Najlepsi twórcy true crime PL Część 1

Mamy już jesień, czas, kiedy dni są coraz krótsze, robi się chłodno i deszczowo.🤧 Z drzew zaczynają znikać liście, zmieniając swą barwę. To doskonały czas, by siąść wygodnie w fotelu przed kominkiem, zrobić sobie herbatkę lub inny ulubiony napitek i zająć, nadrabiać czytanie książek.📚

Można także w te jesienne wieczory nadrobić słuchanie lub oglądanie kanałów o tematyce kryminalnej… 🎧

Tak narodził się pomysł, by zebrać i zaprezentować, w jednym artykule kanały z serwisu YouTube tworzące ciekawy kontent pasujący do Anatomii Zła. Nie zamierzam nikogo szczególnie wyróżniać, więc postanowiłem, że o kolejności zadecyduje liczba subskrypcji… ⬇

👉 Niediegetyczne – 481 tys. subskrybentów od 7 sierpnia 2015 roku. Kryminatorium – 133 tys. subskrybentów od 3 lipca 2018 roku. Oba te kanały prowadzone są przez jedną osobę – Marcina Myszkę. Tematyka obu tych kanałów dotyczy znanych spraw kryminalnych, sylwetek morderców czy tajemniczych zaginięć. To właśnie na tym kanale po raz pierwszy usłyszałem o sprawie morderstwa w Górach Stołowych.

👉Karolina Anna – 356 tys. subskrybentów, swoją przygodę z nagrywaniem filmików o zagadkach kryminalnych oraz kosmetykach rozpoczęła 1 lutego 2017 roku. Początkowo tematyka kanału dotyczyła głównie kosmetyków, lecz od jakiegoś już czasu główna tematyka poszła w kierunku spraw kryminalnych. Filmiki trwają średnio około 20 minut i dotyczą mało znanych morderstw.

👉Mafia PL – 237 tys. subskrybentów. Kanał powstał w 2016 roku, a tematyka kanału związana jest głównie z działalnością zorganizowanych grup przestępczych w Polsce i na świecie.

👉Stanowo – 125 tys. subskrybentów. Kanał ten zagościł na platformie 3 lipca 2016 roku i oprócz bardzo szczegółowo opracowanych spraw kryminalnych ukazuje również kulisy życia w Stanach Zjednoczonych. Odcinki są dość długie, trwają średnio powyżej godziny (często nawet dwóch), zatem polecam je szczególnie na długie jesienne wieczory.

👉Kryminalna Polska – 86 tys. subskrybentów. Na YouTubie istnieje od 6 stycznia 2017 roku. Tematyka kanału ma charakter wywiadów z takimi postaciami jak Misiek z Nadarzyna czy choćby Jan Fabiańczyk „Majami”, były policjant, który padł ofiarą pomówienia przez „małego” świadka koronnego.

👉Przesłuchania Morderców – 82 tys. subskrybentów. Kanał ten istnieje od 2 kwietnia 2019 roku i zajmuje się, jak sama nazwa wskazuje, technikami stosowanymi podczas przesłuchań morderców. Szczególnie polecam sprawę pułkownika Russella Williamsa.

👉Justyna Mazur (Piąte: Nie Zabijaj) – 64,5 tys. subskrybentów. Na platformie YouTube istnieje od 4 lutego 2015 roku. Kanał poza sprawami kryminalnymi, które są przygotowane szczegółowo, ma do zaoferowania swoim słuchaczom także ciekawe słuchowisko „Pogadajmy o życiu”. Na kanale omawiane są sprawy z Polski, a odcinki trwają około godziny.

👉Zbrodnia Ikara – 41 tys. subskrybentów. Dołączył do serwisu 22 grudnia 2019 roku. Na kanale tym najbardziej popularny jest filmik dotyczący Zdzisława Najmrodzkiego – prawdziwego króla złodziei i mistrza ucieczek. Filmiki nie są może długie, bo trwają średnio 20 minut, ale sposób, w jaki są nam przedstawione, jest na bardzo dobrym poziomie.

👉Kartoteka – 40,8 tys. subskrybentów. Kanał istnieje od 28 sierpnia 2016 roku. Bardzo ciekawy kanał o tematyce true crime. Znajdziecie tam rzetelne recenzje książek związanych z tematyką kryminalną oraz ciekawie omówione sprawy kryminalne.

👉Historie na faktach – 37,8 tys. subskrybentów. Data dołączenia do serwisu YouTube to 25 maja 2019 rok. Na kanale tym znajdują się prawdziwe historie kryminalne oraz zaginięcia i zagadkowe zgony. Polecam szczególnie sprawę zaginięcia Tomasza Deseckiego.

👉Dark – 35,9 tys. subskrybentów. Data dołączenia do serwisu to 4 maja 2016 rok. Sprawy omawiane są w ciekawy sposób i z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie, mi osobiście najbardziej utkwiła w pamięci sprawa Sióstr Boromeuszek i prowadzonego przez nich sierocińca…

👉Kryminalne Historie – 33,3 tys. subskrybentów. Data rozpoczęcia nagrywania podcastów o tematyce true crime to 25 lipca 2019 rok. Sprawy omawiane na tym kanale są w bardzo spokojny i ciepły sposób, bardzo rzetelnie przygotowane. Odcinki w sam raz na jesienne wieczory, tworzone z prawdziwą pasją fanki kryminalnych podcastów. Na kanale można znaleźć wiele serii tematycznych jak choćby niebezpieczna sieć, hotel Cecil, kontynenty. Szczególnie w pamięci zapadł mi odcinek zatytułowany „Dzieci w beczkach”.

👉Kristof – 30 tys. subskrybentów. Pierwszy odcinek na tym kanale ukazał się 30 września 2018 roku i dotyczył sprawy morderstwa Jon Benet Ramsey. Na kanale poruszane są sprawy głównie z Polski. Najbardziej utkwiła mi w pamięci sprawa dziwnej śmierci z Pabianic.

👉Paweł Rosa – Sprawy Kryminalne – 28 tys. subskrybentów. Pierwszy odcinek na tym kanale został opublikowany 16 maja 2020 roku. Jest to prawdziwa fraszka dla fanów długich odcinków, najdłuższy z nich trwa trzy i pół godziny. Nie ma ich może zbyt wiele, póki co 9 odcinków, ale omówione są w sposób zasługujący na uznanie, polecam materiał o Mariuszu Trynkiewiczu…

👉Aga Rojek – 24,6 tys. subskrybentów. Do grona osób tworzących materiały o tematyce kryminalnej dołączyła 3 sierpnia 2018 roku. Sprawy, jakie Aga porusza na swoim kanale, pochodzą głównie ze Stanów Zjednoczonych lub Kanady gdzie obecnie przebywa. Bardzo ciekawie jest przedstawiona sprawa tak zwanej „Trójki z Memphis”

👉Hulaj dusza – 19,5 tys. subskrybentów. Kanał ten zadebiutował ponad rok temu i jest prowadzony w bardzo ciekawy sposób. Należy też wspomnieć o tym, że część filmików znajduje się również na kanale Hulaj dusza – nieaktywne, prowadzonym przez ta samą osobę. Na kanale można znaleźć bardzo ciekawą serię jak 7 grzechów czy niewłaściwa miłość. Z całą pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie, a długości odcinków są różne w zależności od sprawy.

👉Zabójcze opowieści – 15,3 tys. subskrybentów. Kanał prowadzony przez Michała Larka – polskiego pisarza, literaturoznawcę i wykładowcę akademickiego. Sprawy omówione w bardzo ciekawy sposób, bardzo rzetelnie. Odcinki nie są długie, lecz bardzo wciągające. W szczególności polecam „Opowieści starego szkieła”

👉Szepthanki – 13,4 tys. subskrybentów. Kanał pełen tajemnic, podobnie jak historie opowiadane przez Hanię. Odcinki potrafią przykuć uwagę ciepłym głosem i tematyką zagadek kryminalnych, o których nie usłyszycie gdzie indziej. Na jesienne wieczory idealny wybór…

👉Z morderstwem im do twarzy – 11,2 tys. subskrybentów. Kolejny bardzo ciekawy kanał na platformie YouTube. W szczególności polecam odcinek poświęcony sprawie Damiana Ciołka – strażnika, który nie wytrzymał stresu…

👉Kompulik89 – 11,1 tys. subskrybentów. Kanał, na którym w kapitalny sposób omówiona została sprawa tajemniczej tragedii w Dolinie Jaworowej, czy zaginięcie Brandona Swansona. Odcinki nie są krótki i potrafią wciągnąć…

👉Corpus Delicti – 10,7 tys. subskrybentów. Kapitalny kanał, na którym każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Sprawy omawiane są w ciekawy sposób, a autorka bardzo rzetelnie przygotowuje się do każdej z nich. W szczególności polecam sprawę bardzo kontrowersyjną, dotyczącą kanibala Armina Maiwesa z Rotterdamu.

😉Jak sami już pewnie zauważyliście jest cała masa świetnych kanałów zajmujących się tematyką true crime. W dalszej części znajdą się kanały, które może nie mają jeszcze tak dużej popularności, ale z całą pewnością na nią zasługują.

➡Posłuchaj o zbrodni (10 tys. subskrybentów), Kryminalna Skandynawia (9,9 tys. subskrybentów), Historie Kryminalne (8,9 tys. subskrybentów), Z krwi i kości (8,8 tys. subskrybentów), Zaburzenia Fikcji (8,3 tys. subskrybentów), Zbrodnie Zapomniane (8,2 tys. subskrybentów), Wschodnie Zbrodnie (7,5 tys. subskrybentów), No Nie Gadaj (6,8 tys. subskrybentów), Strefa Mroku (6,6 tys. subskrybentów), Prawdziwe Zbrodnie (5,6 tys. subskrybentów), Archiwum Kryminalne (4,5 tys. subskrybentów), Kwiaty Zła (3,6 tys. subskrybentów), Cela Śmierci (3,2 tys. subskrybentów), 8. Podcast (2,2 tys. subskrybentów)⬅

📌Jak pewnie sami zauważyliście, jest to zestawienie, które nikogo nie faworyzuje czy dyskryminuje. Mnogość kanałów na YouTubie jest liczna. Każdy z tych kanałów prowadzony jest w zupełnie inny sposób i na pewno każdy tam znajdzie coś dla siebie. Kanał Prawdziwe Zbrodnie prowadzony jest w dość luźny sposób przez dwie Karoliny, podobnie jak podcast chłopaków z No Nie Gadaj. Na kanale Zaburzenia Fikcji, poza kapitalnie i szczegółowo przygotowanymi sprawami kryminalnymi można również usłyszeć o prawdziwym znaczeniu niektórych bajek. Archiwum Kryminalne z kolei zajmuje się sprawami głównie ze słonecznej Hiszpanii. Na kanale Zbrodnie Zapomniane możemy, jak sama nazwa wskazuje, posłuchać o zbrodniach, o których dziś już mało kto pamięta. Kanał Wschodnie zbrodnie, zajmuje się sprawami z Rosji.

📌Na szczególną uwagę zasługuje, także kanał Strefa Mroku. To właśnie tam jest prowadzona bardzo ciekawa seria wywiadów z twórcami innych kanałów true crime i zapewne już niedługo ruszy drugi sezon…

Jesień to doskonały czas, by nadrobić zaległości, więc nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić do sprawdzenia wymienionych kanałów. Gdyby tak się stało, że został, by jakiś kanał pominięty w tym artykule, to zachęcam do zostawienia informacji w komentarzu, na pewno zostanie wpisany. 😉🎙🎧

Opracował: Jan Kryński

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Ciekawostki
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments