Gdy zwierzę zabija człowieka…

Zazwyczaj człowiek jest oprawcą i morduje inne gatunki zwierząt. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy to ludzie stają się ofiarami. Oto najgłośniejsze morderstwa innych zwierząt na ludziach.

Makak królewski jest w czołówce najinteligentniejszych gatunków wśród naczelnych. Rozpoznaje swoje odbicie w lustrze, co świadczy o samoświadomości. Genetycznie i fizjologicznie jest bardzo podobny do człowieka. Mało tego – jest zdolny do odczuwania złożonych emocji a nawet popadania w nałogi…

2017 rok, indyjski region Uttar Predesh – mogło się wydawać, że był to dzień, jak co dzień. Jednak ku zdziwieniu mieszkańców po ulicach miasta w ślepej furii biegał makak królewski, który atakował ludzi, rozrywając im twarz kłami.

250 osób zostało rannych, a jedna osoba w wyniku obrażeń zmarła. Wiele ofiar musiało przejść kilka operacji plastycznych, rekonstrukcji twarzy.

Makak atakował głównie kobiety i dzieci.

Pracownicy okolicznego ogrodu zoologicznego schwytali morderczego rezusa przy pomocy środków usypiających. Agresywne zwierzę trafiło do izolatki.

Teraz nasuwa się pytanie “co wywołało u makaka tak niecodzienne i brutalne zachowanie”? Rezus nazywa się Kalua. Kalua był pupilem pewnego okultysty. Mężczyzna poił go czystym spirytusem, na skutek czego Kalua uzależnił się od alkoholu. Pewnego dnia okultysta nagle zmarł. Kalua w jednej chwili stracił nie tylko opiekuna, ale i źródło ulubionego trunku. W wyniku żałoby, szału i pragnienia, makak wpadł w szał. Ponadto karmiony był wyłącznie mięsem, a rezusy są gatunkiem roślinożernym. Głodne zwierzę polowało na pożywienie.

Po trzech latach od ataku zachowanie makaka nie uległo poprawie. Zdecydowano, że Kalua zostanie w niewoli do końca swoich dni. Morderca w dalszym ciągu odmawia pokarmu właściwego dla jego gatunku oraz atakuje opiekunki.

Oczywiście w tym przypadku jedynym winnym jest pierwszy opiekun rezusa. Wychowując go w tak bestialski sposób, wyrządził mu ogromną krzywdę.

***

Agresywne szympansy to stały problem mieszkańców Ugandy. W latach 90-tych jeden szympans o imieniu Saddam zabił aż siedmioro dzieci.

W 2014 roku szympans ukradł matce dwuletnie dziecko.

„To odłamało ramię, zraniło je w głowę, otworzyło żołądek i usunęło nerki”.

Mieszkańcom wioski udało się wyrwać dziecko agresorowi, lecz zmarło w drodze do szpitala. W tym samym roku szympansy zabiły troje innych dzieci oraz zraniły sześć.

W 2017 roku szympansy porwały małą dziewczynkę z pola kukurydzy. Matka od razu zauważyła nieobecność dziecka. Zawiadomiona policja znalazła dziewczynkę w okolicach lasu. Leżała martwa w kałuży krwi z rozerwaną jamą brzuszną i jelitami na zewnątrz.

Ludzie zabierają im przestrzeń, a szympansy niszczą uprawy oraz zabijają dzieci (szympansy lubią mięso, ale boją się dorosłych). Niekiedy zdarza się, że szympans uznaje małe dziecko za zabawkę. Wówczas nie zdając sobie sprawy, że ma do czynienia z żywym stworzeniem, bawi się nim, co prowadzi do ciężkich obrażeń dziecka i do zgonu.

Głównym motorem konfliktów pomiędzy szympansami a ludźmi w Ugandzie jest siedlisko. Zakładanie osad spowodowało szybkie zmiany demograficzne i krajobrazowe, co jest niekorzystne dla naturalnej fauny oraz flory Ugandy.

***
Statystycznie rzecz biorąc, tygrysy zabiły najwięcej ludzi spośród wszystkich ssaków (wyłączając oczywiście innych ludzi). Za ataki głównie odpowiadają tygrysy bengalskie.

Największe skupisko tygrysów mieszkające w delcie Sundarbans rzeki Ganges, które składa się z około 600 osobników, zabija około 60 osób rocznie. Jedną z głównych przyczyn tych ataków jest pita przez kotowate woda. Zbiornik wodny będący ich źródłem, charakteryzuje się bardzo wysokim zasoleniem. Dla tygrysów jest to czynnik destabilizujący dietę, co powoduje dyskomfort i agresję.

Najsłynniejszym “tygrysem ludojadem” była tygrysica z Champawat. Samica zabijała na przełomie XIX i XX wieku w dystrykcie Champawat w Indiach. 434 osób zostało śmiertelnymi ofiarami zwierzęcia. Ofiarami najczęściej były kobiety i dzieci. W 1907 roku morderczyni została zastrzelona przez myśliwego wielkich kotów. Powodem dla którego tygrysica zabijała ludzi, było jej uzębienie. Miała tak zniszczone dwa kły (jeden górny, jeden dolny), że nie mogła polować na swoje naturalne ofiary. Poza tym u samicy nie zidentyfikowano żadnych innych nieprawidłowości.

***
Świnie są wszystkożerne a ich mocne szczęki bez problemu są w stanie sobie poradzić z człowiekiem. 01.02.2019 roku w zachodniej Rosji nad ranem mąż znalazł swoją żonę w chlewie. Dzień wcześniej kobieta podczas karmienia świń dostała padaczki i upadła. Zwierzęta pogryzły jej twarz, uszy i ramiona. W wyniku obrażeń kobieta zmarła.

W styczniu 2020 roku niedaleko Lubina 71-letni mężczyzna został zjedzony przez swoje świnie. Mężczyzna mieszkał sam i według sąsiadów nadużywał alkoholu. Jak doszło do wypadku, specjaliści nie są w stanie powiedzieć, ponieważ świnie zjadły go niemal w całości. Pozostało jedynie kilka kości oraz kawałek czaszki.

Kolejny przypadek w Polsce miał miejsce w 2017 roku w województwie opolskim. 300 kilogramowa świnia zagryzła kobietę, gdy ta leżała na łóżku. Z powodu obrażeń nie udało się uratować ofiary.

W wielu przypadkach agresja zwierząt spowodowana jest czynnikiem ludzkim, jednak jak się okazuje nie zawsze. Zwierzęta potrafią zabić zarówno przedstawiciela swojego gatunku, jak i innego z najróżniejszych powodów.

Opracowała Karolina Koźlak

Bibliografia:
https://www.mirror.co.uk/news/world-news/alcoholic-monkey-gets-life-solitary-22218396
https://swiatzwierzat.pl/malpa-24062020-mkk-zabila
https://www.foxnews.com/science/chimps-killing-people-in-uganda
https://www.nationalgeographic.com/animals/2019/11/chimps-and-people-are-clashing-in-rural-uganda-feature/
https://en.wikipedia.org/wiki/Champawat_Tiger
https://en.wikipedia.org/wiki/Man-eater
https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Rosja.-Kobieta-zjedzona-zywcem-przez-swinie.-Miala-atak-padaczki
https://wroclaw.se.pl/swinie-zjadly-czlowieka-na-dolnym-slasku-przerazajace-historie-swin-ludojadow-aa-dcZV-YsFF-xTt6.html

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments