Zgwałcili 18-letniego chłopca…

Kiedy pokrzywdzony próbował się bronić przed wykonaniem tych czynności, to m.in. oskarżona Patrycja S. zaczęła strzelać do niego z pistoletu pneumatycznego –wskazał w czasie rozprawy sędzia Andrzej Stępka.

4 października 2016 roku miał być kolejnym zwykłym dniem dla pewnego osiemnastolatka. Był normalnym chłopakiem, jak większość w jego wieku, niczym się nie wyróżniał. Teraz będzie musiał żyć z traumą, jaką zafundowała mu czwórka młodych zwyrodnialców. Z szacunku i dla dobra tego młodego mężczyzny, nie zostaną podane w tym artykule żadne jego dane. Będzie nazywany po prostu „Nastolatkiem”.

Rzadko w sprawach przeciwko zdrowiu człowieka zdarza się takie nagromadzenie okoliczności drastycznych, agresywnych i mogących zaostrzająco wpłynąć na wymiar kary– mówił później w czasie rozprawy sędzia Andrzej Stępka.

W pewnej chwili do Nastolatka podjechało auto, w którym znajdowało się czworo pasażerów. Ze względu na dobro śledztwa wiele szczegółów nie zostało podanych do publicznej wiadomości, ale możemy się domyślić, że młody chłopak został siłą wciągnięty do auta. A to, co później przeżył, było najczystszą formą piekła na ziemi…

Na początku wozili go w bagażniku samochodu po Trójmieście i okolicach. W końcu wywieźli swoją ofiarę do lasu. Tam zaczęli się nad nim bestialsko znęcać. Strzelali z wiatrówki w jego genitalia, przypalali papierosami, bili po całym ciele i kilkakrotnie zbiorowo gwałcili…

Jakie były powody?

Z zemsty – powiedział Daniel K., wychodząc z sali rozpraw.

To niewiarygodne bestialstwo spowodowane było rzekomo tym, że kolega pokrzywdzonego uderzył Patrycję S. (18 lat) – dziewczynę jednego ze sprawców. Porwany chłopak miał wiedzieć, gdzie przebywa ów damski bokser, a tortury były następstwem nieudzielenia odpowiedzi na pytanie o miejsce pobytu znajomego. Sama Patrycja S. czynnie uczestniczyła w torturach.

Ofiara została uwolniona przez porywaczy już następnego dnia –5 października. Nastolatek od razu zgłosił się na policję. W ciągu kilku godzin funkcjonariuszom udało się zatrzymać trzech mężczyzn:

Daniela K.(23 lata), Marcina D.(23 lata) i Dawida B. (24 lata). Sprawcy byli już wcześniej dobrze znani policji z powodu licznych kradzieży, pobić i rozbojów. Następnego dnia rano zatrzymana została Patrycja S.– wychowanka poprawczaka.

Zarzuty są ogólnie znane. Jest to pozbawienie wolności połączone ze szczególnym udręczeniem, a także inne czyny na szkodę tego samego pokrzywdzonego. Nie chciałbym udzielać dalszych informacji, ponieważ – jeżeli sąd nie zarządzi tego z urzędu – ja wniosę o utajnienie rozprawy z uwagi na charakter sprawy – zapowiedział przed salą rozpraw prokurator Maciej Stabiński z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Oliwa.

Sąd podkreślał fakt, że sprawcy byli bardzo brutalni i traktowali pokrzywdzonego nieludzko, maltretując i wielokrotnie wykorzystując seksualnie swoją ofiarę.

Wydaje mi się, że są okoliczności, które nie powinny ujrzeć światła publicznego i nie powinny być jawne. Chodzi zarówno o wyjaśnienia oskarżonych, jak i przesłuchanie pokrzywdzonego – powiedział przed rozprawą adwokat Bogumił Furche.

Proces toczył się przy zamkniętych drzwiach. Cała czwórka została uznana za winnych zarzucanych im czynów. Sąd jednak wydał bulwersująco niski wyrok! Daniel K. został skazany na 6 lat więzienia, Patrycja S. na 5 lat, a Marcin D. oraz Dawid B. na 4 lata więzienia. Skazani muszą też zapłacić 10 tys. zł na rzecz pokrzywdzonego.

Od razu po wyroku pojawiły się pełne oburzenia komentarze, krytykujące niezrozumiałą łagodność sądu. Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku wnosiła o wymierzenie wszystkim oskarżonym znacznie surowszej kary, to jest po 10 lat pozbawienia wolności.

W sierpniu tego roku Sąd Najwyższy uznał wyrok, który usłyszeli sprawcy, za zbyt niski i częściowo go uchylił. Wszyscy oskarżeni w tej sprawie najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie. Prokuratura nie zgodziła się z sądem w kwestii wzięcia pod uwagę wieku oskarżonych jako okoliczności łagodzącej. Uważa, że z racji brutalności, motywacji, wcześniejszej karalności i demoralizacji, należy im się 10 lat pozbawienia wolności.

Czekamy na dalszy rozwój sprawy i na sprawiedliwy wyrok…

Opracowała GoSia Nieć
Korekta Magdalena Kot

https://tvn24.pl/wideo/z-anteny/11-05-2017-porwali-torturowali-gwalcili-oprawcy-18-latka-przed-sadem,1623758.html?playlist_id=21508
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2016-10-08/gdansk-porwali-gwalcili-i-torturowali-18-latka-wypuscili-nastepnego-dnia/
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/trojmiasto/gwalcili-i-torturowali-18-latka-z-gdanska-oprawcy-uslyszeli-wyrok/2v3kbl3
https://www.se.pl/trojmiasto/bili-gwalcili-i-brutalnie-torturowali-18-latka-sad-najwyzszy-uchylil-wyrok-w-glosnej-sprawie-aa-Zd1C-wnau-TBrd.html
https://gdansk.naszemiasto.pl/torturowali-i-zgwalcili-18-latka-z-gdanska-proces-za/ar/c1-4113190

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments