Egzorcyzmy Emily Rose

“Egzorcyzmy Emily Rose” jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana horrorów. Jest to klasyk klasyków. Film został nagrodzony nawet Saturnem oraz otrzymał 3 inne nominacje. Jednak nasuwa się pytanie – co jest wyjątkowego w tej produkcji?

Film jest oparty na prawdziwej i równie tragicznej historii Anny Elizabeth “Anneleise” Michele.

***
Anneliese przyszła na świat w 1952 roku w Leiblfing (miejscowość w Bawarii). Wychowywała się w bardzo religijnej rodzinie. Jako nastolatka spała na gołej ziemi w czasie zimy, aby “odkupić grzechy świata”. Jej rówieśnicy opisywali ją jako “zamknięta oraz bardzo religijna, ale przyjacielska”. Matka zabraniała jej odwiedzać znajomych, mieć chłopaka oraz uczestniczyć w potańcówkach.

W wieku 16 lat zdiagnozowano u niej epilepsję oraz depresję. Skierowano ją na leczenie, lecz na próżno. Specjaliści rozłożyli ręce.

Niedługo po stwierdzeniu braków postępów w terapii, zaobserwowano u niej omamy (w czasie modlitwy widziała twarze demonów, które mówiły jej, że została potępiona). W 1973 roku Anneliese po raz pierwszy poskarżyła się, że słyszy ciągłe pukanie pochodzące z szafy, spod podłogi oraz nad sufitem. Zdiagnozowano u niej psychozę paranoidalną.

Rok przed śmiercią rodzice Anneliese stwierdzili, że dziewczyna na pewno jest opętana. W 1975 dwóch księży uzyskało zgodę od miejscowego biskupa na egzorcyzmy. Rodzice przestali konsultować się z lekarzami. Wszystko pozostawili w rękach duchownych.

Ksiądz Ernst Alt stwierdził, że dziewczyna nie wygląda, jakby cierpiała na padaczkę. Księża dokonali aż 67 sesji egzorcystycznych. Sesje odbywały się raz albo dwa razy w tygodniu, trwając nawet do 4 godzin. Jej stan się pogorszył przez egzorcyzmy. Jadła muchy, pająki, piła własny mocz, żuła węgiel, przeklinała w obecności duchownych, szczekała oraz warczała i odgryzała głowy ptakom. Co wywołało największe kontrowersje – w Anneliese zaczęły wywoływać agresję dewocjonalia oraz nie była w stanie przełknąć hostii. Zaobserwowano również u niej nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni szyi (przekładało się to między innymi na upośledzenie odruchu przełykania).

Duchowni zeznali, że zidentyfikowali u Anneliese takie demony jak: Lucyfer, Kain, Judasz Iskariota, Belial, Legion, Hitler i Nero. Rzekomo tuż przed śmiercią demony w 100 % zostały z niej wypędzone.

Kilka dni przed śmiercią Anneliese wyznała, że doznaje objawień oraz nawiedzają ją dusze zmarłych. Jej zdaniem cierpiała za niemiecką młodzież oraz kapłanów, którzy nie wierzyli w Szatana.

Dziewczyna zmarła 1.07.1976 roku w swoim domu, w wieku 23 lat. Autopsja wykazała odwodnienie oraz niedożywienie. Ważyła 31 kg (przy 166 cm wzrostu), miała zniszczone stawy kolanowe (przez ciągłe klęczenie) oraz miała ostre zapalenie płuc.

Dwa lata później Sąd Krajowy w Aschaffenburgu orzekł, że przyczyną śmierci Anneliese było zagłodzenie. Była to jedna z najgłośniejszych rozpraw sądowych w Niemczech. Lekarze zeznali, że dziewczyna chorowała na padaczkę skroniową oraz psychozę spowodowaną surowym wychowaniem religijnym. Dwaj duchowni – egzorcyści oraz rodzice ofiary zostali skazani za nieumyślne spowodowanie śmierci na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, oraz karę grzywny.

Jednak zdaniem niektórych specjalistów przyczyną śmierci dziewczyny było przedawkowanie tegretolu (jako jedyny spożywała do końca (lek o działaniu przeciwpadaczkowym i psychotropowym)).

Po procesie rodzice poprosili władze o zgodę na ekshumację szczątków córki. Za powód podali, że Anneliese została pochowana w pośpiechu i byle jakiej trumnie. Niecałe dwa lata od pogrzebu jej ciało zostało na nowo pochowane w dębowej trumnie wyłożonej cyną. Jej grób stał się miejscem kultu oraz pielgrzymek (Klingenberg Cemetery).

Dziś z całą pewnością można stwierdzić, że Anneliese cierpiała na psychozę padaczkową (pacjent ma urojenia o treści religijnej, halucynacje o modalności wzrokowej i słuchowej; zwykle trwa kilka godzin, ale może nawet kilka miesięcy).

Sprawa Anneliese pozwoliła zmniejszyć liczbę sankcjonowanych egzorcyzmów w Niemczech.

Taśma z egzorcyzmów → http://www.anneliese-michel.com/Kassetten/kassette.htm

Opracowała Karolina Koźlak

Bibliografia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Anneliese_Michel
https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychoza_padaczkowa
https://en.wikipedia.org/wiki/Anneliese_Michel
https://de.m.wikipedia.org/wiki/Anneliese_Michel

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments