na złożenie obszernych wyjaśnień. Została skierowana do szpitala i przebadana przez biegłych psychiatrów, którzy ocenili, że kobieta w chwili popełniania zbrodni była świadoma swojego postępowania.
Śledczy zastanawiali się nad motywami jej czynu. Mogła to być chęć odegrania się na teściowej, z którą nie mogła się porozumieć. Również jedną z przyczyn mogła być narastająca frustracja i konflikty w małżeństwie. Jednak nic nie usprawiedliwia okrutnej zbrodni.

– Andrea P. była oskarżona o zbrodnię z motywów zasługujących na szczególne potępienie. Ze względu na dobro rodziny dziecka oraz charakter sprawy proces toczył się z wyłączeniem jawności. Także niejawne pozostało uzasadnienie wyroku – powiedziała Małgorzata Reizer, rzecznik Sądu Okręgowego w Przemyślu.

Na początku sierpnia 2020 roku Sąd Apelacyjny w Rzeszowie utrzymał wyrok dwudziestu pięciu lat więzienia dla dzieciobójczyni. Kobieta nie stawiła się na sali rozpraw, ponieważ jej obecność nie była w tym przypadku wymagana.

Ta tragedia wstrząsnęła niewielką pod przemyską społecznością. Zarówno okrucieństwo, jak i motyw zbrodni do tej pory budzą odrazę w mieszkańcach. Najsmutniejsze, że przez konflikt dorosłych życiem musiało zapłacić dziecko…

Gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych

Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, możesz się zgłosić do Ośrodków Interwencji Kryzysowej (OIK), które są w każdym większym mieście. Możesz tam otrzymać pomoc psychologiczną, prawną, materialną. Część OIK-ów jest czynna całą dobę i np. prowadzi noclegownie. POMOC jest bezpłatna! Nie musisz też mieć ubezpieczenia.

Jeśli masz uporczywe i silne myśli samobójcze, możesz się także zgłosić do każdego szpitala psychiatrycznego. Tam również nie jest potrzebne ubezpieczenie zdrowotne. W sytuacjach nagłych (o ile powiesz, że to sprawa pilna) lekarz musi cię przyjąć w dniu zgłoszenia..

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123 (czynny codziennie, w godzinach 14.00-22.00). Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla młodzieży: 116 111 (czynny codziennie, w godzinach 14.00-22.00).

Spis organizacji pomocowych znajdziesz na stronie
www.samobojstwo.pl

Opracowała GoSia Nieć
Korekta Ewa Kajtoch

https://nowiny24.pl/25-lat-wiezienia-dla-brazylijki-ktora-zabila-2letniego-synka-i-podpalila-dom-do-dramatu-doszlo-w-gminie-krasiczyn/ar/c15-15108276
https://korso24.pl/wiadomosci/brazylijka-na-podkarpaciu-zabila-swoje-dziecko-jest-juz-wyrok/7lzDINW957986MqbNaBP
https://tvn24.pl/krakow/ruszyl-proces-brazylijki-oskarzonej-o-zabicie-syna-ra937826-2304262
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/sliwnica-na-podkarpaciu-brazylijka-andrea-p-zabila-dziecko-na-zlosc-tesciowej/cjxzmmq

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments