John Horn 1995

John Hron był 14- letnim Szwedem. Wieczorem 17 sierpnia 1995 r. biwakował z przyjacielem – Christianem, nad jeziorem Ingetorpssjön w pobliżu swojego rodzinnego miasta Kode.

Na biwaku pojawili się też czterej nastolatkowie (15-letni Mikael Fjällholm, 17-latek i dwoje 18-latków, w tym Daniel Danielson) – wszyscy byli skinheadami, związanymi silnie z neonazizmem. Hron znał najmłodszego, Mikaela Fjällholma, ze szkoły. Mikael, który był łobuzem w szkole, do której uczęszczał zarówno on, jak i Hron, powiedział w swoim zeznaniu: „Musiałem wystraszyć każdego, co do ostatniej osoby w tej szkole”. Hron, znany z mówienia tego, co myśli, już wcześniej wdał się w konflikt z Mikaelem i gangiem neonazistowskim. Daniel Hansson rzucił puszką piwa w twarz Johna i rozkazał mu, żeby powiedział, że „kocha nazizm”, uderzając go kilka razy w twarz, podczas gdy inni się śmiali. Hron, znany z walki z rasizmem, odmówił i został za to brutalnie pobity.

Cała czwórka zaczęła kopać go w głowę, uderzać, rzucać ciężkimi puszkami piwa w twarz i wyzywać. Przeplatali swoje bicie nagłymi zmianami zachowania: oferując mu piwo i przepraszając, po to, by za chwilę dalej go bić. Skakali po nim, kopali go w tył głowy, uderzali płonącym kawałkiem drewna, uderzali w brzuch, zniszczyli jego rzeczy i podpalili namiot, który dzielił z Christianem. John i Christian kilkakrotnie błagali neonazistów, by pozwolili im wrócić do domu, ale rozgniewało to gang, który nadal bił Hrona, dopóki nie był już w stanie więcej znieść. Został ostatecznie zepchnięty do jeziora, wciąż żywy. Próbował wydostać się na brzeg, gdy mordercy krzyknęli, by odpłynął, grożąc zabiciem Christiana, jeśli tego nie zrobi, i Hron postanowił odpłynąć, by ocalić życie przyjaciela. Potem Christian był zmuszony krzyczeć do Hrona: „wróć, bo mnie zabiją”.

Tortury trwały nadal, gdy dwóch najbardziej aktywnych napastników wyciągnęło go na brzeg i ułożyli go w takiej pozycji, by móc kopać go w głowę i stąpać po niej, przez kilka minut. Gdy chłopak stracił przytomność, ponownie wtoczyli jego ciało do wody. Opadł na dno i utonął, chociaż lekarze powiedzieli, że nawet gdyby nie został wyrzucony do jeziora, jest mało prawdopodobne, że przeżyłby uszkodzenia ciała i głowy w wyniku pobicia. Christian podjechał do domu i zawiadomił władze. Dwaj mordercy pozostali na miejscu palili papierosy, gdy patrzyli, jak ciało Hrona opada na dno jeziora, później żartobliwie chwaląc się tym pozostałym dwóm napastnikom.

W sądzie 18-letni Daniel Hansson, został skazany na osiem lat więzienia za morderstwo i został zwolniony 1 stycznia 2001 r., 15-letni Mikael Fjällholm został skazany na pięć lat w zakładzie poprawczym. Dwaj pozostali, John Billing i jeszcze jeden znany tylko jako BM, zostali skazani kolejno na dziesięć i cztery miesiące więzienia za napaść i niepowiadomienie władz o trwającym napadzie i morderstwie.

W 1996 r. Hron pośmiertnie otrzymał nagrodę im. Stiga Dagermana za wspieranie wolności słowa, empatię i walkę o pokój na świecie. Grób Hrona został kilkakrotnie zbezczeszczony przez neonazistów.

Linki:

https://www.theguardian.com/…/hate-is-always-local-the-swed…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments