Napad w Bueonos Aires

W 1965 roku w Bueonos Aires dokonano zuchwałego napadu z bronią na konwój, a zaraz po tym przestępcy uciekli do Montevideo. Byli to czterej mężczyźni, wśród nich Marcelo Brignoni i Roberto Jose Dorda – dwaj złodzieje, zwani przez innych „bliźniakami”, których poza „zawodem” i fizycznym podobieństwem, łączyła również miłość i wspólne wspomnienia. Brignoni był wykształconym synem sędziego. Dordę opisywał jako „najbardziej dobrodusznego złodzieja” jakiego zna.
W dniu 28 września 1965 roku napadli na konwój w Buenos Aires, kradnąc siedem milionów, zabijając przy tym konwojenta i policjanta. Byli poszukiwani przez setki policjantów w Argentynie i Urugwaju. Ostatni atak policji na ich kryjówkę w Montevideo miał miejsce 6 listopada 1965 roku.
Trzy dni wcześniej przestępcy ukradli samochód i sprowokowali tym samym strzelaninę z urugwajską policją. Odbyła się ona tuż obok studia Canal 8 de Montevideo, tym samym ta telewizja jako jedyna nadawała bezpośrednią relację ze zdarzenia.
Podczas policyjnego oblężenia ich kryjówki, 6 listopada od kul zginęli zarówno Brignoni, jak i Dorda. Funkcjonariusz policji powiedział, że zostali znalezieni półnadzy, ubrani jedynie w bieliznę i trzymali się za ręce. Jednak zanim zginęli od kul jeden z nich oblał alkoholem i podpalił wszystkie skradzione pieniądze – w ciągu niecałych siedmiu minut spłonęło całe siedem milionów. Zostali pochowani w nieoznakowanym grobie w Montevideo, 10 listopada 1965 roku.
Ricardo Piglia na podstawie tych wydarzeń napisał powieść „Plata Quenada” („Spalona forsa”) , która w 2000 roku została zekranizowana.
Opracowała: Natalia Montewska
Linki:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments