Przemoc psychiczna. 60 sytuacji, na które musisz zwrócić uwagę…

Przemoc psychiczna. 60 sytuacji, na które musisz zwrócić uwagę…

Jest bardzo wiele oczywistych oznak przemocy psychicznej i emocjonalnej. Jednak jeżeli jesteś ofiarą, to możesz pewnych zachowań nie dostrzegać. Przemoc psychiczna wiąże się z zastraszaniem, próbami kontroli i manipulacji, izolowaniem ofiary.

Sprawcą może być Twój partner, partnerka, kochanek, szef, szefowa, przyjaciel, przyjaciółka, kolega, koleżanka. Bez względu na to, kto to jest, nie zasługujesz na takie traktowanie. Zapraszam do artykułu, z którego dowiesz się jak rozpoznać ”kata” i co dalej zrobić.

Upokarzanie, negowanie, krytykowane.

Jest to działanie, które ma celu osłabienie poczucia własnej wartości.

Oto kilka przykładów przemocy psychicznej:

➡️ Przezywa Cię -będzie mówić do Ciebie, że jesteś ”głupia” czy”przegrany”. I są to najlżejsze przezwiska, jakie padają w Twoją stronę.
➡️ Nazywanie i porównywanie Cię do zwierząt ”wyglądasz dziś jak krowa” lub ”zachowujesz się jak małpa”.
➡️ Zabijanie osobowości — zazwyczaj wiąże się z używaniem słowa ”zawsze”; zawsze się mylisz, zawsze coś musisz spieprzyć, zawsze masz jakieś wymówki, zawsze musi być, tak Ty chcesz…itd. Zasadniczo jesteś złym człowiekiem.
➡️ Krzyk — wrzeszczenie, rzucanie przedmiotami, waleniami pięściami w ścianę, ma na celu nic innego jak zastraszenie i spowodowanie tego, abyś się poczuł czy poczuła ”mała” i bezwartościowa.
➡️Protekcjonalny – „Och, kochanie, wiem, że próbujesz, ale to jest po prostu poza Twoimi możliwościami”.
➡️ Krytykowanie publicznie — wyśmiewa się z Ciebie w miejscach publicznych. Krytykuje w obecności znajomych. Uważa to, za dobrą zabawę.
➡️ Lekceważy Cię — mówisz o czymś ważnym, a słyszysz, że to nic nie znaczy. Żeby podkreślić swoje nastawienie do Ciebie, to może: parskać, śmiać się, klepać w czoło.
➡️ Żartuje z Ciebie — oczywiście są sytuacje, które obróci w żart. Sytuacja robi się niebezpieczna, jak żartowniś robi to, żeby Cię poniżyć.
➡️ Sarkazm — jak już przegnie z tymi żartami lub przeciwstawiasz się, takiemu zachowaniu to zazwyczaj mówi ”że jesteś zbyt poważna” lub ”kochanie, nie bierz wszystkiego na poważnie’.
➡️ Krytykuje Twój wygląd — tuż przed wyjściem mówi, że masz brzydkie włosy lub wyśmiewa Twoje ubranie.
➡️ Umniejsza wszystkie Twoje sukcesy — mówi, że Twoje osiągnięcia nic nie znaczą. A jeżeli coś znaczą to tylko i wyłącznie dzięki niemu.
➡️ Uderza w słaby punkt – Twój oprawca zna wszystkie Twoje słabe punkty. Będzie to wykorzystywać po to, żeby Cię zdenerwować, poniżyć czy wyprowadzić z równowagi.
Kontrola i zawstydzanie.
Ciągłe kontrolowanie, doprowadziło do tego, że wstydzisz się własnej osoby, jest próbą przejęcia kontroli nad Twoim życiem.
Przemoc psychiczna Oto kilka przykładów :
➡️ Ciągłe grożenie– cały czas mówi, że zabierze dzieci i zniknie lub odgraża się mniej więcej tak ” nie wiem co, mogę, ze sobą zrobić”.
➡️ Non stop Cię sprawdza — cały czas chce wiedzieć, gdzie jesteś. Robi awanturę, jak natychmiast nie odpisujesz na wiadomości. Dochodzi do takich sytuacji, że przychodzi do miejsca, gdzie jesteś, po to, aby sprawdzić, czy tam jesteś.
➡️ Szpieguje Cię — przegląda Twój telefon, sprawdza maile, historie wyszukiwań w Google. Często żąda Twoich haseł.
➡️ Brak partnerstwa — podejmuje samodzielne decyzje, o przeznaczeniu wspólnych pieniędzy. Odwołuje wizyty czy zamyka konto w banku.
➡️ Kontrola finansowa — prowadzi konta bankowe na swoje nazwisko. Rozlicza Cię z każdej złotówki, jaką wydałaś. Twoja pensja ma być wypłacana na jej czy jego prywatne konto.
➡️ Ciągłe wykłady– wie, jakie popełniasz błędy. Ponadto prowadzi na ten temat bardzo długie monologi, którymi chce Cię zawstydzić i udowodnić, że jesteś gorszą osobą.
➡️ Sabotuje Twoje życie — cały czas coś chce. Wymaga tego natychmiast: ”Chce obiad, teraz!”. Ma to tylko na celu, aby niszczyć Twoje plany.
➡️ Wybuchy złości – ”mówiłem Ci przecież, żebyś to posprzątała” albo ”prosiłam Cię, żebyś, zaparkował auto do garażu, i jak zwykle tego nie zrobiłeś”. W momencie, kiedy nie robisz wszystkiego pod dyktando, narażasz się na wybuchy złości i krzyki. Cały czas słyszysz, że nie współpracujesz.
➡️Traktuje Cię jak dziecko — mówi Ci, co możesz zjeść, jakie się masz ubrać i z kim możesz się spotykać.
➡️Udowadnia Ci Twoją bezradność — chce, żebyś coś zrobiła, a później robi to za Ciebie, aby udowodnić Ci, że jesteś bezradna.
➡️Wybuchy emocji — mówi, że bardzo Cię, kocha po to, aby później wykrzyczeć Ci, jaki jesteś beznadziejny.
➡️Zastawia się innymi — mówi do Ciebie ”że wszyscy mówią, że mnie nie doceniasz” albo ”każdy mówi, że jesteś w błędzie”.
Oskarżanie, obwinianie i zaprzeczanie.
Takie zachowanie wynika z tego, że Twój partner nie jest pewny swojej pozycji w związku, ponieważ Chce stworzyć związek oparty na hierarchii. On jest na górze-Panem i królem. A ty na dole. Jego sługą. Masz codziennie dziękować swojemu Panu za to, że pozwali Ci żyć w jego cieniu.
Oto kilka przykładów przemocy psychicznej:
➡️Zazdrość — oskarża Cię o flirtowanie lub że go ”oszukujesz”.
➡️ Tracą kontrole nad sobą — Ty powodujesz w jego życiu taki ból, dlatego wybucha.
➡️ Zaprzeczanie — Twój partner zaprzecza temu, że mieliście jakieś plany czy porozumienie.
➡️ Obwinianie — mówi Coś takiego: ”Jesteś mi to winny. Spójrz na wszystko, co dla ciebie zrobiłam”.
➡️ Zaprzeczenie — zaprzecza, że jest jakikolwiek problem. Jeżeli obwiniasz go o ataki na siebie, to on po prostu wszystkiemu zaprzecza i udaje wielce zdziwionego.
➡️ To ty masz problem ! – oskarża Cię, o wieczne wybuchy gniewu a ona jest przecież bezbronną ofiarą.
➡️ Przesadzasz — w momencie, kiedy chcesz porozmawiać o swoich zranionych uczuciach, to oskarża Cię, o przesadne reagowanie.
➡️Brak Ci poczucia humoru — robi sobie z Twoich osobistych problemów żarty. Jak Cię to nie śmieszy, to znaczy, że coś z Tobą nie tak.
➡️ Obwinianie Cię za wszystkie problemy w związku – ”przez Ciebie mało zarabiam”, ”przez Ciebie jest gruba”, ”przez Ciebie znowu się spóźnię…”. ”Znowu wtykasz nos w nie swoje sprawy”. ” jak zwykle muszę się o wszystko prosić”.
➡️ Zaprzeczanie — popsuje coś w domu, zgubi kluczyki, zapomni o jakieś sprawie. Wszystkiemu zaprzeczy.
Emocjonalna izolacja to przemoc psychiczna.
Twój kat będzie stawiać swoje potrzeby emocjonalne na pierwszym miejscu. Będzie robić wszystko, aby wejść miedzy Twoich znajomych. Będzie Cię chciał odizolować od każdej osoby, która Cię wspiera. Chce, żebyś było od niego w 100% zależna.
Przemoc psychiczna Oto kilka przykładów:
➡️ Pedantyczny do bólu- wszystko musi być, zrobione tak jak chce. Nie ma żadnego kompromisu.
➡️ Ignoruje twoje wiadomości — nie odpasuje na SMS-y, maile. Nie odbiera telefonu.
➡️Olewa to, co mówisz — mówisz do niego, a on gdzieś indziej się patrzy. Nie traktuje Cię w rozmowie jak człowieka, który ma emocje i uczucia.
➡️Niszczy twoje życie Towarzyskie — za każdym razem jak jesteś umówiona, to przed wyjściem okazuje, że są jakieś problemy, które trzeba teraz załatwiać. Może się zdarzyć taka sytuacja, że będzie Cię błagać, żebyś została w domu.
➡️ Izoluje cię od rodziny — informuje członków Twojej rodziny, że Cię będzie na niedzielnym obiedzie. Non stop wymyśla to nowe powody, dla których nie możesz uczestniczyć w życiu rodzinnym.
➡️Nie okazuje totalnie uczuć — nie dotyka Cię, nie przytula. Odmawia Ci przyjemności łóżkowych. Wszystko po to, aby Cię zmusić do określonego zachowania lub ukarać.
➡️ Ignoruje Cię, zmienia temat -w momencie, kiedy chcesz porozmawiać o waszym związku.
➡️ Buntuje innych — cały czas informuje członków rodziny, kolegów z pracy, przyjaciół, że masz wybuchy agresji lub jesteś niestabilny emocjonalnie. Wszystko po to, aby wszyscy się od Ciebie odwracali.
➡️ Nie ma jej, kiedy jest potrzebna — dzwonisz do niej i prosisz o pomoc, rozmowę czy wsparcie. Ona zazwyczaj nie ma czasu dla Ciebie lub uważa, że Twoje problemy są śmieszne.
➡️ Obojętność — widzi, że płaczesz i nic z tym nie robi.
Kwestionuje Twoje uczucia — czego mu nie powiesz, jak bardzo źle się czujesz lub jak bardzo on Cię zranił to i tak wszystko zakwestionuje. Będzie Ci wmawiać, że Ty nie wiesz, co czujesz.
Przemoc psychiczna to tak że Współzależność
Współzależność jest, wtedy kiedy wszystko, co robisz, jest reakcja na zachowanie Twojego partnera. I co ciekawe ta osoba potrzebuje takiej relacji, aby zwiększyć poczucie własnej wartości. Nie umiesz żyć inaczej ? To masz problem.
Oto kilka przykładów przemocy:
➡️ Jesteście, nie szczęśliwi w związku. Nic z tym nie robicie.
➡️ Konsekwentnie zaniedbujesz jego potrzeby, dla dobra swoich.
➡️ Porzuciłaś przyjaciół i rodzinę, aby zadowolić partnera.
Często pytasz się o zgodę w różnych sprawach swojego partnera.
➡️ Krytykujesz sama siebie, aby przypodobać się partnerowi.
➡️ Robisz bardzo dużo, aby zadowolić partnera, ale to nie jest odwzajemnione.
➡️ Wolisz żyć z katem niż sama.
➡️ Nie mówisz o swoich uczuciach dla świętego spokoju.
➡️ Czujesz się odpowiedzialny za jej błędy.
➡️ Bronisz ją, gdy inni pytają się, co się stało.
➡️ Czujesz się winna, w momencie jak stajesz się sobą.
➡️ Jesteś pewny, że ona ma racje. Powinneś się iść leczyć.
➡️ Jesteś przekonana, że nikogo innego już sobie nie znajdziesz.
➡️ Ona mówi „Nie mogę żyć bez Ciebie” Więc zostajesz.
Jeżeli jesteś, ofiarą przemocy fizycznej lub psychicznej to uświadom sobie to, że to nie Twoja wina. Nikt nie ma prawa Ci tego robić. Nie popadasz w szaleństwo, ani nie jesteś przewrażliwiony. Zaufaj swoim instynktom. Bardzo dobrze odczytujesz sytuację.
Jeżeli czujesz, że Twoje życie lub bliskich jest zagrożone to, bez zbędnej zwłoki wezwij pomoc pod numerem 112.📞
Przemoc psychiczna. Co możesz z tym zrobić ?
➡️Po pierwsze musisz zaakceptować to, że to ty jesteś ofiarą. Nie próbuj o tym rozmawiać z oprawcą. Nie pomożesz jej. Ona potrzebuje profesjonalnej pomocy.
➡️Ustal wyraźnie granice i nie pozwól ich przekroczyć. Nie reaguj za zaczepki i jego prowokację.
➡️Taką osobę należy zostawić. Odetnij się całkowicie. Poszukaj terapeuty, który pomoże Ci się poskładać.
➡️Daj sobie więcej czasu. Rozmawiaj z przyjaciółmi. Sięgnij po pomoc członków rodziny. Czasz leczy rany.
Należy pamiętać że przemoc psychiczna dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Opracował: Mateusz Kwiecień

Artykuł pochodzi:
https://www.facebook.com/mateuszKwieciecPL/photos/a.174928467278727/302537901184449

Zapraszamy na stronę prowadzoną przez Pana Matusza:
https://mateuszkwiecien.pl/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments