Równi i równiejsi?

Ponad prawem?

Do zdarzenia z udziałem funkcjonariusza ABW doszło podczas ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Na nagraniu jakie krąży po sieci, ewidentnie widać, że puściły mu nerwy, bo jak inaczej można nazwać przejechanie przez tłum protestujących kobiet samochodem. W wyniku tego zdarzenia jedna z kobiet trafiła do szpitala, a druga została poturbowana.

Gdyby zdarzenia tego dopuścił się zwykły Kowalski, zapewne usłyszałby zarzuty z artykułu 160 paragraf 1, który mówi, że „Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Dodatkowo usłyszelibyśmy zarzuty za spowodowanie wypadku, nieudzielenie pomocy poszkodowanym oraz ucieczkę z miejsca zdarzenia. Sprawą powinna więc zająć się prokuratura…

Sprawą miała się zająć pani prokurator Alicja Gajewska z Prokuratury Rejonowej Warszawa – Mokotów. Tak się jednak nie stało, gdyż przełożeni prokurator przekazali jej polecenie, by sprawa ta została przekazana Prokuraturze Okręgowej. Wydawać by się mogło, że sprawa ta została przejęta tylko po to by ją umorzono.

W jednym z artykułów natrafiłem na wypowiedź stołecznego prokuratora odnośnie prokurator Alicji Gajewskiej: „Prokurator Alicja Gajewska, to dobry prokurator. Gwarantowała, że sprawa będzie poprowadzona niezależnie. Ona ma charakter, jest niezależna, ceni poglądy prawne, ale ma też własne zdanie. To, co robiła w tej sprawie, miało sens. Jakiś czas temu była na delegacji w prokuraturze okręgowej, ale wróciła do prokuratury rejonowej na Mokotowie. Co wystawia jej najlepszą rekomendację, bo widać, że nie chciała się przypodobać przełożonym”.

Decyzja o umorzeniu nie kończy jednak sprawy potrąconych przez oficera ABW protestujących kobiet. Mogą one jako osoby pokrzywdzone złożyć zażalenie na umorzenie i finalnie sprawę rozstrzygnie sąd. Niezależnie od tego mogą też same złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Ciekawi mnie jedno, czy jeżeli sprawa ta nie dotyczyła by oficera ABW, zostałaby potraktowana w podobny sposób?

Opracował: Nikoś

Źródła:
https://oko.press/oficer-abw-wjechal-w-protest/

Oficer ABW wjechał w protestujące kobiety. Miał dostać zarzuty, ale odważnej prokurator zabrano śledztwo

Filmik na którym widać całe zdarzenie można obejrzeć: https://www.youtube.com/watch?v=kUsNs_BI17o&feature=emb_title&ab_channel=PlumbumVideo

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments