3 egzekucje w jeden tydzień…

W tym tygodniu doszło do 3 federalnych egzekucji w Stanach Zjednoczonych.
Pierwszą egzekucję wykonano na Lisie Montgomery 13.01 kilka minut po północy czasu lokalnego. Lisa była pierwszą kobietą od 67 lat w federalnej celi śmierci, która została stracona.
Montgomery 16.12.2004 roku zamordowała ciężarną kobietę w jej domu w Missouri, po czym z jej brzucha wyjęła dziecko. Ofiara znała Montgomery z internetowego czatu, więc 23-latka bez problemu wpuściła Lisę pod swój dach. Montgomery poddusiła Bobbie Jo Stinnet i wycięła z jej brzucha dziecko, które ze sobą zabrała. Stinnet została odnaleziona przez swoją matkę Becky Harper. Harper opisała, że brzuch jej córki wyglądał, jakby eksplodował. Bobbie Jo Stinnet zmarła w szpitalu św. Franciszka w Maryville.
17.12.2004 roku Montgomery została aresztowana we własnym domu w Kansas. Przy kobiecie odnaleziono noworodka, który został przekazany mężowi Stinnet.
Według psychiatrów i psychologów motywacja Montgomery do tak brutalnego czynu była spowodowana wcześniejszym poronieniem, urazem głowy oraz przemocą seksualną w dzieciństwie.
Na początku egzekucja kobiety była planowana na 08.12.2020 roku, ale z powodu pandemii wirusa COVID-19 ją przesunięto.
14.01 stracono Cory’ego Johnsona.
Mężczyzna zamordował 10 osób w 1992 roku. Johnson zastrzelił wszystkie osoby przez spór związany z handlem narkotykami.
Według prawników 45-latek był niepełnosprawny intelektualnie.
Ostatnią straconą osobą w tym tygodniu i ostatnią za rządów Donalda Trumpa był Dustin Higgs. Egzekucja miała miejsce 16.01.
Mężczyznę skazano za udział w morderstwie i porwanie 3 kobiet w stanie Maryland na początku 1996 roku. Co ciekawe – Higgs nie zabił osobiście żadnej z kobiet. Zastrzelił je Willis Mark, który został skazany na dożywotnie pozbawienie wolności bez możliwości zwolnienia warunkowego.
26.01.1996 roku Dustin Higgs, Willis Haynes i Victor Gloria z Maryland pojechali do Waszyngtonu , aby odebrać Tamikę Black, Tanji Jackson i Mishann Chinn. Grupa była umówiona na wspólną zabawę w stolicy. Jednak ekipa w pewnym momencie zdecydowała się przenieść imprezę do mieszkania Higgsa. Zabawa trwała do wczesnych godzin porannych. Nagle w grupie wybuchła kłótnia i kobiety wyszły z mieszkania. Następnie Higgs, Haynes i Gloria ruszyli za nimi samochodem. Higgs prowadził pojazd, Haynes siedział na przednim siedzeniu pasażera, a Gloria siedział z tyłu furgonetki. Higgs odjechał swoją furgonetką na pobocze, po którym szły kobiety. Zaproponowali kobietom podwiezienie do domu, na co chętnie się zgodziły.
Higgs pojechał swoją furgonetką drogą stanową do schroniska badawczego Patuxent, przy którym się zatrzymał. Kobiety i Haynes wysiedli z furgonetki. Następnie mężczyzna śmiertelnie postrzelił kobiety srebrnym pistoletem kalibru 38, po czym wrócił do furgonetki i zamknął drzwi. Haynes wrzucił pistolet do rzeki Anacostia.
Wczesnym rankiem 27.01 przejeżdżający kierowca znalazł ciała trzech kobiet i skontaktował się z policją.
Według prokuratury Higgs pokłócił się z Jackson. Po wyjściu kobiet i podwiezieniu ich do parku rzekomo Higgs powiedział do Haynesa, aby ten je zastrzelił.
Ostatnie słowa Higgsa przed egzekucją to: “Chciałbym tylko powiedzieć, że jestem niewinny. Nigdy nie kazałem nikomu kogoś zabić”.
Wszystkie egzekucje odbyły się w więzieniu Terre Haute w stanie Indiana poprzez podanie śmiertelnego zastrzyku.
Opracowała Karolina Koźlak
Źródła: wikipedia
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments