Komendant Morderca

Jak złym człowiekiem trzeba być, by dokonać morderstwa, a następnie poćwiartować i spalić ludzkie zwłoki? Najbardziej jednak szokujący jest fakt, że dokonała tego osoba, która przysięgała strzec i chronić obywateli. Kłopoty finansowe, w jakie popadł, komendant policji z warszawskiej Białołęki doprowadziły do tego, że bez skrupułów dokonał potwornej zbrodni. Ale zacznijmy od początku…

Mariusz Wójcik, komendant jednego z posterunków policji na Białołęce, w rodzinnym mieście prowadził sklep zarejestrowany na swoją żonę. Lokal wynajmował od Dariusza Sołowińskiego, biznesmena z Ciechanowa, który – jak się później okazało – stał się ofiarą bestialskiego morderstwa.

11 lutego 2011 r. policjant spotkał się z Dariuszem Sołowińskim, od którego wynajmował lokal. To ostatni raz, kiedy biznesmen był widziany żywy. Pięć tygodni później jego spalone i poszarpane przez zwierzęta zwłoki znaleziono pod Warszawą. Jak ustalili śledczy, ofiara została postrzelona z broni palnej cztery razy, dwa w klatkę piersiową oraz dwa w plecy. Następnie morderca poćwiartował i podpalił ciało w celu zatarcia śladów. 16 marca 2011 roku w lesie pod Kałuszynem przypadkowy spacerowicz znalazł zwłoki Dariusza Sołowińskiego. Głównym podejrzanym w sprawie morderstwa stał się Mariusz Wójcik. Śledczy ustalili, że motywem zbrodni były pieniądze, a dokładniej mówiąc 15 tys. złotych, które Mariusz Wójcik był winien za wynajem lokalu.
Po zamordowaniu biznesmena poprosił jednego z podwładnych, by zapewnił mu alibi. Dla prowadzących sprawę o zabójstwo nie okazało się ono wiarygodne i nie wzięto go pod uwagę.

Były komendant został aresztowany pod koniec marca 2011 roku. Wtedy też usłyszał zarzut zabójstwa biznesmena. Przez cały czas trwania procesu nie przyznał się do winy. Dodam również, że był to proces poszlakowy. Potwierdził tylko, że namawiał współpracowników do składania nieprawdziwych zeznań dotyczących m.in. przechowywania broni w policyjnym magazynie. Przekonywał, że nie miał problemów finansowych. Mówił, że średnio miesięcznie zarabiał nie mniej, niż 7 tys. zł netto.

„Stała się rzecz straszna, zginął człowiek, ale ja z tą sprawą nie miałem i nie mam nic wspólnego. Zawsze stawałem w obronie osób słabszych i zawsze stawałem po stronie dobra. Przez 20 lat pełniłem nienaganną służbę”, mówił oskarżony. Sąd Okręgowy Warszawa-Praga skazał byłego komendanta na dożywocie. Akt oskarżenia zawierał w sumie trzy zarzuty. Najpoważniejszy dotyczył zabójstwa. Dwa pozostałe to przekroczenie uprawnień i wymuszenie poświadczenia oraz nakłanianie do składania fałszywych zeznań. W przypadku wszystkich został uznany za winnego. Po odwołaniu Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję.

Na zakończenie tego krótkiego posta pragnę przypomnieć artykuł i słowa policyjnej przysięgi.
1. Zgodnie z art. 27 pkt. 1 Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, przed podjęciem służby policjant składa ślubowanie według następującej roty:
„Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję:
służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny,
strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia.
Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej,
przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych.
Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej.”

Opracował: Jan Kryński
Korekta: Aleksandra Jursza

👉 Zostań naszym patronem i wspomóż nasz rozwój:

https://patronite.pl/Anatomiaz%C5%82a?fbclid=IwAR354eho6-XoMNrlbqI5o976BnPEzPz0ki2xD4gSV_rgHJ-tPKCdg06CksE

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy – jesteście częścią nas!!🤝

Źródła:
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/warszawa/mariusz-wojcik-byly-szef-komisariatu-w-bialolece-skazany-na-dozywocie/e1psph5#slajd-1

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,20851269,komendant-z-kara-dozywocia-za-zabojstwo-pierwszy-taki-przypadek.html

https://www.tvp.info/22823964/byly-policjant-zamordowal-i-spalil-zwloki-warszawski-sad-nie-mial-watpliwosci

https://tvn24.pl/tvnwarszawa/oczekujace/dozywocie-za-zabojstwo-dla-bylego-komendanta-policji-z-bialoleki-186879

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments