Europejski Seryjny Morderca z Polski

O Dariuszu K. (34 lata) w 2015 roku rozpisywały się wszystkie Europejskie media. Polak pochodzi z osiedla Metalchem w Opolu. Miał być pierwszym seryjnym mordercą, który wykorzystywał strefę Schengen by uciekać przed sprawiedliwością. Nazwano go „Bestią z Polski”, „Wampirem z Metalchem”.

„-Zdjęcie Darka oraz tekst dostałem od kolegi mailem. Mimo zasłoniętych oczu od razu go poznałem. Naprawdę nie wiem, co mu odbiło. Przecież nigdy nie był agresywny. Nie bił się z nikim, nie kłócił. Często przesiadywaliśmy razem pod blokiem. Potem wyjechał za granicę i pojawiał się tu bardzo rzadko”– wspominała osoba z bliskiego otoczenia Dariusza.

Dariusz K. został złapany przez niemiecką policję 8 czerwca 2015 roku, dzięki temu że skorzystał z karty kredytowej jednej z ofiar. Został jednak szybko oddany w ręce austriackiej prokuratury, która poprosiła o jego ekstradycję. Śledczy porównali materiał genetyczny znaleziony na miejscu kilku zbrodni z jego materiałem genetycznym. Siedząc w areszcie przyznał się do trzech morderstw w Szwecji i Austrii.

Dariusz wybierał na swoje ofiary ludzi starszych, których łatwo mógł zastraszyć. Nie mieli szans w starciu z nożownikiem.

Georg Ehrlander (79 lat) został znaleziony 23 kwietnia 2015 roku na podłodze w kuchni swojego domu w pobliżu Göteborga w Szwecji. Został zadźgany nożem.

Gerhard i Erna Hintermeierowie z Wiednia byli starszym, około 80- letnim małżeństwem. Dariusz K. Najpierw zasztyletował mężczyznę, później zadźgał jego żonę, a zaraz potem ją zgwałcił. Zabójca na jej ciele umieścił łacińską sentencję „tantum ergo” (fragment „Tantum ergo Sacramentum”, czyli „Przed tak wielkim Sakramentem” z hymnu świętego Tomasza z Akwinu).

Dariusz przyznał się także do kradzieży i usiłowania morderstwa w Salzburgu w 2012 roku, ale na tym nie koniec. Policja wiąże go również z napadem na sklep w Niemczech oraz morderstwami w Czechach i Holandii.

Policja nie wyklucza, że Dariusz jest sprawcą innych morderstw, do których doszło w ciągu ostatnich kilku lat w Europie. Próbowano porównać zabezpieczone na miejscach zbrodni ślady (m.in. DNA i odciski palców) z materiałem pobranym od zatrzymanego Polaka, jednak ich wyniki nigdy nie zostały podane do publicznej wiadomości.

„-To pokazuje jak istotne są połączenia drogowe pomiędzy krajami jeśli seryjny morderca chce uniknąć schwytania. To zjawisko, które zazwyczaj obserwujemy w Stanach Zjednoczonych, ale z powodu układu z Schengen coraz częściej będziemy spotykać się z tym także w krajach Unii Europejskiej”– ocenia na łamach dziennika „Daily Mail” kryminolog prof. David Wilson z Birmingham City University.

Sprawą morderstw dokonanych przez Dariusza K zainteresowała się również brytyjska policja. Morderca przez kilka lat mieszkał w Wielkiej Brytanii i tamtejsze służby podejrzewają, że może odpowiadać za szereg nierozwiązanych spraw.

„Byłoby dla nas niezwykle dziwnym, gdyby nie popełnił tu żadnych poważnych zbrodni”– czytamy w oświadczeniu policji.

Tu również nie są znane wyniki śledztwa…

„-Tak to on. Tutaj na zdjęciu jest łysy, ale ja pamiętam go z pięknymi lokami na głowie”- mówi kobieta z sąsiedztwa Dariusza„-Nie znałam go za bardzo, ale nic złego o nim nie słyszałam. Powiedział nawet dzień dobry, uśmiechnął się. Współczuję jego mamie. Nie wyobrażam sobie, co może teraz czuć.”

Dariusz K. twierdził, że mordować kazały mu „wewnętrzne głosy”. Biegli austriaccy uznali, że cierpi on od 10 lat na schizofrenię paranoidalną. Nie trafi do więzienia, ale na leczenie do ośrodka w Göllersdorf..
Już nie długo może wyjść na wolność. Czy będzie dalej zabijał?

Opracowała GoSia Nieć
Korekta Kasia Chromiec
https://www.newsweek.pl/swiat/dariusz-k-morderstwa-seryjny-morderca-z-polski-schengen/xqmf1c0
https://www.wprost.pl/swiat/10019725/pierwszy-seryjny-europejski-morderca-nie-trafi-do-wiezienia-dariusz-k-ma-schizofrenie.html
https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/506957,dariusz-k-seryjny-morderca-z-polski-zlapany-w-austrii-zabijal-w-calej-europie.html
https://nto.pl/wampir-z-opola-dariusz-k-z-metalchemu-seryjnym-morderca/ar/9132992

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments