Gwałt to jedna z najgorszych zbrodni, pozostaje ona w psychice ofiary przez całe życie i wywołuje ogromną, czasem nieuleczalną traumę.
Zjawisko kultury gwałtu jest powszechne na całym świecie. Niezależnie czy do tego przestępstwa dochodzi w krajach wysoko rozwiniętych czy słabo rozwiniętych, postępowanie wobec ofiar zazwyczaj wygląda tak samo. W wielu państwach obwinia się ofiarę, a nie sprawcę, powołując się często na absurdalne powody.
Jeśli przyjrzymy się mapie opartej na statystykach z lat 2010-2012, możemy zauważyć, że nie ma konkretnej granicy między państwami wysoko a słabo rozwiniętymi. Według tej mapki w Szwecji dochodzi do większej ilości gwałtów niż w Pakistanie.
Jak to możliwe? Szwecja jest przecież na liście państw, gdzie żyją najszczęśliwsi ludzie, natomiast Pakistan uznawany jest za jedno z najniebezpieczniejszych państw świata.
Dlaczego więc mapka tak wygląda?
Szwedzkie społeczeństwo doskonale wie, jakim zagrożeniem jest kultura gwałtu. Statystyki są tak duże, gdyż ofiary nie boją się dochodzić swoich praw. Wiedzą, że nie zostaną osądzone oraz że dostaną odpowiednie wsparcie od państwa społeczeństwa.
Pakistan natomiast jest niebezpieczny, przede wszystkim ze względu na łatwy dostęp do broni. Dla ½ państwa relacje pozamałżeńskie są wręcz zakazane. Problem potęguje również brak odpowiedniej edukacji i powszechna korupcja. Tym sposobem, nawet jeśli ktoś zgłosi gwałt, zostanie w opinii publicznej zmieszany z błotem przez skorumpowanych policjantów bądź polityków, a ktoś z rodziny w obronie ,,honoru’’ zastrzeli ofiarę.
11 Września 2020 – W różnego rodzaju mediach zaczynają pojawiać się informacje dotyczące
brutalnej zbrodni w Karachi oraz niedaleko Lahore, w Pakistanie.
W Karachi 5 letnia dziewczynka została porwana w drodze do sklepu, zgwałcona, uderzona w głowę a następnie podpalona. W tej sprawie zostało zatrzymanych 20 podejrzanych.
Pięć dni później dochodzi do kolejnego, tym razem grupowego gwałtu na kobiecie samotnie podróżującej z trójką dzieci. Nagle w aucie skończyła się jej benzyna. Wysiadła i zadzwoniła po pomoc na policję. W tym czasie nieopodal przebywała grupka mężczyzn, która po zorientowaniu się, że kobieta jest sama, ruszyła w jej stronę. Gdy ta zrozumiała, co może się stać szybko wsiadła do pojazdu i się w nim zamknęła. Niestety oprawcy wzięli kije i kamienie, rozbili szyby, po czym wyciągnęli ją i brutalnie zgwałcili na oczach jej dzieci. Została ona wielokrotnie zgwałcona, okradziono ją z kart kredytowych, biżuterii oraz gotówki.
Bardzo szybko posypały się komentarze m.in. ze strony komendanta policji, że kobieta sama jest sobie winna, gdyż mogła sprawdzić zasób paliwa w samochodzie, że nie powinna była podróżować bez opieki dorosłego mężczyzny oraz że powinna była wybrać inną trasę. Obecnie zostało zatrzymanych 12 mężczyzn, którzy są podejrzani o dokonanie gwałtu. Prawdopodobnie 2-3 z nich jest winnych.
Obie te sprawy i ich brutalność wywołały falę protestów w Islamabadzie. Kobiety ubrane w niqaby, burki i chadory (praktycznie całe zakryte) domagały się sprawiedliwości dla ofiar i kary w postaci powieszenia dla tych, którzy dopuszczają się okrucieństwa wobec kobiet i dzieci.
Ailia Zehra, pakistańska dziennikarka podsumowała działania policji w prostym wpisie na Twitterze – ,, TO jest powód, dla którego kobiety nie zgłaszają przestępstw seksualnych’’.
Na jej wpis odpowiedział rzecznik praw człowieka gabinetu pakistańskiego premiera Imrana Khana, Shireen Mazari – ,, Nic nie może zracjonalizować przestępstwa, jakim jest gwałt.’’.
Dziennikarka odpisała – ,,Otóż to.’’.
Do całej sytuacji odniósł się również sam Imran Khan poprzez wpisy na Twitterze oraz w wywiadzie dla stacji 92 News HD. Powiedział on, że gwałt na podróżującej kobiecie wstrząsnął całym narodem, ponieważ ofiara mogła być siostrą lub córką któregokolwiek z obywateli.
Powiedział, że był zszokowany, gdy dowiedział się od policji, że przestępstwa seksualne w kraju znacznie wzrosły. Według opinii premiera jedyną słuszną karą dla gwałcicieli jest powieszenie, jednak wprowadzenie takiej kary grozi sankcjami ze strony Unii Europejskiej.
Alternatywę miałaby stanowić chemiczna bądź chirurgiczna kastracja, w zależności od stopnia przestępstwa tak jak to ma miejsce np. w Polsce ( sprawa Mariusza T. odpowiedzialnego za gwałt i zabójstwo 4 chłopców).
Premier również podkreślił, że główny podejrzany o gwałt na podróżniczce, był również zamieszany w grupowy gwałt w 2013 roku oraz
jak istotna jest zmiana ustawodawstwa, aby trwale wysterylizować takich przestępców. Powiedział również, że przestępstwa seksualne powinny być zwalczane przez całe społeczeństwo, a nie tylko przez policję.
Zgodnie z prawem uchwalonym przez Pakistański parlament w marcu 2020 roku, każdemu, kto porywa, gwałci lub morduje osobę nieletnią, grozi dożywocie lub kara śmierci.
Środek ten powinien być początkiem reform mających na celu dobro dzieci, ale od tego czasu żaden z gwałcicieli dzieci nie był dotąd ścigany na mocy tego prawa.
Cała ta sytuacja, pokazuje istotę problemu jakim jest gwałt, oraz jak jest on powszechnie bagatelizowany przez większość państw. Nawet
kobieta zakryta od stóp do głów, nie jest bezpieczna i znajdą się powody, aby ją obwinić zamiast oprawcy.
Niekompetencja władz i policji, jak widać to problem na skalę ogólnoświatową. Czy wynika rzeczywiście z niechęci pomocy, czy ze skorumpowania?
Zastanawiające jest, dlaczego tak mało robi się, aby ograniczyć skalę tego problemu, a wobec gwałcicieli nie stosuje się odpowiednio wysokich kar.
Można wręcz odnieść wrażenie, że problem ten jest bagatelizowany, gdyż są w społeczeństwie osoby, które świadomie na tym zarabiają. Jedną z tych osób jest np. Blanka Lipińska, która w swojej książce promuje gwałt. Kobiety są tam ukazane jak osoby, które z przyjemnością dają się gwałcić przystojnym i bogatym mężczyznom.
Gwałtu dokonują zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Ludzie bogaci, jak i ludzie biedni.
Ofiarami są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Ludzie majętni, jak i
ludzie o niskim statusie społecznym. Strój, wiara, wygląd, okoliczności, nie mają znaczenia, ofiara zawsze będzie ofiarą a oprawca, oprawcą.
Cierpienie zawsze jest cierpieniem, niezależnie od położenia geograficznego.
Niestety w wielu państwach dochodzi do przestępstw seksualnych, a ofiary są obwiniane przez społeczeństwo. Bardzo często ignorujemy krzywdę drugiego człowieka, albo nie jesteśmy jej świadomi. Wciąż wielu z nas kategoryzuje ludzi ze względu na ich pochodzenie, nie widząc tego, że żyją w tak samo złym świecie.
Smutną puentą jest to, że dla niektórych gwałt to rozrywka na piątkowy wieczór i sposób na dorobienie się majątku.
Czy rzeczywiście pieniądze i biznes opierający się na kulturze gwałtu
ma dla nas większe znaczenie niż dobro ofiar?
Opracowała: Dominika Młodzianowska
Źródła:
https://www.dawn.com/news/1579669?fbclid=IwAR0wcUlE0WnOvJIMUYB5rufOYqBR1VtPxH41MU4l9Vl4bHHVBHiP90G6Ipk
https://en.wikipedia.org/wiki/Rape_statistics