Gwałt i morderstwo Susanne Feldman

Sprawa, którą poruszę może budzić pewnego rodzaju kontrowersje, dlatego zanim zaczniecie czytać dalej dobrze się zastanówcie. Będzie to historia zza naszej zachodniej granicy, Niemczech i zapewniam, że w Polsce przeszła zupełnie bez echa.

Problem uchodźców w Europie trwa już od kilku lat, a rozwiązania nie widać. Podczas II wojny światowej Polska po raz kolejny zniknęła z map Europy. Polscy uchodźcy znaleźli schronienie w wielu krajach nie biorących udziału w konflikcie. Dostalirodacy dostali azyl dzięki przychylności kolonialnych mocarstw aktywnie działających w ramach koalicji alianckiej. Warto jednak zwrócić uwagę, że w każdym z wymienionych przypadków (częściowo poza Indiami) pomoc dla Polaków została zorganizowana albo przez władze polskie działające na emigracji, albo przez sojuszników alianckich, którzy udostępniali swoje kolonie bądź wprost dopłacali do pobytu przyjezdnych. Należy także podkreślić, iż uchodźcom zapewniano jedynie najbardziej podstawowe warunki bytowe, minimum niezbędne do egzystencji. Nie było mowy ani o własnych mieszkaniach, ani o zasiłkach. W obozach panowała duża dyscyplina, a ich mieszkańcy podejmowali się pracy w celu utrzymania się na miejscu. Ci, którzy po wojnie pozostali w miejscach osiedlenia, szybko zasymilowali się z miejscową społecznością, a wielu stało się pełnoprawnymi obywatelami państw-gospodarzy. Problem z dzisiejszymi uchodźcami z Bliskiego Wschodu polega na tym, że nie chcą się dostosować do praw kraju, w którym szukają schronienia, co więcej nadużywają gościnności gospodarzy. Wśród osób starających się o azyl znalazł się również Ali Bashara, pochodzący z Iraku, który na swym sumieniu ma życie niewinnej dziewczynki.

Po tym wstępie przejdźmy do sedna sprawy. 22 maja 2018 roku w miejscowości Wiesbaden, w Niemczech doszło do okrutnego morderstwa, a ofiarą była zaledwie 14-letnia dziewczynka. Susanna Maria Feldmann, dzień przed tym co ją spotkało, świętowała Pięćdziesiątnicę upamiętniającą nadanie Żydom Prawa Bożego na Synaju. Tak, nie mylicie się, pochodziła z rodziny żydowskiej. Susanna spotykała w mieście wielu imigrantów i los chciał, że zakochała się w młodszym bracie swego oprawcy. Wizytę w obozie dla uchodźców, u ukochanego bez wzajemności chłopaka przypłaciła życiem. Zaraz po pobiciu, zgwałceniu i uduszeniu, wysłał z telefonu dziewczynki sms-a do matki ofiary z treścią: „Wyjechałam do Paryża z przyjacielem. Wrócę za 2-3 tygodnie”. Oczywiście matka nie uwierzyła w treść tej wiadomości i zgłosiła sprawę na policję. Policja nie była skora do wszczęcia poszukiwań, próbując przekonać matkę, że dziecko na pewno niedługo wróci z Paryża. Tak się jednak nie stało. Dzięki determinacji rodziców udało się przekonać policję, że to niemożliwe, by nieletnia wyjechała do Paryża nie informując o tym zmartwionych rodziców.

Po blisko 14 dniach intensywnych poszukiwań odnaleziono ciało, które było przykryte gałęziami i liśćmi w płytkim grobie. O miejscu ukrycia zwłok powiadomił odpowiednie organy 13-letni migrant, również dzięki niemu o tę okrutną zbrodnię zaczęto podejrzewać Aliego Bashara. Ali Bashar, a właściwie Ali Bashar Ahmad Zebari, do Niemiec przyjechał w 2015 roku, wraz z rodzicami i pięciorgiem rodzeństwa. Zostali ulokowani w obozie dla uchodźców w Wiesbaden, jednak wniosek o azyl został odrzucony w 2016 roku. Nieopatrznie władze pozwoliły im zostać w obozie do czasu rozpatrzenia odwołania od niekorzystnej decyzji władz. W tym czasie kilkakrotnie miał kłopoty z policją, w tym z powodu domniemanego rabunku, posiadania nielegalnego miecza i licznych bójek. Był też podejrzany o napaść seksualną na 11-letnią dziewczynkę, która mieszkała w tym samym ośrodku, co on.

Po śmierci dziewczynki media zaczęły atakować władze państwa, czego najlepszym przykładem są słowa z tabloidu Bild: „Rząd powinien prosić o wybaczenie od rodziców Susanny”. Na tej śmierci postanowiła skorzystać także opozycja: „Susanna jest nową ofiarą egotystycznej i hipokrytycznej polityki powitania kanclerz Angeli Merkel”, oskarżyła szefowa AfD Alice Weidel, która wezwała do rezygnacji Angelę Merkel. Ten incydent był jedną z serii głośnych przestępstw osób ubiegających się o azyl, które doprowadziły do ​​napiętej rozmowy politycznej na temat niemieckiej polityki migracyjnej i zaostrzenia nastrojów antyimigracyjnych. W czasie, gdy udało się odnaleźć zwłoki Susanny, Bashar i jego rodzina opuścili Niemcy do kontrolowanego przez Kurdów północnego Iraku.

Został jednak aresztowany przez kurdyjskie siły bezpieczeństwa i pomimo braku formalnej umowy ekstradycyjnej między Bagdadem a Berlinem, zabrany z powrotem do Niemiec. W kontrowersyjnej operacji, do której osobiście dołączył szef policji federalnej Dieter Romann, Bashar został zabrany z powrotem do Niemiec.
10 lipca 2019 roku, w sądzie w Wiesbaden zapadł wyrok, kara mogła być tylko jedna: dożywocie. Sędzia Juergen Bonk stwierdził również, że przestępstwo ma wyjątkową surowość, co oznacza, że Bashar nie otrzyma warunkowego zwolnienia po 15 latach, jak to zwykle ma miejsce w Niemczech. Baszar popełnił „morderstwo z zimną krwią” i nie wykazał „ani wyrzutów sumienia, ani empatii”, powiedział przewodniczący, dodając, że podczas procesu oskarżony „nie wyraził szczerego słowa żalu”.

Opracował: Jan Kryński
Korekta: Aleksandra Jursza

Źródła:
https://www.bbc.com/news/world-europe-48934331
https://en.wikipedia.org/wiki/Killing_of_Susanna_Feldmann
https://www.timesofisrael.com/iraqi-man-gets-life-in-jail-for-rape-murder-of-jewish-teen-in-germany/
https://www.arabnews.com/tags/ali-bashar
https://middle-east-online.com/en/suspect-captured-iraq-after-rape-murder-shocks-germany

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments