Szkoła zła

Pewnej niedzielnej nocy szesnastolatka powiesiła się w swym domu w Hudson na Florydzie.

„Czternastoletni Dominik popełnił samobójstwo w 2015. Prokuratura wskazała dziewięciu nastolatków jako tych, którzy bezlitośnie dokuczali Dominikowi. Po śmierci chłopca przez sieć przeszła fala hejtu. Ktoś stworzył m.in. profil facebookowy, na którym cieszono się z jego samobójstwa”.

„W 2019 podczas zielonej szkoły w Krakowie grupa 10-letnich chłopców rozebrała kolegę, a w odbyt wcisnęła mu kawałek pizzy, dla żartu. Potem upokorzony chłopiec miał spędzić resztę nocy na korytarzu.”

„W 2019 trzech chłopców, w wieku 14,15 i 16 lat terroryzowało młodszego kolegę. Nastolatkowie kazali mu całować buty, pod groźbą wrzucenia roweru do stawu. Chłopiec nie chciał spełnić ich zachcianek, ale w odpowiedzi usłyszał „no to roweru nie będzie”. Jeden z nastolatków zaczął kopać pokrzywdzonego, aby go zmusić.”

To tylko kilka z tysięcy przykładów nieuzasadnionej niczym ,rówieśniczej przemocy.

Matka jednej z uczennic warszawskiego gimnazjum napisała: „Chociaż minęło kilka lat, nie może się odnaleźć, zniszczono w niej poczucie godności, pewności siebie, wpojono niską samoocenę. Psycholog stwierdził, że przeżyła traumę, to co z nią zrobiono zaważy na całym jej życiu”

Niestety, ale przemoc szkolna odbija się na dorosłym życiu. Ofiary przemocy dźwigają ciężki bagaż negatywnych doświadczeń i emocji – wstydu, poczucia winy, smutku, lęku, żalu, gniewu, rozpaczy, poczucia niesprawiedliwości, poczucia niższości, upokorzenia. Przemoc może doprowadzić do znacznego obniżenia samooceny, nieśmiałości i problemów w relacjach interpersonalnych. Ofiary przemocy czują się wyalienowane, nierozumiane, boją się kontaktów z ludźmi, nie wychodzą z inicjatywą z obawy przed kompromitacją i wyśmianiem. Wolą zostać na uboczu, niezauważone.. Ofiara może mieć bardzo zaniżone poczucie pewności siebie, stany lękowe, może obawiać się mówić o sobie, rozmawiać z obcymi, reagować emocjonalnie na „błahe” dla przeciętnego człowieka codzienne sprawy. Mogą dojść do tego problemy z oddychaniem, choroby, ataki paniki. Trauma odbija się na całym życiu i często jest zaleczana przez dziesiątki lat.

Opracowała: Natalia Montewska

Linki:

https://kobieta.wp.pl/nekanie-w-szkole-to-selekcja-naturalna-oburzajaca-reakcja-na-cierpienie-tysiecy-dzieci-6287454655981697a

https://parenting.pl/przemoc-w-szkole

https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,53664,18364889,poza-stadem.html

https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,173910,25173987,trzeba-rozmawiac-z-dzieckiem-o-przemocy-zanim-jej.html

https://edukacja.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/503194,portret-ofiary-przemocy-w-szkole-kto-jest-dreczony-przez-kolegow.html

Szkolne znęcanie kontra dorosłość

Przemoc w szkole – bagaż zabierany w dorosłość

https://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,18333578,przemoc-w-szkole-ofiara-przesladowan-czuje-sie-osaczona.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Komentarze

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments