51 dni Bractwa Dawidowego

17 sierpnia 1959 roku w Huston w Teksasie przyszedł na świat Vernon Wayne Howell. Jego matka miała ukończone 14 lat, zaś ojciec niedługo miał brać ślub z inną kobietą. Malca wzięła na wychowanie babcia. W wieku 20 lat wstąpił do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, wspólnoty o bardzo surowych prawach moralnych.

Niedługo potem popadł w ostry konflikt z władzami kościoła i został z niego wyrzucony. Znalazł swoje miejsce w sekcie zwanej Bractwem Dawidowym. Charyzma, perfekcyjna znajomość Pisma Świętego i więzy z innymi członkami sekty wyrzuconymi z Kościoła Adwentystów pozwoliły mu w 1987 roku na przejęcie kontroli nad sektą. Walkę z przywódcą zgromadzenia, Georgem Rodenem zakończył zamknięciem tego ostatniego w szpitalu psychiatrycznym. Vernon ogłosił się prorokiem zesłanym przez Boga, sekta zakupiła 77-akrową posiadłość zwaną Ranczem Apokalipsy, a w 1990 roku Howell oficjalnie zmienił nazwisko na złożenie imion dwu biblijnych królów. Od tego czasu nazywał się David Koresh.

Juz od 1992 r. FBI interesowało się działalnością Davida, naciskane przez rodziny członków sekty, oraz okolicznych mieszkańców przestraszonych ciągłymi strzelaninami na rancho. Koresha zaczęto podejrzewać też o handel bronią. 28 lutego 1993 agenci rządowi odwiedzili farmę Koresha. Twierdzili, iż sekta gromadzi tam nielegalnie broń, niemowlaki tam przetrzymywane są bite, a dziewczynki w wieku 11 i 12 lat zmuszane do seksu z Koreshem. Około 10 rano agenci pojawili się na terenie farmy i zapukali do drzwi. Członkowie Bractwa Dawidowego opowiedzieli strzałami z broni palnej.

Nie jest pewne, kto pierwszy zaczął strzelać, w jednym z raportów agenci przyznają się do zastrzelenia psa, który podobno chciał ich zaatakować. W każdym bądź razie wywiązała się regularna strzelanina, 4 agentów zginęło, 16 zostało rannych. Dla członków sekty nie było jasne kto ich atakował, gdyż telefonicznie wzywali policję zgłaszając najście.

Rozpoczęło się trwające 51 dni dramatyczne oblężenie farmy. Bractwo Dawidowe nie opuściło murów budynków farmy.W ciągu pierwszych pięciu dni z budynku wydostało się 21 dzieci i dwoje dorosłych. Do końca pozostało wewnątrz około 95 osób (w tym 17 dzieci). Już drugiego dnia FBI założyło niecałą milę od rancha swoje centrum operacyjne. Negocjacje, ustępstwa wobec guru sekty, nawet wojna psychologiczna, nie przyniosły rezultatów. Wezwany specjalista, wybitny psychiatra – Park Dietz poproszony o opinię ostrzegał, że paranoja Davida może dojść do granicy za którą eksploduje. Przez lata Koresh umacniał w wiernych swoje przekonanie o konflikcie wybranych z resztą świata, wrogami. Teraz miał na to „dowody”.

12 marca na zewnątrz wyszła Kathy Schroeder. Twierdziła, iż wiele innych osób chciało by opuścić budynki farmy, ale boi się przywódcy sekty. 19 kwietnia Koresha poinformowano: „…wpuszczamy do budynku gaz łzawiący, to nie jest napaść. Chodzi tylko o wyciągnięcie Was z budynku…”. Pomimo ostrzału przystąpiono do realizacji planu. W ścianach zostały wybite dziury, do południa wrzucono do środka 18 butli z gazem, nikt nie wychodził… W pewnym momencie budynek zaczął płonąć. Dopiero wtedy ludzie zaczęli wychodzić na zewnątrz. Jednak uratowało się tylko 9 dorosłych osób. Pozostałych 86 zostało w środku płonących zabudowań. Jedna z kobiet, pomimo płonącego ubrania, chciała wrócić do wewnątrz budynku. Życie uratowała jej szybka interwencja agenta rządowego. Spłonęło 85 osób, w tym 17 dzieci i sam przywódca.

Kwestia odpowiedzialności za tragedię na farmie w Waco w stanie Teksas nie jest jasna. W trakcie głośnego dochodzenia wyszło na jaw wiele błędów popełnionych przez FBI i ATF. Po latach zaczęły się także pojawiać nowe zeznania uczestników oblężenia farmy Koresha. Faktem jest, że relacje FBI nie pokrywały się z zeznaniami świadków i późniejszymi opiniami niezależnych ekspertów.

Było to największe w historii USA oblężenie obiektu cywilnego.

O oblężeniu opowiada powstały w 2018 sześcioodcinkowy serial „Waco”.

Opracowała: Natalia Montewska

Linki:

https://www.newsweek.pl/wiedza/historia/masakra-w-waco-najwieksza-kompromitacja-fbi-w-historii/er91e8k

https://www.youtube.com/watch?v=COKP0bD6y-0

https://polskatimes.pl/waco-david-koresh-sekta-galaz-dawidowa-i-oblezenie-mount-carmel-teksas-zaplonal-25-lat-temu-zdjecia-wideo/ar/875095

https://www.rp.pl/Rzecz-o-historii/180309429-Tragedia-w-Waco-Czas-apokalipsy.html

https://www.theguardian.com/tv-and-radio/2019/jan/02/waco-madman-or-messiah-review-the-remarkable-story-of-a-hellish-cult

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Mordestwo
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments