Andrew Phillip Cunanan

„Jesteśmy zalani opowieściami o seryjnych mordercach, zboczonych osobnikach, których zachowanie pozwala we wczesnym stadium dostrzec niepokojące i niebezpieczne sygnały. Cunanan zupełnie nie odpowiadał temu schematowi. Był szalony – ale było to szaleństwo pełne uroku.” – Gary Montana


Andrew Phillip Cunanan urodził się 31 sierpnia 1969 w San Diego. Już od najmłodszych lat miał ponoć makabryczne myśli. Był przy tym bardzo inteligentny, oczytany i określany geniuszem – jego IQ wynosiło 147 punktów. W wieku dziesięciu lat znał na pamięć całą encyklopedię. Jego brat powiedział w wywiadzie, że Andrew był największą dumą i radością ich ojca. W wieku 21 lat posługiwał się płynnie siedmioma językami.
Już w dorosłym życiu, by zaimponować znajomym w lokalnej społeczności gejowskiej, chwalił się imprezami towarzyskimi w których brał udział i często opłacał nie swoimi pieniędzmi rachunki w restauracjach. Utrzymywał się z prostytucji i opowiadał ludziom o sobie niestworzone historie – np. że jest arystokratą, a jego ojciec izraelskim milionerem. Przedstawiał się innymi nazwiskami, bo wstydził się pochodzenia i wmawiał im opowieści, które nigdy nie miały miejsca, bo uwielbiał być w centrum uwagi.
W 1997 roku 28 – letni Andrew zaczął handlować narkotykami. Wpadł w depresję, nie był już tak pożądany przez starszych kochanków, z tego też powodu zaczął mieszać leki z alkoholem.
27 kwietnia 1997 roku, po kłótni zabił tłuczkiem do mięsa swojego byłego kochanka, 28-letniego Jeffreya Traila. Ciało zawinął w dywan i zostawił w mieszkaniu na poddaszu, należącym do architekta Davida Madsona. Potem zwłoki Triala znaleziono w bagażniku tego drugiego.
To właśnie 33- letni David Madson, z którym również Cunanan się swego czasu spotykał, został drugą z ofiar. Andrew zastrzelił go, oddając trzy strzały w głowę i plecy z broni, którą zabrał z domu zamordowanego wcześniej Triala.
4 maja Cunanan w Chicago zamordował znanego dewelopera nieruchomości, 72-letniego Lee Miglina. Związał mu ręce i stopy, z kolei głowę owinął taśmą klejącą, pod pretekstem uprawiania perwersyjnego seksu. Ponad 20 razy dźgnął ofiarę śrubokrętem, poderżnął jej gardło piłą do metalu, a następnie ukradł samochód.
Pięć dni później – 9 maja, Cunanan zastrzelił 45-letniego dozorcę, Williama Reese’a, na cmentarzu narodowym Finn’s Point w Pennsville Township – był on kompletnie przypadkową ofiarą. Ukradł jego czerwoną furgonetkę i udał się na Florydę.
15 lipca zamordował projektanta Gianniego Versace. Jak utrzymują bliscy Versace – Cunanan nigdy go nie poznał, ani razu się nie spotkali. Nic nie wskazywało też, by miał na punkcie Gianniego obsesję. Mimo to Andrew zastrzelił go, oddając dwa strzały w tył jego głowy, gdy Gianni wracał do domu z porannego spaceru. Zginął na schodach swojej posiadłości. Świadek próbował złapać mordercę, ale Andrew uciekł. Po karetkę zadzwoniła kobieta, która krzyczała do słuchawki: „O mój Boże, krew jest wszędzie. Proszę, pomocy. Pomocy”.
Mimo wzmożonych wysiłków, policji nie udało się znaleźć niczego, co mogłoby łączyć wszystkie te ofiary. Versace, podobnie jak Reese i Miglin nie byli znani Cunananowi – wszyscy trzej mimo to zostali jego ofiarami.
Wkrótce potem policja znalazła skradziony Reesowi samochód, w którym Adrew zostawił wycinki z gazet, dotyczące jego zbrodni. 23 lipca 1997 roku ciało Cunanana znaleziono w znajdującej się kilka kilometrów dalej łodzi mieszkalnej. Popełnił samobójstwo, strzelając sobie w usta z tej samej broni, z której zabił Versace.
Jedną z najczęściej przewijających się, jednak niepotwierdzonych wersji motywu jest to, iż Andrew pragnął sławy. Chciał być dostrzegany, poszukiwany przez cały kraj, pragnął by pisano o nim w gazetach. Jednak prawdziwego motywu trzech ostatnich zbrodni prawdopodobne nie poznamy już nigdy.
Historię nie tylko śmierci Versace, ale całego życia i wszystkich zbrodni Cunanana opowiada – niestety przekłamujący niektóre fakty – serial „ Zabójstwo Versace: American Crime Story”. W Andrew wcielił się w nim Darren Criss.
Opracowała: Natalia Montewska
Linki:
https://www.vanityfair.com/magazine/1997/09/cunanan199709

https://www.vanityfair.com/hollywood/2018/03/versace-murder-andrew-cunanan-suicide-true-story-why-did-he-kill-himself

https://www.townandcountrymag.com/society/a14442138/who-is-andrew-cunanan-gianni-versace-murderer/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments