Małopolska: Seria dziwnych pożarów! Zginęły już 4-osoby. Klątwą czy podpalacz?

Ludzie pytają czy to klątwa? Czy może podpalacz? Mieszkańcy czują się zaniepokojeni i snują własne teorie. W większości przypadków miało dojść do zwarcia elektrycznego. Tyle że takich przypadków w tej okolicy było więcej!.

Szymbark (7 km od Gorlic) Pierwszy pożar miał miejsce 17 stycznia tego roku, po godz. 8.00 na numer alarmowy zadzwonił sąsiad-zauważył dym i powiadomił odpowiednie służby. Ojciec zdążył uratować tylko dwójkę swoich synów (najmłodsza córka przebywała poza domem). Córka Zuzia (14 lat) zginęła.

Akcję ratunkową utrudnił niedostępny teren, w którym ten stary, drewniany dom był położony. Strażacy musieli przejść pieszo aż 2 km. Użyli także quadów oraz skuterów śnieżnych. Sam system doprowadzania wody wężami mierzył około kilometra. Społeczność bardzo przejęła się losem dzieci i samotnie ich wychowującego ojca (matka dzieci odeszła od nich), którzy stracili tak bliską im osobę. Rodzina straciła dobytek całego życia, założono dla nich zbiórkę i otoczono opieką psychologa. Prawdopodobnie przyczyną była zwarcie elektryczne zaraz przy wejściu do domu.

Siedliska (18 km od Gorlic) 27 stycznia doszło do kolejnego pożaru drewnianego domu, w którym mieszkało pięcioro osób. Konstrukcja spłonęła niemal całkowicie, a wskutek działania żywiołu ucierpieli ludzie.

Uratować zdołała się tylko czwórką domowników (w tym dwójka dzieci). Starszej kobiety nie udało się uratować, jej zwęglone szczątki znaleziono w domu. Przyczyna pożaru nie została jeszcze ustalona.

Lipinki (około 13 km od Gorlic) – O godzinie 1.45 do stanowiska dowodzenia Komendanta Powiatowego PSP wpłynęło zgłoszenie o pożarze jednego z budynków mieszkalnych w Lipinkach. Po przybyciu na miejsce zgłoszenia strażacy zastali dom, który częściowo objęty był ogniem. Strażacy w aparatach ochrony dróg oddechowych weszli z liną gaśniczą do środka domu. Odnaleźli nieprzytomnego mężczyznę w wieku 80 lat, który nie dawał oznak życia, a chwilę później odnaleziona została 76-letnia kobieta, także niedająca żadnych oznak życia.

Po wyniesieniu poszkodowanych na zewnątrz, strażacy natychmiast przystąpili do reanimacji, którą przejęły od nich przybyłe na miejsce akcji zespoły ratownictwa medycznego. Niestety, pomimo wysiłków w walce o ich życie, poszkodowanych nie udało się uratować – powiedział mł. bryg. Dariusz Surmacz, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Gorlicach. Kolejna tragiczna śmierć. Płomienie pochłonęły kolejne dwa życia. Przyczyna pożaru nie została jeszcze ustalona.

Kobylanka (5,5 km od Gorlic) 13 stycznia w Kobylance doszło do pożaru murowanego domu jednorodzinnego. Nikt nie odniósł obrażeń, budynek udało się uratować, ale nie nadaje się do zamieszkania. Przyczyną miało być zwarcie instalacji elektrycznej. Podpalacz? Ludzie pomału przestają wierzyć w wersję o awarii instalacji elektrycznej. Zastanawiają się, czy w okolicy nie grasuje groźny piroman. Przypominają, że na tym terenie działała już grupa podpalaczy. W okresie od grudnia 2018 roku do lutego 2019 roku doszło do 5 pożarów, głównie zabudowań gospodarczych na terenie gminy Gorlice.

Podpalaczami okazała się wtedy grupa czterech mieszkańców gminy, w wieku od 18 do 26 lat, którzy byli druhami OSP w miejscowości Bystrej (7 km od Gorlic). Najpierw podpalali, a potem gasili. Lista ich podpaleń: 25 na 26 grudnia 2018 roku w Kobylance spaliła się drewniana altanka. 29 grudnia 2018 roku podpalenie drewnianego budynku mieszkalnego. 12 stycznia 2019 roku w Kobylance został podpalony budynek gospodarczy. 3 lutego 2019 roku Dominikowice został podpalony budynek gospodarczy.

23 lutego 2019 rok w Bystrej został podpalony budynek gospodarczy. Czy tym razem mamy do czynienia z podobną sytuacją? Należy wstrzymać się na razie ze wszelkimi spekulacjami. Przypadki się zdarzają, a w starych domach często dochodzi do awarii. Niektórzy mieszkańcy dopatrują się bardziej mistycznych wyjaśnień pożarów, mówią o klątwie lub działaniu innych sił. Czy to wypadek, klątwa czy podpalenie? Nie żyją aż cztery osoby…

Miejmy wszystkie ofiary płomieni w pamięci [*]

Korekta: Emi

*Artykuł powstał na podstawie ogólnodostępnych materiałów prasowych i informacji medialnych.

https://sadeczanin.info/wiadomosci-telewizja/tlumy-zegnaly-14-letnia-zuzie-ktora-zginela-w-pozarze-w-szymbarku-zdjecia#gsc.tab=0https://dziennikzachodni.pl/tragiczny-pozar-w-szymbarku-splonal-caly-dom-zginela-14latka-stowarzyszenie-razem-z-chybia-chce-pomoc-swojemu-wolontariuszowi/ar/c16-15397656 Pożar w Siedliskach https://gazetakrakowska.pl/siedliska-pozar-domu-na-miejscu-dzialalo-kilkanascie-zastepow-strazy-pozarnej-jedna-osoba-zginela-w-plomieniach/ar/c1-15412739https://www.se.pl/tarnow/straszny-pozar-w-siedliskach-starsza-kobieta-zginela-w-plomieniach-aa-EYtb-fK6Z-XN1D.html Pożar Lipinki https://gorlice.naszemiasto.pl/lipinki-pozar-domu-z-plonacego-budynku-zostaly-wyciagniete/ar/c1-8112647https://gorlice112.pl/trwa-czarna-seria-pozarow-w-powiecie-nie-zyja-dwie-starsze-osoby-w-lipinkach/?fbclid=IwAR31K00Ar5d8Ubye9Ko3KxcLnxqp72_TpDvFKNR8JY-4lnP0XWgqh

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments