Nie od dziś wiadomo, że geny wpływają nie tylko na nasz wygląd, czy zdrowie, ale również na pewne zachowania. Geny w 50% decydują o tym, jaką mamy osobowość, emocjonalność, stosunek do świata oraz jak bardzo empatyczni jesteśmy (lub nie jesteśmy). Geny nie tylko są budulcem samego ciała, ale również i psychiki. Według naukowców istnieją dwa geny, które odpowiadają za częstsze popełnianie przestępstw z użyciem przemocy.
Jednym z nich jest gen CDH13, czyli kadheryna T. Gen powiązany jest ze zwiększonym ryzykiem występowania ADHD, autyzmu, schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej oraz skłonności do substancji psychoaktywnych. Warto wspomnieć, że około 30% więźniów spełnia kryteria diagnostyczne dla ADHD, a w krajach zachodnich do 10% morderców ma zaburzenia ze spektrum schizofrenii.
Gen MAOA (lepiej znany jako “gen wojownika”) wpływa na bycie bardziej wrażliwym na negatywne bodźce. Osoby z defektem tego genu, czyli niską aktywnością są bardziej agresywne i porywcze.
Dane z badania z 2007 roku sugerują, że osoby z MAOA-L (niska aktywność) są nadwrażliwe, przez co są bardziej narażone na negatywne doświadczenia, ponieważ odczuwają je intensywniej niż osoby, u których defekt nie występuje. Pierwsze badanie, w którym badano zachowanie w odpowiedzi na prowokację, wykazało, że osoby z MAOA-L są bardziej agresywne niż osoby z MAOA-H (wysoka aktywność).
Kolejnym badaniem udowadniającym, że osoby z odpowiednim wariantem genów są bardziej skłonne do agresywnych zachowań, jest badanie opublikowane w “Molecular Psychiatry”. Polegało ono na poddaniu analizie psychiatrycznej około 900 przestępców z Finlandii. 78 posiadaczy genów CDH13 i MAOA aż 13 razy częściej było sprawcami agresywnych zachowań (pobicia, usiłowania morderstwa, morderstwa).
Eksperci uważają, że w krajach rozwiniętych większość brutalnych przestępstw popełnianych jest przez niewielką grupę antyspołecznych przestępców a może to tłumaczyć rzadka kombinacja genów.
Ponadto niefortunny wariant genów tłumaczy w pewnym stopniu, dlaczego większość seryjnych morderców to mężczyźni ( “tylko” 15% seryjnych morderców to kobiety). MAOA znajduje się na chromosomie X – mężczyźni mają jedną kopię genu, a kobiety dwie (ponieważ mają dwa chromosomy X). Jeżeli w ciele kobiety jedna kopia genu na chromosomie X wykazuje większą aktywność, druga kopia powinna ją równoważyć. U mężczyzn ze względu na układ chromosomów XY jest to niemożliwe.
Około 20% populacji jest nosicielami co najmniej jednego z genów.
W 2010 roku włoski sędzia zgodził się na łagodniejszy wyrok w przypadku mordercy, u którego wykryto powyższy wariant genetyczny.
Jednakowoż nosiciel powyższych genów nie powinien być postrzegany jako potencjalny morderca. Bardzo ważną rolę w przypadku agresywnych zachowań odgrywa środowisko. Istnieje również wiele innych genów oraz czynników odpowiadających za skłonności do agresji i chorób psychicznych.
“Wszyscy jesteśmy produktami genetyki i środowiska, ale nie uważam, aby pozbawiało nas to wolnej woli czy rozumienia różnic pomiędzy dobrem a złem.”
Linki do badań → https://www.nature.com/articles/mp2014130
→ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4306065/
Opracowała Karolina Koźlak
Bibliografia:
Do the MAOA and CDH13 ‘human warrior genes’ make violent criminals—and what should society do?
https://www.mirror.co.uk/news/technology-science/science/killers-born-murder-gene-scientists-4528684
http://societyofbiologyblog.org/criminal-genes-guilty-as-charged/
https://bsj.berkeley.edu/born-to-kill-the-story-of-serial-killer-genes/
https://www.newsweek.pl/wiedza/nauka/zidentyfikowano-geny-odpowiadajace-za-czestsze-popelnianie-przestepstw/fwxzsvw