Śmierć w wyniku utonięcia

W 2019 roku w Polsce utonęło 456 osób. W samym sierpniu 2020 roku utonęło aż 105 osób. Statystyki są zatrważające.

W większości przypadków są to ofiary nieszczęśliwych wypadków (utonięcia stanowią aż 23% wypadków śmiertelnych) lub samobójstw. Jednak są również sytuacje, w których osoba utonęła wskutek działania osób trzecich. Utonięcie jest dla śledczych niemałym wyzwaniem. Jak sprawdzić w jakich okolicznościach topielec zmarł?

Bardzo ważne są oględziny miejsca zdarzenia, bowiem możliwe jest, że zbiornik wody jest wtórnym miejscem popełnienia przestępstwa. Należy wspomnieć, że wizja lokalna w środowisku wodnym jest o wiele trudniejsza do przeprowadzenia niż w środowisku lądowym. Nie można wykorzystać wszystkich technik kryminalistycznych i ponadto część śladów jest niemożliwa do pobrania.

Oględzin najczęściej dokonuje policjant z uprawnieniami nurka z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu technicznego (kamera podwodna i aparat). Jakość zdjęć oraz nagrań w dużej mierze zależy od rodzaju zbiornika wodnego, stopnia jego zanieczyszczenia, mętności wody i głębokości. Z racji, że zdjęcia mogą być niewystarczające, konieczne jest wykonanie rysunków. Nurek ma również ;za zadanie określić położenie zwłok, stan odzieży, ułożenie przedmiotów w pobliżu ciała, temperaturę wody (wpływa ona na stopień rozkładu zwłok) oraz stan dna. Musi również zebrać próbki roślinności, wody oraz ewentualnie wyłowić ważne dla sprawy przedmioty. Coraz częściej do oględzin wykorzystuje się specjalnie wyszkolone psy, które są w stanie rozpoznać ślad osmologiczny (zapach) w wodzie. Śledczy mają za zadanie według różnych możliwych scenariuszy dokonać rekonstrukcji zdarzenia.

Jeżeli mamy do czynienia jedynie z nieszczęśliwym wypadkiem, widoczny jest swego rodzaju chaos na miejscu tragedii. Najczęściej osoby, które utonęły w wyniku nieszczęścia są ubrane w kąpielówki lub w przypadku osób pod wpływem alkoholu w pełny ubiór.

Ważne jest ustalenie, czy ofiara miała motyw, aby odebrać sobie życie. Utonięcia stanowią trzecią co do częstości metodę popełniania samobójstwa wśród osób starszych. Szczególnie przydatne okazują się być zeznania najbliższych ofiary, ustalenia dotyczące ewentualnych chorób psychicznych, przyjmowania leków i przejawów autodestrukcyjnych. Przy ciele mogą zostać znalezione kamienie, kawałki betonu, łańcuchy, czy wsypany piasek do nogawek. Konieczne jest również zwrócenie uwagi, czy na ciele denata znajdują się rany cięte, kłute, czy postrzałowe. Jednak samobójcy w środowisku wodnym najczęściej wybierają śmierć w domowej wannie, wchodząc do niej w ubraniu, układając się twarzą do dna. Inną kwestią jest upozorowanie samobójstwa…

A jak rozpoznać, że ofiara utonęła, a nie została wrzucona nieżywa do wody?
→ grzybek topielczy
→ rozedma wodna
→ obecność płynu topielnego w żołądku ofiary
→ obecność płynu topielnego w jelicie cienkim (chyba, że ciało przebywa długi czas w wodzie)
→ charakterystyczne zmiany krwotoczne w obrębie ucha środkowego
Jednak w praktyce nie zawsze jest to tak proste do rozstrzygnięcia.
→ ewentualna obecność pijawek w żołądku i początkowym odcinku

Jednym z przykładów upozorowania utonięcia jest ta z Tarnowa Podgórnego. W maju 2015 roku znaleziono w jeziorze ciało 60-letniego wędkarza. Wszyscy sądzili, że był to nieszczęśliwy wypadek, więc sprawę szybko zamknięto.

Prawda wyszła na jaw dopiero w tegoroczne wakacje. 42-letni pasierb wędkarza razem z kolegami napadł na bar z kebabem. Pasierb został złapany przez policję, która następnie przeszukała jego mieszkanie. Znaleziono tam pamiętnik, w którym 42-latek opisał dokładnie jak kilka lat temu utopił mężczyznę. Pasierbowi grozi dożywotnie pozbawienie wolności.

Już na samym wstępie, przy znalezieniu zwłok, powinno się zbadać wszystkie elementy niezbędne do wskazania przyczyny zdarzenia.

Opracowała Karolina Koźlak

Bibliografia:

https://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/utoniecia

Elżbieta Bloch-Bogusławska, Ewa Wolska, Agnieszka Paradowska*, Grażyna Grapatyn*
“Sądowo-lekarska analiza utonięć w materiałach zakładu Medycyny Sądowej w Bydgoszczy w latach 1992-2002”

“ŚMIERCI SAMOBÓJCZE W ŚRODOWISKU WODNYM” Iwona Michniewicz, Romuald Michniewicz

SAMOBÓJSTWO CZY MORDERSTWO – JAK NIE DAĆ SIĘ NABRAĆ SKRYPT KAROLINA PALKA

ŚMIERĆ W WYNIKU UTONIĘCIA. NIESZCZĘŚLIWY WYPADEK, SAMOBÓJSTWO, CZY ZABÓJSTWO? mgr Stella Kamińska

https://www.se.pl/poznan/tarnowo-podgorny-opisal-w-pamietniku-jak-utopil-ojczyma-wpadl-po-5-latach-aa-TJWg-3Ywf-DRk2.html

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments