Mówią, że ta aplikacja została stworzona przez handlarzy ludźmi, że potrafi czytać w myślach, że korzystają z niej mordercy do szukania ofiar, że część ludzi po skorzystaniu z niej jest przez kogoś śledzona…
Ale od początku…
Randonautica pojawiła się na App Store, w Sklepie Play i na przeglądarce w lutym i zdążyła już nieźle namieszać. Apka cieszy się bardzo dużą popularnością nie tylko wśród nastolatków, ale i youtuberów oraz doświadczonych urbex eplorerów.
Dla niewtajemniczonych – Randonautica na wybranym przez nas obszarze, na wybranych ustawieniach wskazuje “przypadkowe” miejsce, w które możemy się wybrać. Poza wybraniem celu, apka pokazuje “dziwność” tego miejsca w skali od 1 do 10. Aplikacja z założenia jest naprawdę czymś fajnym. Mobilizuje do aktywnego spędzenia czasu i pozwala na lepsze poznanie okolicy. Jednak problem zaczął się, gdy użytkownicy zaczęli trafiać na dziwne, a niekiedy nawet i tragiczne rzeczy oraz na opuszczone stancje. Co ciekawe – aplikacja rzekomo zabiera nas w miejsca, o których pomyślimy.
Według niektórych osób aplikacja jest połączona z Dark Webem. Miejsca wskazywane przez apkę mają pochodzić z tamtejszych baz danych. Ponoć w tych miejscach kiedyś stało się coś tragicznego.
W czerwcu grupa znajomych z Seattle wybrała się na wycieczkę z apką. Randonautica wskazała im plażę. Pinezka postawiona przez aplikację idealnie wskazywała na porzuconą walizkę. Jedna z dziewczyn otworzyła bagaż, w którym znajdowały się pocięte ludzkie zwłoki owinięte w plastikową folię. Wezwano policję na miejsce. W wodzie nieopodal znajdowała się kolejna walizka ze zwłokami. Od tego wydarzenia Randonautica zyskała na popularności. (1)
Kolejna dziwna sytuacja miała miejsce również w Stanach Zjednoczonych. Aplikacja wysłała śmiałka na opuszczony parking. Na miejscu okazało się, że użytkownik nie był sam. Nagle pojawił się tajemniczy mężczyzna. Bohater zapytał nieznajomego, co tu robi. Odpowiedział, że szuka kogoś do zabicia. W tym momencie nagranie się urywa. Film zostaje wznowiony, gdy użytkownik jest już w bezpiecznym miejscu. Nie wspominał o dziwnej sytuacji, ale na jego rękach widać ślady krwi. (2)
Aplikacja zaprowadziła pewnego kanadyjskiego użytkownika na polankę. Podczas podróży do miejsca docelowego słyszał odgłosy łamanych gałęzi. Gdy dotarł na miejsce ujrzał wrak samochodu, pełno śmieci (zarówno we wraku, jak i obok), dużo połamanych zabawek. Nagle nagranie przerywa głośne słowo niezidentyfikowanej postaci “uciekaj”. Jak się można domyślić, twórca nagrania dostosował się do zaleceń “nieznajomego”. Po kilku dniach użytkownik wrócił na polanę. Znalazł jeszcze więcej połamanych zabawek i wśród bardzo poniszczonych, starych rzeczy, które leżały tam od bardzo dawna, dostrzegł na wierzchu kartę pamięci. Zabrał znalezisko do domu. Postanowił sprawdzić, co jest na karcie. Okazała się w pełni sprawna. Znajdowały się tam trzy mroczne zdjęcie przedstawiające polankę. W końcu twórca zaczął montować filmik z wyprawy. W tle nagrania na mikrofonie nagrały się rzeczy, których chłopak nie słyszał na miejscu. Ten sam głos, który kazał mu uciekać, mówił również, że nie powinien się do tego miejsca zbliżać, bo to jest miejsce, w którym skrzywdzono bardzo dużo dzieci. (3)
Niesamowicie przykrą sprawą jest historia przyjaciół, których intencją przed wyprawą była “śmierć”. Gdy przyjaciele dotarli na miejsce wyznaczone przez aplikację zobaczyli postrzelonego mężczyznę i tuż obok jego żonę. Żona ofiary przekazała dziewczynie telefon, by zadzwoniła na policję, a chłopak opatrzył rany mężczyzny swoją kurtką. (4)
W internecie jest również wiele nagrań, na których widać, że podczas podróży ktoś dzwoni do użytkowników z zastrzeżonego numeru lub zaczyna ich śledzić. (5)
Użytkownicy trafiają w niesamowicie przerażające miejsca, które trudno opisać jakimikolwiek słowami. (6) (7)
W Polsce też zdarzają się niecodzienne sytuacje związane z apką. Pewna mieszkanka Krakowa znalazła pogięte zdjęcie do dowodu oraz obrączkę. Z pozoru nic niezwykłego. Jednak jak się okazuje na zdjęciu jest prawdopodobnie mężczyzna, którego zwłoki odnaleziono rok temu i o którego zaginięciu było głośno w całym kraju. Sprawa została nagłośniona, jednak nikt nie przejął się tajemniczym zdjęciem, tylko obrączką. Wiele osób pisało, że obrączka należy do nich. Znalazczyni czeka na rozwój wydarzeń.
“Posłuchajcie, będąc wczoraj w pracy postanowiłem ściągnąć Randonutica i ją sprawdzić. Z racji tego, że pracuję w dużej powierzchniowo firmie, zaznaczyłem obszar do poszukiwań w promieniu jednego kilometra. W Szczecinie na terenie stoczni remontowej funkcjonuje brama wjazdowa ze szlabanami (…) Około 8:00 rano Randonautica pokazała mi właśnie ten przesmyk, ale uznałem to za kiepski żart, bo co do cholery może być ciekawego przy szlabanie pełnym ochroniarzy… Około godziny 10:30 włączyłem aplikację ponownie. Znowu pokazała przesmyk. O 12:00 udałem się na obiadowej po terenie, żeby sprawdzić, jak idzie praca moim ludziom. Przejeżdżając koło przesmyku zauważyłem kilka wozów strażackich, policję, prokuratora, karetkę i lądujący helikopter. Okazało się, że około 10:00 na orlim przesmyku wywrócił się jacht, na którym było 4 dorosłych i 4 dzieci. Na moich oczach nurkowie wyłowili z zatopionego jachtu dziewczynkę, z lat może z 9. Zmarła po godzinnej reanimacji w karetce… W karetce. którą wskazywała właśnie Randonautica.” – sprawa została przedstawiona tutaj → https://www.youtube.com/watch?v=of0u-mE2z64 oraz ukazała się w Głosie Szczecińskim.
Sama przetestowałam apkę na własnej skórze w niejednej miejscowości. Nigdy nie znalazłam niczego dziwnego, nie dotarłam w żadne niezwykłe miejsce, ani z tego co mi wiadomo nigdy nikt mnie nie śledził. Możliwe, że są to jedynie zbiegi okoliczności (według rachunku prawdopodobieństwa biorąc pod uwagę miliony pobrań apki, jest to całkiem realna opcja) lub fake. Jestem nieco sceptycznie nastawiona do tematu, jednak czas pokaże, czy z aplikacją faktycznie jest coś nie tak…
→ (1) https://www.youtube.com/watch?v=TUp3DP9PCBw
→ (2) https://www.youtube.com/watch?v=LwrGneP7TZ8&t=194s (nagranie pierwsze)
→ (3) https://www.tiktok.com/@matthall36/video/6841247377777577222?lang=pl
→ (4) https://www.tiktok.com/@mykenarae/video/6842171161585945862?lang=pl
→ (5) https://www.youtube.com/watch?v=B-ZD6pVaJSs
→ (6) https://www.tiktok.com/@celineschnider/video/6848277846167653637?lang=pl
→ (7) https://www.tiktok.com/@chris.sees.ghosts/video/6845417303492906246?lang=pl
Opracowała Karolina Koźlak